tracking

Hidrolik Frenlere Bakım Nasıl Yapılır?

Hidrolik frenlere bakım nasıl yapılır hemen söyleyelim. Dağ bisikletleri mekanik frenlerle (fren balatalarını tahrik eden klasik çelik kabloyla birlikte) korunabilir veya bir kabloya çekiş uygulamak yerine kumanda kollarının fren devresindeki yağa basınç uygulayan küçük bir pompaya etki ettiği dağ bisikleti hidrolik frenleriyle donatılabilir. Sıkıştırılamaz olduğu için yağ, fren kaliperinde bulunan pistonlara aynı basıncı uygular ve fren kaliperleri bu basıncı frenlemeyi gerçekleştiren balatalara aktarır. İki sistem de geçerlidir ancak hidrolik sistemler, özellikle hızlı tepki verdikleri, güvenilir oldukları ve mükemmel frenleme kuvveti kontrol geçişi sundukları için dağ bisikleti meraklıları tarafından tercih edilmektedir. Doğal olarak temelde iki şeyin yapılmasını kapsayan bir bakıma da ihtiyaç duyarlar: balataların değiştirilmesi ve frenlerin yoğun kullanımıyla bozulan fren sıvısının temizlenmesi ve değiştirilmesi. Ayrıca devrede frenleme etkisini azaltan hava kabarcıkları oluşur.

Adım 1: GEREKLİ OLAN KİT

Öncelikle frenlerin modeline bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilen dağ bisikleti hidrolik frenler için bir kit edinmelisiniz. Genel olarak bu kit, temizleme yerleri için bir bağlantıya sahip ilgili boruların bulunduğu iki şırıngadan (veya bir şırıngadan ve bir kaptan), fren devresi yağından (fren modeline bağlı olarak mineral veya DOT) ve bir veya daha fazla çatal veya alyan anahtarından oluşur.

Hidrolik fren bakımı

Adım 2: TEMİZLEME HAZIRLIĞI

Bisiklet, fren devresinin önde mi yoksa arkada mı olduğuna bağlı olarak onu sabit ve doğru şekilde eğimli tutan bir sehpa üzerine yerleştirilmelidir. Doğru açı, devre borusunu olabildiğince dik tutarak hava kabarcıklarının dışarı atılmasını kolaylaştırır. Fren kolunu gevşetin ve bağlı olduğu küçük yağ tankı ile birlikte yatay konuma getirin. Fren kaliperini gevşetin ve şasiden ayırın. Balatalar çıkarılmalı ve kelepçenin içine temelde pistonları dışarı doğru bastıran ve iyice kilitlenen plastik bir ara parçası olan bir “tahliye bloku” yerleştirilmelidir. Kaliperde ve fren kolu blokunda bulunan iki boşaltma nipelini gevşetin ve çıkarın. Vidalarda herhangi bir sıkışma varsa bu adımlardan herhangi birinde biraz WD-40 Çok Amaçlı Ürün kullanabilirsiniz.

Bisiklet Zinciri Temizleme

Adım 3: ŞIRINGA BAĞLANTILARI

Pompa pistonunu iki şırından birinden çıkararak vidalı bağlantıya sahip boruları iki şırınganın üzerine yerleştirin. Bunu (borudan ve vidalı bağlantıdan) fren kolu tahliye deliğine vidalayın. Şırıngaya pompa pistonu takılıyken fren sistemi için dörtte üç oranında yeni yağ çekin. Ardından bu tahliye borusunu fren kaliperine vidalayın. Pompa pistonsuz bir şırınga yerine bazı fren modellerinde, fren kolu tahliye deliğine vidalanan özel bir kapak bulunur. Hidrolik frenlere bakım nasıl yapılır sorusu cevap bulmak üzere 🙂

Hidrolik fren bakımı

Adım 4: YAĞ ENJEKSİYONU

Kaliperin “kapağını” gevşettikten (1/4 tur) sonra frenleme devresine enjekte etmek için fren kelepçesine bağlı olan yeni yağın bulunduğu şırınga pistonuna yavaşça bastırın. Yeni yağ doldurulurken frenleme devresinden boşaltılan yağ, fren kolu blokunda bulunan tahliyeden dışarı atılır ve üst şırıngayı (dikey tutulması gereken) doldurur. Bunun yerine kap da varsa dolacaktır.

Adım 5: DAĞ BİSİKLETİ HİDROLİK FRENLERİNDEN HAVA KABARCIKLARININ GİDERİLMESİ

Yağ enjekte ederken veya işlemin sonunda, içeride kalan hava kabarcıklarının yükselmesini kolaylaştırmak için fren sistemi hortumuna hafifçe vurmanızı öneriyoruz. Daha da etkili bir sistem, üst şırıngaya az miktarda yağ enjekte etmek ve alt şırıngayla yağı enjekte etmeye başlamadan önce ikincisinin pompa pistonunu iterek devreden bir miktar yağ çekmektir. Bu sistemle devredeki hava çekilecek ve alt şırıngaya aktarılacaktır.

Hidrolik frenlere bakım

Adım 6: DEVREYİ KAPATIN

Yeni yağ kullanılmış yağ (üst şırıngada veya kapta toplanan) ile değiştirildiğinde her iki tahliye yuvası tüpünün bağlantısı kesilir ve tahliye yuvası boşlukları daha önce çıkarılan vidalarla kapatılır. Bu işlem sırasında bisikletinize ve frenlere yağ dökmemeye dikkat edin. Sızıntıyı önlemek için üst şırınga bağlantı tüpü elastik bir klipsle sıkıştırıldıktan sonra çıkarılırken alt şırınga, çıkış boşluğunun “kapağı” kapatıldıktan sonra çıkarılır. Hidrolik frenlere bakım nasıl yapılır öğrenmek üzeresiniz.

Hidrolik frenlere bakım

Adım 7: FRENLERİN ONARILMASI VE TEMİZLENMESİ

Tahliye blokundan çıkarılan fren kaliperi yeniden konumlandırılmalı ve çapraz kilitleme vidası ile sabitlenecek balatalarla donatılmalıdır. Fren kolu bloku doğru konuma getirilmelidir. Doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için fren kolunu birkaç kez sıkın. İşlemler sırasında bisiklete herhangi bir yağ damlası düşerse sıvı kalıntılarını, kiri ve yağı ortadan kaldırın

SONUÇ

Bu rehberle artık her şeye hazırlıklı frenlerle tekrar patika yollara çıkmaya hazırsınız! Bu yararlı ve pratik rehber, dağ bisikletinizdeki hidrolik frenleri temizlemenizi ve bakımını yapmanızı sağlayarak harekete hazır hale getirecek!

Hidrolik frenlere bakım

Benzer İçerikler

Contact Us

TÜRK HENKEL Kimya San ve Tic. A.Ş. FSM Mah. Poligon Cad. No 8 Buyaka İki Sitesi C Blok, Kat 10-14 Ümraniye 34771 İstanbul - Türkiye

© 2021 WD-40 Company