Araba İçi Temizliği – WD40’tan biraz yardımla arabanızın içini temizlemek için ipuçları ve tüyolar:

Hadi dürüst olalım, arabalar çok işe yarar. Çoğumuz gündelik işlerimize götürmeleri için bu araçlara güveniyoruz, rutin angaryalar, çocukları okula götürmek ve diğer bir sürü görev için onlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu tür olağan aşınma ve yıpranmalarla bazen işlerin kötüye gitmeye başlaması şaşırtıcı değil. Bujilerden yağ filtrelerine, boyaya ve döşemeye; arabanızı en mükemmel görünümlü ve çalışır durumda tutmak istiyorsanız sürekli tetikte olmak bir zorunluluktur.

Çoğunlukla büyük işleri yeterince iyi becersek de, aracınızın göz ardı edilen ve sıklıkla korkulan bir meselesi araba iç temizliğidir. İşin içinde deri, plastik, ahşap ve vinil gibi bu kadar çok malzeme ve ulaşılması gereken tüm o köşeler ve girintiler varken, arabanızın iç görünümünü tertemiz tutmak oldukça zahmetli görünebilir. Ama o sürekli trafik akışıyla gelen toz, kir, çöp ve diğer döküntüler koltuklarda ve halılarda hızla birikir. Önlemek kesinlikle burada en iyi çaredir, bu yüzden arabanızın iç temizliğinde size yardımcı olacak bu kullanışlı rehberi derledik.

Bir Program Hazırlayın

Arabanızın içine ilişkin bakım işini halletmenin en iyi yöntemi onu birkaç farklı temizlik dönemine ayırmaktır; haftalık temizlik, aylık detaylandırma seansı ve üç aylık inceleme. Birincisi tüm masif yüzeylerin silinmesinden oluşur ve tüm büyük çöp ve döküntülerin koltuklardan ve bölmelerden uzaklaştırılmasını içerir. Daha derinlemesine aylık detaylandırma seansı, cilalamayı ve önleyici bakımı içerir ve son olarak üç aylık inceleme biraz fazladan koruma ve bakımla yukarıdaki tüm adımları kapsar.

Araba İçi Temizliği: Haftalık Temizlik

Araba İçi Temizliği: Gösterge Paneli ve Konsol

Hadi araba iç temizliğimize size sunulan en bariz yüzeyle, gösterge paneli ve konsolla başlayalım. Arabanın bu alanları devamlı vinilin solmasına ve renk değiştirmesine neden olan acımasız UV ışınlarına maruz kalır, bu yüzden buraya ekstra özen göstermek istersiniz. Neyse ki bu alanları temizlemek oldukça kolay, sadece bir köpük uygulayıcı ped, yumuşak mikrofiber, bir iç temizlik maddesi ve bir kutu WD-40 alın.

  • Doğrudan vinilin üzerine püskürtüp her yeri ıslatmaktansa temizleyiciyi doğrudan pede uygulayın, sıvının emilmesini bekleyin. Ardından gösterge panelini iyice ovun, sonra konsolu dikkatle temizleyin, bu arada daha kırılgan hareketli parçaların hiçbirini kırmamaya özen gösterin.
  • İç temizleyiciyi birkaç dakika beklettikten sonra katılaşmış pisliklerin büyük bir bölümünü temizlemiş olacaktır. Şimdi yüzeyi bezinizle silebilirsiniz.
  • Son rötuş ve parlatma için, beze biraz WD-40 püskürtüp gösterge panelini ve konsolu bir kez daha silin. Bu, bir yalıtıcı görevi görecek ve gösterge panelinizi ileride toz birikmesinden koruyacaktır; aynı zamanda gösterge panelinize biraz “yeni araba” parıltısı katmaya yardımcı olur.

Araba İçi Temizliği: Döşeme

Koltuklar ve paspaslar muhtemelen sizin ve yolcularınızın hor kullanımına maruz kalırlar, bu yüzden kesinlikle araba içi temizliği programınızın sürekli bir bölümünü oluşturacaklardır. Bir kez daha yumuşak bir mikrofiber beze, malzemeye uygun bir temizlik maddesine (deri temizleyici/kumaş temizleyici) ihtiyaç duyacaksınız.

  • Malzemeye özel temizleyiciyi bezinize uygulayarak başlayın; emilmesini bekleyin.
  • Elbette önce ambalaj kağıtlarını, plastikleri ve diğer birikmiş ıvır zıvırı uzaklaştırmak isteyeceksiniz.
  • Koltuklarınızı silmeye başlayın, döküntüler ve kırıntılar olması muhtemel yerlere; uyluklarınızın arasına ve bardak tutucuların yanındaki alanlara odaklanın.
  • Zemin paspaslarını çekip çıkarın ve kiri, kılları ve diğer döküntüleri gevşetmek için dışarıda iyice silkeleyin. Çıkmamaya direnen kirler varsa fırça kullanın.

Araba İçi Temizliği: Kapı Panelleri ve Pervazlar

Arabanın bu alanları yumuşak beziniz ve WD-40 ile kolayca halledilebilir. Kapı tasarımınızda birçok plastik eleman varsa bunları bir diş fırçasıyla ve daha kostik bir temizlik maddesiyle ovalayabilirsiniz, ancak bu, aylık temizliğe de bırakılabilir.

Saklama bölmelerindeki duran çöpleri atmakla başlayın. Ardından sadece WD-40‘ınızı kumaşa uygulayın ve bütün kapı yüzeylerini silin, yapışmayı önlemek için kapı pervazlarında mutlak bolca yağlayıcı kullanın.

Aylık Kontrol

Aylık derinlemesine araba içi temizliğiniz sırasında, yukarıda önerilen adımların tümünü bazı eklemelerle izleyeceksiniz.

Araba İçi Temizliği: Elektrik Süpürgesiyle Süpürme

Tüm masif yüzeyleri ovmaya başlamadan önce elektrik süpürgesiyle iyice süpürün. Genellikle eviniz için kullandığınız herhangi bir elektrik süpürgesi işe yarayacaktır, fakat bunu yapmadan önce doğru eklentilere sahip olduğunuzdan emin olun. Yarık temizleme eklentisi ve fırça ulaşılması zor alanlara ulaşmak ve özellikle arabada seyahat eden evcil hayvanlarınız varsa tüm o küçük kılları toplamak için önemlidir.

Yarık temizleme aleti, bezinizle ulaşılması çok zor olan tüm o köşelerde ve yarıklarda kullanılmalıdır, halıya geçeceğiniz zaman inatçı kiri ve tozu gevşetmek için mutlaka biraz baskı uygulayın.

Konsol, panel ve havalandırma delikleri gibi daha hassas alanlar için fırça aleti kullanışlı olacaktır. İsterseniz ardından bu yüzeyleri küçük bir el aletiyle fırçalayabilirsiniz.

Araba İçi Temizliği: İç Camlar

Tüm iç camlarda iyi bir cam temizleyici ve güvenilir mikrofiber havlunuz kullanılmalıdır. Kalıntı olmasını önlemek için cam yerine bezi ıslattığınızdan emin olun. Amonyakla işlenmiş temizleyiciler renkli cama zarar verecektir, bu yüzden araba iç temizliği amacıyla bunlardan birini kullanıyorsanız bir daha düşünün.

Araba İçi Temizliği: O Pis Kokudan Kurtulma

Arabanızın ilk aldığınız günkü kadar temiz kokmasını sağlamak için, koku giderici mum veya spreyi deneyin. Bunları, silmeden önce tüm ulaşılabilir masif yüzeylere uygulayın, böylece camlar açık olsun veya olmasın günlük gidiş-gelişlerinizde ferahlığı hissedeceksiniz!

Araba İçi Temizliği: Üç Aylık Değerlendirme

Şimdiye kadar araba içi temizliği rehberini izlediyseniz bu noktada ekstra bir şey yapmanıza gerçekten gerek yoktur. Normal bakım işinizi hallettikten sonra sadece tüm kapılarınızı ve konsol düğmelerini gözden geçirin ve kontrol edin. Çatlaklar veya arızalı anahtarlar olup olmadığına bakın. Kuruyup çatlayarak düğmelerin fırlayıp uçmasına neden olmamasını sağlamak için kaplamalar boyunca biraz kauçuk koruyucu uygulayın.