Bisikletinizin Mükemmel Durumda Kalmasına Yönelik İpuçları

Bisiklet sürmeyi seviyorsanız, en iyi deneyimi yaşamak için bisikletinizi mükemmel durumda tutmanın ne denli önemli olduğunu biliyorsunuz demektir. Düzgün bir sürüş için bisikletinizi düzenli olarak temizlemeniz ve bisiklet zinciri bakımını yapmanız gerekir.

Buna lastiklerin düzenli olarak yıkanmasından doğru miktarda şişirildiklerinden emin olunmasına kadarki tüm süreç dahildir. Bisikletinizi bakımlı tutmak zor bir iş değildir. Ancak, bisikletinizi bakımlı tutma konusunda en önemli unsurun ne olduğunu sorarsanız? Bisikletinizin zinciridir.

Bisikletinizin zinciri belki de bisikletinizin en önemli parçasıdır. Yüzlerce bağlantı, makara ve plakadan oluşur. Zincirde, bakımlı tutulduğu takdirde bisikletinizin düzgün bir şekilde hareketi etmesini sağlayan hareketli parçalar bulunur. Bu nedenle, düzenli ve güvenli bir şekilde hareket etmesini sağlamak için bisiklet zinciri bakımınızın düzenli aralıklarla yapılması önem arz eder. Buradaki temel düşünce, bisikletinizin zincirini temizlemek ve yağlamaktır. Aşağıda bisikletinizi korumak için kullanabileceğiniz bazı basit adımlar verilmektedir.

1.  Hızlı ve Kolay Temizlik

Zinciriniz en fazla yağ, kir birikimi ve yapışkan maddelerden olumsuz etkilenir. İşte bisiklet zincirinizi korumanın basit bir yolu:

Bisikletinizi çalışma tezgahına koyun ve bir rafa veya duvara yaslayın. Bu, pedalları her iki yönde de kolayca döndürmenize olanak sağlar. Şimdi bir bez alarak birkaç kez katlayın. Üzerine bol miktarda yağ giderici püskürtün. Bu bezi bisiklet zincirinin alt kısmının etrafına sarın ve sol elinizi kullanarak yerinde tutun. Aynı zamanda, pedal çevirerek zinciri geriye doğru kaydırmak için de sağ elinizi kullanın. Bezin sıkıca tutulması, kir ve yağın çıkmasını sağlar. Bununla birlikte, zincirin hareket etmeyeceği kadar sağlam olmamalıdır.

Üst, alt ve yan kısımlara dönüşümlü olarak basınç uygulamak önemlidir. Bezi kaldırın ve bezin temiz bir kısmı zincire bakacak şekilde yeniden yerleştirin. Zincirin temizliğinden memnun kalana kadar işlemi birkaç kez tekrarlayın. Bu, küçük deliklerde zincirin iç kısmında bir miktar kir ve kum bırakabilir.

Daha kapsamlı bir temizlik istiyorsanız, bir zincir temizleme tertibatı kullanmak en iyi seçenektir. Sıvı yağ giderici ile doldurulur ve pedallar çevrilirken zincir temizleyicinin içine yerleştirilir. Zincirin tüm detaylarını temizlemek ve tüm yağ ve pisliği gidermek için birlikte çalışan birçok fırça seti mevcuttur. Zincir temizlendikten sonra, tekrar bisiklete binmeden önce zinciri silerek kurumasını bekleyin.

2.  Zinciri İyi Yağlayın

Zincirinizin iyi yağlanmış halde tutulması, bisikletinizin uzun ömürlü olmasının ve serbest hareketinin anahtarıdır. Bisikletinizin zincirini düzenli olarak yağlamadığınız takdirde, sorunsuz bir sürüş elde edemezsiniz. Zinciri yağlamak için bisikletinizi orta vitese geçirin ve zincire bol miktarda yağlayıcı püskürtün. Bu amaç doğrultusunda en iyi yağlayıcı, yalnızca zincirin yağlanmasını sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda uzun süre paslanmadan kalmasını da sağlaması nedeniyle bisiklet zincir yağı su bazlı yağlayıcısıdır. Pas ve korozyon bisiklet zincirinizin ömrünü kısaltır; bu nedenle, zincirin passız kalmasını sağlayan bir yağlayıcıya yatırım yapılması önem arz eder.

Bisiklet zinciri yağlayıcısı konusunda pek çok seçenek mevcuttur. WD-40 Çok Amaçlı Ürününü kullanabilirsiniz. Zincir yağına doğru miktarda yağlama sağlayan su bazlı bir yağlayıcıdır. Uzun yıllardır bisikletçilerin en çok tercih ettiği ürün olup, bisiklet zincirlerinin uzun süreyle dönmesini sağlamaktadır. WD-40 harika bir bisiklet zincir yağı su bazlı yağlayıcısıdır ve yalnızca zinciri iyi yağlamakla kalmaz, aynı zamanda pas ve korozyonsuz kalmasını da sağlar. Bunun yanı sıra, zincirin yıpranma ve aşınmasını azaltarak kir birikimini de en aza indirir. Dayanıklıdır ve zincirde uzun süre kalır, bu da uzun süre en iyi sürüş deneyimini yaşamanızı sağlar.

3.  Hiç yoktan iyidir

Yapacak bilgi veya zamanlarının olmaması nedeniyle, aylarını ve hatta yıllarını, bisiklet zincirlerinde temizlik ve yağlama yapmadan geçiren birçok kişi mevcuttur. Ayrıca, bu kişiler söz konusu işlemleri mükemmel bir şekilde yapamayacaklarından korkuyor olabilir ve bu nedenle hiç denemezler.

Yağlama öncesinde ilk olarak zinciri temizlemek her zaman daha iyidir, ancak arkadaşlarınız dışarıda sizi sabırsızlıkla bekliyorsa ve zincir gıcırtılı ve kirliyse, zinciri kurutmadan hızlı bir WD-40 spreyi püskürtmek daha iyidir. Tam bir temizlik yapılması daha iyi bir seçenek olmakla birlikte, kolay ve hızlı bir temizlik ve yağlama yapılması hiç temizlik ve yağlama yapmamaktan iyidir.

4.  Zinciri Pas ve Aşınmaya karşı Periyodik Olarak Kontrol Edin

Bisiklet zincirinizin silindir ve diğer bileşenleri sürekli hareket halindedir ve bu nedenle aşınma ve yıpranmaya maruz kalırlar ve ayrıca pas ve korozyon riskine de maruz kalırlar. Uzun süre etkili bir şekilde dönmesini sağlamak için bisiklet zincirinizde aşınma belirtileri olup olmadığının ve ayrıca zincir gerginliğinin kontrol edilmesi de önemlidir. Zincirin gereğinden fazla gerilmesi dişlilerin zarar görmesine neden olabilir. Dişlilerin zincirden çok daha pahalı olması nedeniyle, tamir edilemez durumda olması halinde dişlileri değiştirmektense zinciri değiştirmek her zaman daha iyidir. Zincirde aşınma, yıpranma ve gerilme olup olmadığının kontrol edilmesi, bisikletiniz ile ilgili proaktif önlemler almanıza olanak sağlar.

Uzun süre çalıştırmaya devam etmek istiyorsanız, bisikletinizi bakımlı halde tutmanız önemlidir. Bisikletin düzenli olarak bakımının yapılması gereken en önemli parçası zincirdir. Yukarıda belirtilen adımlarla, bisiklet zincirinizin bakımını iyi bir şekilde yaparak bisikletin güvenli ve sorunsuz çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bu videoya göz atın: