Bitkilerinize mutlaka çok özen gösteriyorsunuz, ama bahçecilik aletlerinize de özen gösteriyor musunuz? Bahçe aletlerinden pasları temizlemek ve uzun süre çalışmalarını sağlamak için onları korumak önem arz eder. Bahçe aletleri söz konusu olduğunda temel sorunlardan birisi pastır. Bahçe aletleri metalden yapılmış olduğu için, nemle temas etmeleri zamanla paslanmalarına neden olabilir. Kendinizi her mevsim yeni bahçe aletleri satın alma çilesinden kurtarmak için bu talimatları izleyin.

Bahçe Aletlerinden Pasları Temizlemek : Onları Güvenli bir Şekilde Depolayın

Bahçe aletlerini passız tutmaya yönelik ilk ipucu onları güvenli bir şekilde depolamaktır. Bahçe aletlerinin yoğun kullanımından sonra en büyük düşmanı dış unsurlara maruz kalmaktır. Aletleri dışarıda bırakmak cazip görünebilecek olsa da öyle yapmayın. Bahçe aletlerinin doğru yerde ve doğru şekilde depolanmaması onları paslandıran bir numaralı sebeptir. Su ve nem, bahçe aletlerinin paslanmasının temel sebebidir. Bu nedenle onları açıkta bırakmadığınızdan emin olun ve nem ve sudan uzak, serin ve kuru bir barakada depolayın. Ayrıca, aletlerin üzerinde pas, küf ve küllenme oluşumunu önlemek için barakada iyi hava dolaşımı sağlayın.

Bahçe Aletlerinden Pasları Temizlemek : Bahçe Aletlerini Temiz Tutun

Toprağın içeriğinde pası teşvik eden çok nem vardır. Dolayısıyla aletlerinizi iyice temizledikten sonra depoya koyarsanız onları pastan korursunuz. Temizleme, tohumların, ot köklerinin parçalarının ve bazı toprak kaynaklı hastalıkların bir yerden bir yere aktarılmasını önlemek için de harika bir yoldur. Aletleri depoya kaldırmadan önce, mutlaka üzerlerindeki toprağı suyla yıkayın. Ya da bir macun bıçağı kullanarak kazıyabilirsiniz. Bu, aletlerden onları paslandıran reçineleri veya bitki özsularını çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca aletleri depoda tutmadan önce kuruttuğunuzdan emin olun. Bir nem izi dahi bahçe aletlerinde pasa neden olarak ileride etkili kullanımlarını azaltabilecektir.

Bahçe Aletlerinden Pasları Temizlemek : Doğru Ürünleri Kullanın

Bahçe aletlerini temizlemek, kurutmak ve doğru yerde depolamak gerekli olsa da, aletleri passız tutmak için bir şeyler daha yapmanız gerekir. Bahçe aletlerinizin pastan uzak kalmasına yardımcı olmak için etkili bir yol, onları koruyucu bir kaplamayla kaplamaktır. Metal aletlerinin çoğu için ince bir yağ kaplaması harika olacaktır. Bu, aletlerinizi depoya kaldırmadan önce onlara koruyucu bir kaplama sağlamanıza olanak verecektir. Bahçe aletlerinizin paslanmasını önlemek söz konusu olduğunda muhteşem bir ürün, WD-40’dır. Bu ürün, korozyonu ve pası önlemek ve bahçe aletlerinizi korumak için özel olarak üretilmiştir. Aletlere nüfuz eder, bütün nemi uzaklaştırır ve bahçe aletini passız tutmaya yardımcı olmak için doğru miktarda yağlama sağlar. Bu ürünler barakanızda mutlaka bulunmalıdır!

Pası Hemen Temizleyin

Bahçe aletlerinizde biraz pas görürseniz, aletin geri kalanına zarar vermesini önlemek için onu hemen temizlemek önemlidir. Metal parçalardan pası gidermek için zımpara bezi ve tel fırça kullanabilirsiniz. Ovalayarak çıkarmak için yağlı kum kullanabilirsiniz. Bahçe aletlerinden pasları temizlemek ve bahçe aletlerini korumak için ne yaparsanız yapın, mutlaka aletler üzerinde pas oluştuğunun farkına varır varmaz yapın. Ya çok uzun süre geciktirirseniz? Pas, aletlerinizin diğer parçalarına da yayılacak ve o zaman onları temizlemek zor olacaktır.

Neden mi?

Pas ve korozyon, bahçe aletleri söz konusu olduğunda temel sorunlardan biridir. Bahçe aletlerini zayıflatır ve ileride kullanıma uygunsuz hâle getirir. Uzun ömürlü olmaları için bahçe aletlerini pastan korumak üzere yukarıda bahsedilen şeyleri yapmak önem arz eder. İşleri kolaylaştırmak için, her zaman barakanızda WD-40 ürünleri muhafaza ettiğinizden emin olun. Orada pası ortadan kaldırabilir ve aletleri depoda bir yıldan uzun süre güvende tutabilirsiniz. Aletleri pastan korumak önemlidir, çünkü aletlere onarılamayacak derecede zarar verir ve her mevsim yeni aletlere harcama yapmak zorunda kalırsınız ki bu da üstesinden gelinmesi çok maliyetli bir uğraştır.