El aletleri nasıl temizlenir öğrenmek ister misiniz? Elektrikli ya da manuel el aleti fark etmeksizin tüm el aletlerinin paslanmaya karşı düzenli olarak temizlenmesi gerekir. El aletlerini nasıl temizleyeceğinizi ve düzenli olarak bakımını yapacağınızı öğrenirseniz bir yanda göze hoş görünmeyen bu kahverengi-kırmızı kalıntıların garajınızda oluşmamasını sağlarken diğer yanda her bir el aletinin kullanım ömrünü de artırmış olursunuz.

Size nasıl temizleyeceğinizi göstermeden önce alet çantanıza ya da çalışma tezgahınıza bir ürün daha eklemeniz gerekecek. Bir WD-40 satın alın çünkü bu ürün, bu tür temizlik işlemleri için piyasadaki en iyi solventtir.

Şimdi El Aletleri Nasıl Temizlenir Bunu Öğrenelim

El aletlerinizde pas ve makine yağının biriktiğini ve bunun işleri nasıl daha da zor ve karmaşık hale getirdiğini biliyorsunuz. Bu aletleri mutfak lavabosunun altında ya da depoda çürümeye bırakmayın. Bu aletlerde bazı küçük çatlaklar oluştuğu ya da keskin uçları köreldiği için asgari düzeyde bakım gerektirir. Böyle bir durumda bu aletlerle çalışırken sert bir kuvvetle karşılaştıklarında parçalanabilirler. El aletleri nasıl temizlenir öğrenmek için yazımıza devam edin.

Şimdi Sıra WD-40’da

Şu aşamada bize el aletlerinin evdeki mevcut ürünlerle nasıl temizleyeceğini sormayın çünkü WD-40 ile kendi yaptığınız solüsyon arasındaki tek fark, WD-40’ın daha etkili bir sonuç vermesidir. Kendi yapımınız solüsyonla pasın tekrar oluşmasını önleyemezsiniz, değil mi?

İlk olarak temizleyeceğiniz el aletini seçin ve üzerine WD-40 püskürterek yaklaşık 5 dakika bekletin. Böylece formül yağ birikimini çözecektir. Önerilen süre geçtikten sonra tüy bırakmayan bir bez kullanarak makine yağını silmeye başlayın.

Hâlâ temizlenmesi gereken yerler görüyor musunuz? O zaman aynı el aletinin üzerine tekrar WD-40 püskürtün ve 5 dakika daha bekleyin. Daha sonra çelik tel yumağı yardımıyla ve inatçı yağ lekelerini ovalamaya başlayın. Temizlendiğinde el aletini biraz ılık suyla durulayın.

Bu ürünün yoğun olmayan bir formülü olduğu için hiçbir kalıntı kalmadığını göreceksiniz. El aletleri nasıl temizlenir sorunun cevaplarından birisi WD-40’tır.

Şimdi Pasları Temizleyelim

İşin bu kısmı için 2 seçeneğiniz var. Kendinize ikinci bir WD-40 alabilir ya da basit bir şekilde evde kendi kendinize hazırlayacağınız bir solüsyonu kullanabilirsiniz. Her koşulda aynı durum geçerlidir; WD-40 ile daha iyi ve daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz.  El aletleri nasıl temizlenir sorusuna cveap bulmaya çalıştık 🙂

Evde hazırladığınız solüsyonu seçtiğinizi varsayalım. Bu durumda ihtiyacınız olan tek şey sirke dolu bir kova olacaktır. Böylece tüm el aletlerinizi aynı anda solüsyona daldırabilirsiniz. Yoğun bir pas oluşumu olduğunu düşünüyorsanız el aletlerini gece boyunca karışımın içinde bekletmeyi de tercih edebilirsiniz (WD-40’ın daha hızlı işe yaradığını söylemiştik).

Ertesi sabah karışımda beklettiğiniz el aletlerini çelik tel yumağı ya da eski bir diş fırçası ile fırçalamaya başlayabilirsiniz. Tüm pası çıkardıktan sonra el aletlerini iyice durulayın ve daha fazla oksitlenmeyi önlemek için kağıt havlu ya da saç kurutma makinesi ile kurulayın. Pasın tekrar oluşmasını önlemek istiyorsanız el aletlerini biraz hindistan cevizi yağı ile kaplayıp nemsiz bir yerde saklayabilirsiniz.

Ürün ile temas ederse ellerinizi mutlaka yıkayın.