Paslı el aletleri nasıl temizlenir merak mı ediyorsunuz? Yazımızı okuyun cevabını bulun 🙂 Depodan eski alet çantasını düzenli olarak çıkarıp kullanan herkes birkaç kez pas görmüştür. Az paslanmış el aletlerini atmama ihtimaliz varken oldukça paslı olanları çöplüğü boylayabilir. Paslı el aletlerinizi atmanıza gerek yok çünkü çözülemeyecek bir pas sorunu yoktur.

Bu yazımızda, eşyanın cinsine göre pası nasıl çıkarabileceğinize dair farklı stratejileri göstereceğiz.

Paslı El Aletleri Nasıl Temizlenir?

Paslı El Aletleri Nasıl Temizlenir : 1.Su ve Deterjanla Pas Çıkarma

Listedeki en kolay yöntemin bu olduğunu düşünüyorsanız bir kova ılık su ve biraz yağ sökücü bulaşık deterjanını hazır bulundurun. Sıcak suya biraz deterjan ekleyip paslı aleti karışıma daldırın.

Bez ya da sünger gibi yumuşak bir malzeme dışında bulaşık teli ya da tel fırça gibi aşındırıcı malzemeleri de kullanabilirsiniz. Paslı aleti karışıma daldırdıktan sonra seçtiğiniz malzemeyi kullanarak karışımın içindeki pası çıkana kadar ovalayın.

Sonra el aletini kurumaya bırakabilir ya da pas tamamen çıkana kadar süreci tekrar edebilirsiniz.

2.Beyaz Sirke ve Tuz Kullanmak

Cıvata ya da vida gibi daha küçük malzemelerden pası çıkaracaksanız tümü beyaz sirke dolu bir bardak ya da kaseye batırabilirsiniz. Bulaşık teliyle hemen ovabilir ya da pas çözünene kadar kadar bekleyebilirsiniz.

Pası çıkardıktan sonra malzemeleri ılık suyla durulayın. Beyaz sirke metal nesnelere zarar verdiği için bu adımı mutlaka uygulayın. İsterseniz sirkenin etkisini hızlandırmak için karışıma tuz da ekleyebilirsiniz.

3.Paslı Alana WD-40 Sıkmak

Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa daha güçlü bir ürün denemenin tam zamanı. Çok amaçlı bir ürün olan WD-40, metal yüzeylerden pası çıkarmada ve pasın kısa sürede tekrar oluşmasını önlemede de kullanılır.

Tek yapmanız gereken paslı alana WD-40 püskürtüp birkaç saniye bekledikten sonra paslı alanı silmektir. Paslı el aletinizin kolayca temizlendiğini görebilirsiniz. WD-40 ile temas ederse ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Birçok farklı konuda hem Instagram hesabımızdan hem de blog yazılarımızdan bilgi alabilirsiniz! Ayrıca Instagram adresimizi takip ederek birbirinden güzel hediyeleri kazanma şansı yakalayabilir ailemize katılabilirsiniz 🙂