tracking

Araba Jantları Kolay Bir Şekilde Nasıl Temizlenir?

Araba jantlarını temizleyin. Arabalar, motosikletler, ATV’ler… Araçlarımız, dış koşullara yüksek düzeyde maruz kaldığı için düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bu durum, en ufak bir su birikintisinde kirlenecek olan jantlar için daha da geçerlidir. Bu nedenle bu yazıda size otomobil jantlarını basit ve verimli bir şekilde nasıl temizleyeceğinizle ilgili bazı ipuçları vereceğiz. İşte detaylar…

Adım 1: Jantlarınızın Malzemelerini Belirleyin

Piyasada üç tip jant bulunmaktadır: çelik jantlar, alüminyum jantlar ve alaşım jantlar. Çelik jantlar, çoğu giriş seviyesi arabada bulunan en yaygın jant tipidir. Güçlü ve ucuz olma avantajları vardır. Ancak kolayca oksitlenme eğilimindedirler ve diğer modellerden daha ağırdırlar. Jantlarınızı temizlemek için kullandığınız ürüne bağlı olarak zarar vermemek için ürünün, jantlarınızın malzemesi ile uyumlu olduğundan emin olun. Bu eğitimde, yukarıda bahsedilen üç malzeme ile uyumlu WD-40 Çok Amaçlı Ürün  kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

jant malzemeleri

Adım 2: Fren Disklerini Koruyun

Jantları temizlemeden önce ürünün yalnızca jantlara uygulanabilmesi için fren disklerinizi korumanızı tavsiye ediyoruz. WD-40 Çok Amaçlı Ürün, yağ içeren yağlayıcı bir üründür, frenlerin verimliliğini azaltabilir ve böylece fren mesafesi uzayabilir. WD-40 Çok Amaçlı Ürünü yanlışlıkla disklere ve/veya balatalara püskürtürseniz bir fren temizleyici kullanmanızı öneririz.

Fren diskleri

Adım 3: WD-40 Çok Amaçlı Ürünü Jantlara Püskürtün

Öncelikle Çok Amaçlı Ürün kutusunu ve bir bezi elinize alın ve garajınızda veya dışarıda oturun. Ürünü iyice çalkalayın ve jant üzerine bolca püskürtün. Daha doğru bir uygulama için ürün aplikatörünü kullanabilirsiniz. Ürünü bir süre bekletin. Gres ve yağ kalıntılarının altına nüfuz ederek daha kolay çözülmelerini sağlayacaktır.

wd-40 ile jant

Adım 4: Bir FIrça İle Ovalayın

Özel bir araba bakım fırçası kullanarak (jantı çizmeyecek) jantları temizleyin. Jantın köşelerine ve iç kısımlarına yoğunlaşın. Ayrıca cıvataları da ovalayın. Büyük bir fırça ile erişemeyeceğiniz kadar küçük alanlar için gerekirse bir diş fırçası kullanın.

fırça ile ovalamak

Adım 5: Jantı Silin

Son olarak fazla ürünü temiz ve kuru bir bezle silerek jantları temizleme işlemini sonlandırın. Bu işlem, fazlalık gresi, yağı ve kalan diğer kir kalıntılarını giderecek ve jantlarınıza güzel bir görünüm kazandıracaktır.

En iyi sonucu elde etmek için işlemi gerektiği kadar tekrarlayın. Çok kirli jantlarda ürünü mutlaka 2 ila 3 kez uygulamanız gerekecektir. Araba jantlarını temizleyin, yazımızı okumaya devam edin!

Araba jantlarını temizleyin

Jantlarınızı Sık Sık Temizlemeyi Unutmayın

Jantların temizlenmesi konusunda fazla zaman kaybetmemek için aracınızı tamamen temizlerken en az ayda bir kez jantları da temizlemenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde temizlemede daha az sorun yaşayacaksınız ve temizlik daha hızlı olacak.

WD-40 Çok Amaçlı Ürünü motosikletiniz için bu işlemi mükemmel bir şekilde tamamlayacak.

Kendi jant bakım ipuçlarınızı Instagram’da @wd40tr de paylaşmaktan çekinmeyin.

Benzer İçerikler

Contact Us

TÜRK HENKEL Kimya San ve Tic. A.Ş. FSM Mah. Poligon Cad. No 8 Buyaka İki Sitesi C Blok, Kat 10-14 Ümraniye 34771 İstanbul - Türkiye

© 2021 WD-40 Company