tracking

Bir Arabanın Aküsü Nasıl Değiştirilir?

Bir arabanın aküsü nasıl değiştirilir bilmeniz mi gerekiyor? Bu basit ve faydalı rehber, bir tamirciye ihtiyaç duymadan sürecin her adımında rehberlik edecek.

Bu nedenle, bugün size arabanızın aküsünü değiştirmeniz için 5 ipucu vereceğiz!

Adım 1: Eski Aküyü Çıkarın

İlk olarak, arabanızın aküsünü değiştirirken olası elektrik çarpmasını önlemek amacıyla arabanızın on dakika süreyle “kapalı” olduğundan emin olun. Kapağı kaldırın ve önce negatif başlığı (- işareti) ve ardından pozitif başlığı (+ işareti) sökün. Somunlar sıkışmışsa gevşetmek için WD-40 Çok Amaçlı Ürün kullanın. Son olarak, bir anahtar yardımıyla sabitleyicileri gevşeterek aküyü dikkatli bir şekilde çıkarın. Dikkatli olun! Aküyü çıkarırken herhangi bir asit dökülmesini önlemek için eğmemeye dikkat edin.

Aküyü çıkarmak

Adım 2: Yeni Aküyü Yerleştirin

Yeni aküyü takmadan önce biriken tüm kiri bir bezle temizlemeye çalışın. Gerekirse inatçı kalıntıları çıkarmada ideal olan WD-40 Çok Amaçlı Ürün kullanın. Akü yatağı tekrar temizlendikten sonra sökme adımlarını ters yönde uygulayarak yeni aküyü takın:

  1. Yeni aküyü sabitleyin.
  2. Önce pozitif başlığı (+ işareti) bağlayın.
  3. Sonra negatif başlığı (- işareti) bağlayın.
  4. Son olarak, bağlantı elemanlarını sıkın.
Akü yerleştirme

Adım 3: Her Noktanın Doğruluğunu Kontrol Edin

Arabanızın aküsünü değiştirip koruma uyguladığınızda her şeyin çalıştığından emin olun. Bunu yapmak için arabanızı çalıştırın. Normal bir şekilde çalışıyorsa işlem başarılı demektir! Aksi takdirde, akü başlıklarını yeniden kontrol edin. Son dönemde üretilen arabalardaki araç radyo kodunu mutlaka sıfırlamanız gerekecektir. Bu durumda, torpido gözündeki üretici kitapçığına bakın. Bir arabanın aküsü nasıl değiştirilir birlikte öğrendik.

Kontrol etmek

Adım 4: Eski Aküyü Geri Dönüştürün

Son olarak, eski araba akünüzü geri dönüştürmeyi değerlendirin. Eski aküyü geri dönüştürmek, aslında arabanızın aküsünü değiştirmek kadar iyi bir şeydir! Bunun için akünün en yakın atık tesisine götürülmesi uygundur. Hepsinden önemlisi, aküyü asla evsel atıklarla birlikte atmayın!

Geri dönüşüm

SONUÇ

Arabanızın motor bölmesini olabildiğince temiz tutmanız, arabanızın ömrünü uzatmak ve sürdürmek için son derecede önemlidir. Arabanızın aküsünü nasıl değiştireceğinizi bilmek, gerekli bakıma dair güncel bilgiye sahip olmanızı sağlayacak ve pahalı tamir harcamalarından tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Bir arabanın aküsü nasıl değiştirilir artık biliyorsunuz 🙂

Benzer İçerikler

Contact Us

TÜRK HENKEL Kimya San ve Tic. A.Ş. FSM Mah. Poligon Cad. No 8 Buyaka İki Sitesi C Blok, Kat 10-14 Ümraniye 34771 İstanbul - Türkiye

© 2021 WD-40 Company