Garaj kapısı nasıl yağlanır merak ediyorsanız yazmızı okumaya deavm! İşe geç kaldığınızı ve garaj kapınız sıkıştığı için arabanızı dışarı çıkaramadığınızı düşünün. Bu tür durumların son derece sinir bozucu olduğunu söylemeye gerek bile yok çünkü bu noktada şansınıza lanet okumak ve ofise geç kalmak dışında yapabileceğiniz pek bir şey de yok. Bununla birlikte garaj kapınıza özen gösterir, düzenli olarak bakımını yapar ve menteşelerini yağlarsanız kapınızın sıkışmasını önleyebilirsiniz.

Çoğu garaj kapısındaki sorun, kapıları açarken ya da kapatırken yüksek sesler çıkarmaya ve gıcırdamaya başladıklarında belirir. Kapınızın böyle sesler çıkarması yağlanması gerektiğini gösterir.

Garaj kapısını düzenli olarak yağlamak, kapınızın ömrünü uzatabilir ve kapıyı herhangi bir ciddi hasardan kurtarabilir. Bu yazıda, garaj kapısının nasıl düzgün şekilde yağlanacağını anlatacağız.

Garaj Kapısı Nasıl Yağlanır?

Garaj kapınızı yağlamadan önce dış kenarlarında bulunan rayları temizlemeniz gerekmektedir. Daha sonra garaj kapınızı düzgün bir şekilde yağlamak için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

Garaj Kapısı Nasıl Yağlanır? : Lityum Bazlı Yağlayıcı Kullanın

Garaj kapısını düzgün bir şekilde yağlayıp tekrar hareketli getirmek için uygun çözeltileri satın almalısınız. Çoğu ev sahibi, garaj kapılarını yağlamak için en iyi seçenek olmasa da WD-40 gibi bir yağ sökücü kullanır.

Lityum bazlı makine yağı ya da garaj kapıları için tasarlanmış bir yağlayıcı kullanmalısınız. Bunun yanı sıra menteşelerde yağ kullanmaktan da kaçınmalısınız. Yağ ve diğer seçeneklerle ilgili sorun, yoğun olmaları ve kapıya zarar veren kiri ve tozu biriktirmeleridir. Lityum bazlı makine yağı, aerosol sprey kutularında bulunur ve kir ve tozun birikmesine neden olacak kadar yoğun değildir.

Garaj Kapısı Menteşeleri için Sprey Yağlayıcı

Doğru yağlayıcıyı satın aldıktan sonra garaj kapısını açın ve kapının her menteşesine bu yağlayıcıyı püskürtün. Bunu yaparken garaj kapısını elle kaldırmalı ve menteşeler ray kıvrımlarının üzerindeyken yağlayıcıyı püskürtmelisiniz. Garaj kapınızı elinizle yavaşça kaldırın ve rayın kıvrımına denk gelecek şekilde her menteşeye yağ püskürtün. Garaj kapısı nasıl yağlanır, birkaç seçeneğimiz daha var devam edin!

Sonuç olarak kapının hareketli parçalarını yağlayabilecek ve böylece kapının hareketini çok daha sorunsuz hale getirebileceksiniz. Bununla birlikte düzgün bir şekilde yağlamak için menteşelerin her birine en az bir ya da iki defa püskürtme işlemi uygulamalısınız.

Makaraları Yağlayın

Makaralar, garaj kapılarınızın menteşelerine tutturulmuş parçalardır. Yağlayıcı spreyin yanında  garaj kapısının ulaşılması zor kısımlarını yağlamak için kullanılabilecek hortum benzeri bir parçası bulunur. Bu pipeti, makaraların içinde bulunan küçük bilye yataklarını yağlamak için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte plastik makaraları yağlamaktan kaçınmalısınız. Garaj kapısı nasıl yağlanır son maddemiz için okumaya devam edin.

Yayları ve Yatak Plakalarını Yağlayın

Yaylar, garaj kapısının üst kısmında bulunur ve tamamen yağlanması gerekir. Aynı şekilde yayın her iki yanında bulunan, hareketli dairesel parçalar olan yatak plakalarını da yağlamanız gerekir.  Bu işlemler, kapınızın daha sorunsuz bir şekilde hareket etmesine yardımcı olacaktır.

Ancak garaj kapınızın bu kısmına ulaşmak için bir merdivene çıkmanız gerekebilir. Ayrıca kapıyı hareket ettirdiğinizde yayların garip sesler çıkarıp çıkarmadığına dikkat edin. Ses varsa ne kadar hasar olduğunu kontrol edin ve bükülmüşse yayları değiştirin.

Garaj kapısını doğru şekilde yağlamak için aşağıdaki teknikleri kullanabilirsiniz. Ürün ile temas ederse ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.