Pirinç şık görünen bir metaldir.  Pirinçten üretilen eşyalar uzaktan parlar ve o yöne bakan her gözün ilgisini çeker. Ancak bu parıltı ve ışıltıya dikkat edilmesi gerekiyor. Pirinç eşyaları çok uzun süre bakımsız bırakamazsınız. İhtişamını koruması için pirinç eşya temizleme çok önemlidir.

Evde pirinç eşya temizleme yolları çoktur. Evde yapılan solüsyonlardan endüstriyel çözeltilere kadar birçok şey mat pirinç eşyaları orijinal parlaklığına geri döndürebilir. Bu aşamaya gelmeden önce pirinç eşyaları temizlerken dikkat edilmesi gereken birkaç şey var.

Gerçek bir pirinç eşyayı mı yoksa bir pirinç kaplama malzemeyi mi temizliyorsunuz?

Pirinç eşyaları temizleme yöntemini seçerken saf mı yoksa kaplama mı olduğunu bilmeniz gerekir. Pirincin gerçekliğini kontrol etmek için mıknatısı yaklaştırın. Mıknatıs söz konusu eşyaya yapıştıysa pirinç kaplamalı demektir. Ancak mıknatıs değerli eşyanıza yapışmazsa o zaman gerçek pirinçtir.

Laklı pirinç mi?

Pirinç eşya laklı ise uzun bir süre temizlik yapmaya gerek olmayabilir ancak değilse düzenli olarak pirinç eşyanızı temizlemelisiniz.

Pirinç kaplama ve/veya laklı ürünlerin temizliğinde sabun ve ılık su kullanmak yeterli olacaktır. Pirinç kaplı ya da laklı değilse başka yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

Birçok endüstriyel pirinç temizleyici seçeneği vardır. herhangi iyi bir markanın çözeltisi yeterli olacaktır. Yumuşak bir bez kullanarak seçeceğiniz çözelti ile eşyalarınızı temizleyin.

Ancak pirinç eşyaları temizlemek için ev yapımı solüsyonları öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Sirke, tuz ve un

Tüm bu malzemeleri tercih ettiğiniz oranda kullanabilirsiniz. Ancak standart bir solüsyona yoğun bir kıvam vermek için bir fincan sirke içerisine bir avuç un ile bir çorba kaşığı tuz eklenmelidir.  Un, kıvamlı bir macun yapmak için eklenir. Temizlemeyi sirke ve tuz yapmaktadır.

Karışımı hazırladıktan sonra temizlemek istediğiniz eşyaya uygulayın. Yumuşak bir bez kullanarak ovun ve pirinci temizleyin.

Su ve Sabun

Sabun ve ılık su ile güzelce yıkayarak pirinç eşyanızı kolayca temizleyebilirsiniz. Metalin kusursuz parlamasını sağlamayabilir ancak tüm yüzeyi temizlemek için yeterlidir. Pirinç eşyanın tüm yüzeyine az miktarda sabun sürün ve durulayın. Daha sonra yumuşak bir bezle kurulayın.

Limon suyu

Limon suyu, herhangi bir eşyayı çaba göstermeden temizleyebileceğiniz harika ağartma özelliğine sahiptir. Herhangi bir pirinç eşyaya yeteri kadar limon suyu püskürtün ve kaliteli kıllara sahip bir fırça kullanarak fırçalayın. Limon suyunun etkinliğini arttırmak için bir tutam tuz ekleyin.

Temizlediğiniz eşyayı yumuşak bir bezle silin.

 

Hangi çözeltiyi kullanmaya karar veriseniz verin temizleme esnasında esnek kıllara sahip bir fırça kullanın. Bu tip fırçalar, kullandığınız çözeltinin temizlemek istediğiniz pirinç parçasının her noktasına ulaşmasını sağlar.

 

Herhangi bir temizleme solüsyonu kullanmadan önce pirinç eşyanızın görünmeyen bir alanında test etmeyi unutmayın.