Arabalarda korozyonu önleme çok önemlidir. Arabalar metalden yapılır. Nem ise metin düşmanıdır. Bu nedenle nemin olduğu yerde, ki neredeyse her yerde vardır, arabanız kolayca korozyona uğrayabilir. Havadan nemi, arabanızdan da metali çıkaramazsanız. Ancak nem ve metalin bir araya gelmesini önleyerek kendinizi büyük bir zahmetten kurtarabilirsiniz.

Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Arabanızı korozyondan korumanın birçok yolu var ancak aşağıdaki üç yöntem en çok kullanılanlar arasında yer alıyor:

Arabalarda Korozyonu Önleme : Arabanızı yıkayın

Arabanızı düzenli olarak yıkamak korozyonu önlemenin en etkili yoludur. Arabanızı çevre kaynaklı zararlı maddelerden korumanıza yardımcı olur ve bu maddelerin aracınızda birikmesini önler. Bu maddeler birikmediği için de metalle tepkimeye giremezler ve böylece korozyon ve pas oluşumu önlenir.

Arabanızı iki haftada bir ılık su ve sabunla yıkayın. Bezi iyice bastırarak arabanızı silin ve böylece istenmeyen partiküllerden kurtulun. Arabanızın alt taraflarını ve çamurlukları temizlemeyi unutmayın. Arabanızın her bir yerini kontrol ederek paslanmayı daha başlamadan bitirin.

Tahliye tapalarını iyice yıkayarak temizleyin. Arabanızdaki aksesuarlara ve girintilerindeki parçalara gereken özeni göstermezseniz pas gizlice yayılıp arabanıza zarar verecektir.

 

Arabalarda Korozyonu Önleme : Pas önleyici spreyle arabanızı hazırlayın

Yeni bir araba satın almadan önce satıcıya arabanızı hazır hale getirtmeye çalışın. İkinci el bir arabanız varsa bir uzmandan destek alarak arabanıza pas önleyici sprey uygulatabilirsiniz. Tamircinize danışarak tüm bu süreç için yardım alabilirsiniz.

Buna ek olarak her yıkama sonrasında arabanıza ince bir katman halinde oto cilası sürerek nemin arabanıza nüfuz etmesini engelleyebilirsiniz.

Geç kalırsanız pas, aracınızı ele geçirmeye başlayabilir. Bu durumda pasın yayılmasını önlemek için hemen harekete geçmeniz gerekir.

Paslı noktaları belirleyin

Arabanızın boyasının dökülmeye ya da kabarcıklanmaya başlayıp başlamadığını kontrol edin. Bunlar, yüzeyin altında pas oluşumunun başladığına dair ilk işaretlerdir. Hatta bazen kızıl lekeler bile görebilirsiniz. Durum ne olursa olsun arabanızda pas oluşmaya başladığından şüpheleniyorsanız ilgili alanı hemen ovalayın.

Zımpara kağıdı ya da maket bıçağı kullanarak pası kazıyın. Bu alanın etrafındaki boyaya zarar vermemeye çalışın. Paslı alanı temizledikten sonra ilgili alana kaliteli bir pas önleyici uygulayın. Pasın olduğu yeri daha da iyi temizleyecektir. Tamamen kuruduktan sonra biraz otomobil astarı sürün. Fazlalık astarı silin ve onardığınız alanın üzerinde ince bir tabaka halinde bırakın. Pasın tekrar oluşmasını engelleyecektir.

Paslı alanı temizledikten sonra ilgili alanı arabanın renginde otomobil boyası ile boyayın.

Yukarıdaki adımlardan herhangi birini uygulayamıyorsanız bir uzmana danışın. Böylece arabanız kullandığınız süre boyunca sağlam ve iyi durumda olacaktır.