tracking

Kırık Bir Bisiklet Zinciri Nasıl Onarılır?

Kırık bir bisiklet zinciri nasıl onarılır? Resmi olsun ya da olmasın bir bisikletçi olarak kırık bir bisiklet zinciriyle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Hemen bir uzmana koşmayın! Bisiklet zincirinizi kendiniz onarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru araçlara sahip olmak, biraz sabretmek ve 5 temel adımı uygulamaktır. Artık kırık bir bisiklet zinciri nasıl onarılır sorusuna cevap bulalım. Bunun dışında şunu hatırlatmak isteriz ki bazı kritik işlerin sadece profosyeneller tarafından yapılması gerekir.

İhtiyacınız Olacak Materyaller

Adım 1: KIRILAN BİSİKLET ZİNCİRİNİ ÇIKARIN

Bisiklet zincirinizi onarmak için önce vitesi orta konuma getirin. Bu işlem, zinciri daha az gergin ve işlemesi daha kolay hale getirecektir. Bir orta vitese geçtikten sonra zinciri ekseninden çıkarabilirsiniz. Hızlı bağlantılı bir zinciriniz yoksa yapmanız gereken tek şey, bir zincir sökme aparatı kullanmaktır. Zincir sökme aparatını kullanmak için eğitim videosunu izleyin

Adım 2: ZİNCİRİ TEMİZLEYİN

Zinciri çıkardıktan sonra WD-40 uygularken zincir baklalarındaki kiri, yağ kalıntısını ve/veya pası temizlemek için eski bir diş fırçası kullanın. Zincirinizi düzgün bir şekilde temizlemek önemlidir; tıkanmış bir zincir bisikletin performansını hızlı bir şekilde düşürür.

BİSİKLET ZİNCİRİ

Adım 3: BİSİKLET ZİNCİRİNİ ONARMAK İÇİN ZİNCİR SÖKME APARATI KULLANIN

Her bir zincir baklası, bir merkez noktasından diğer baklalara bağlıdır. Kırılan baklayı bulun ve zincir sökme aparatını kullanarak zincirden ayırın. Bunu yapmak için videoda gösterilen yöntemi uygulayın. Sadece kopan baklanın çıkacağı ancak merkez pimin yakındaki baklaya bağlı kalacağı şekilde merkez noktasındaki pimi yarıya kadar itin.

Adım 4: KIRILAN BAKLAYI ÇIKARIN VE ATIN

Pim yarıya kadar dışarıdayken kırılan baklayı çıkarın. Pim daha sonra yeni bağlantının güvenliğini sağlamak için kullanılacaktır. Bu adımdan sonra zincir onarımını neredeyse tamamlamış olacaksınız.

Pimi Onarmak

Adım 5: ZİNCİRİ KALDIRIN VE YENİ BİR BAKLA EKLEYİN

Yeni baklayı eskisinin yerine takın ve zinciri tekrar kendi eksenine yerleştirin. Zinciri kendi eksenine yeniden takmak ve çıkarılan baklaları yerleştirmek için zincir sökme aparatını kullanın. Mümkünse eski baklayı hızlı bağlantılı bir bakla ile değiştirin. Böylece bisiklet zincirinizi tamir etmeniz gerektiğinde zincir sökme apartına artık gerek kalmayacak.

ZİNCİRİ ONARDIKTAN SONRA YAĞLAYIN

Zincir tekrar yerine takıldığında yağlamayı değerlendirin. Performansının etkilenmemesi ve daha uzun süre korunması için WD-40 Çok Amaçlı Ürün gibi uygun bir yağlayıcı kullanın.

Islak Koşullar Zincir Yağlayıcı, ıslak ve/veya çamurlu durumlara uyum sağlar. Zincirinizi korozyona karşı korur ve çamurun zincire yapışmasını engeller.

Kuru Koşullar Zincir Yağlayıcı, kuru ve tozlu koşullar için uygundur. PTFE’den (Politetrafloroetilen) oluşan yağlayıcı, üzerine kiri çekmeden zinciri yağlayacak kuru bir tabaka oluşturur.

Bisiklet zincirini onarmak ve baklaları keni başınıza değiştirmek için tüm bilgiye artık sahipsiniz. Kendi bisiklet bakım ipuçlarınızı Facebook sayfamız @wd40Turkiye‘ de veya Instagram’da @wd40tr ‘ de paylaşmaktan çekinmeyin.

Benzer İçerikler

Contact Us

TÜRK HENKEL Kimya San ve Tic. A.Ş. FSM Mah. Poligon Cad. No 8 Buyaka İki Sitesi C Blok, Kat 10-14 Ümraniye 34771 İstanbul - Türkiye

© 2021 WD-40 Company