Yıl boyunca sıcak bir iklime yaşayacak kadar şanslıysanız sizi kıskanabilecek bir çok insan var demektir. Yaşadığınız iklimi kıskanmalarının birkaç nedeni olabilir; en önemlilerinden biri, kış mevsiminin araçlarımız için de çok zor olabileceğidir. Araç kışlık bakımı nasıl yapılır bu yazımızda size özetlemeye çalıştık.

Araç kışlık bakımı için uygun adımları atmak çok önemlidir çünkü atacağınız bu adımlar yaz aylarında ödemek zorunda kalabileceğiniz bakım maliyetini azaltır. Bunun dışında, uygun araç kışlık bakımı da aracınızın genel kullanım ömrünü önemli ölçüde artırabilir.

Bununla birlikte, tüm sorunlarınızı sonsuza dek azaltmak adına size araç kışlık bakımı için 5 temel ipucu vereceğiz. İşte ipuçları:

1.      Erkenden Hazırlanın

Çoğu insan aralık ayının başlarında kışa hazırlanmaya başlarken biz bu hazırlıkları sonbaharın başında yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde yaparsanız yaparsanız araç kışlık bakım listenizdeki her şeyi kontrol ettiğinizden emin olmak için kendinize yeterli zamanı ayırmış olursunuz.

2.      Kar Lastikleri Almayı Değerlendirin

Kar lastikleri, dört mevsim lastiklerin aksine daha yumuşak kauçuktan yapılmıştır. Bu özellikleri, en soğuk havalarda bile esnekliklerini korumalarını sağlar. Bu lastikler ayrıca buz ve kar üzerinde olağanüstü bir yol tutuşu sağlayan sırt desenine sahiptir. Ayrıca, sıcaklığın düzenli olarak 45 derecenin altına düştüğü bölgelerde bu lastikleri takmanın zorunlu olduğunu da unutmamalısınız.

3.      Araç Kışlık Bakımı Yaprken Sıvı Seviyelerini Kontrol Edin

Kar fırtınaları sırasında en iyi görüşü elde edebilmek için bol miktarda cam yıkama suyu ve çalışan ön cam sileceklerinin olması çok önemlidir. Ayrıca kış aylarının ne kadar sert olduğuna bağlı olarak silecek lastiklerinin yalnızca bir yıl dayandığını da unutmamalısınız. Hatta kış ayları için özel silecekler almayı da düşünebilirsiniz. Son olarak satın aldığınız cam yıkama suyunun düşük donma noktasının olduğundan emin olmalısınız.

4.      Motor Yağınızı Değiştirin ve Uygun Viskoziteyi Bulun

Bizim araç kışlık bakımı için 4. ipucumuz oldukça basit ve anlaşılırdır ancak bu ipucumuz, genellikle kolay bir şekilde gözden kaçan bir konuyla ilgilidir. Kış aylarında soğuk havanın motor yağının etkisini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Kış iklimi, motor yağını daha kalın hale getirir ve bu da motor içerisideki dolaşımını azaltır.

Normalden daha düşük Viskozite seviyesine sahip ürünleri satın alarak bu sorunu önleyebilirsiniz.

5.      Kar ve Buzu Püskürtmek ve Araç Kışlık Bakımı İçin WD-40 Stoğu Yapın

Kış aylarında aracınızın camlarına bu harika üründen ince bir takaba uygularsanız gece boyunca camlarda buzlanma korkusu olmadan uyuyabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, aracınızın camlarına bu üründen az miktarda püskürtmek ve daha sonra kuru ve temiz bir bezle çevreye yaymaktır. Fazla püskürtülen WD-40‘ı bir bezle  temizlediğinizden ve ürünle temas ederseniz kullanım sonrasında ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Kış her zaman çok yakında. Bu nedenle listenizdeki maddelerin her birini kontrol etmeyi ihmal etmeyin.