Gıcırtılı Kapılar İçin Pratik Çözüm

Gıcırtılı kapılar herkesin huzurunu kaçırır. Özellikle eski evlerde veya eski dairelerde bu sorun ortaya çıkar. Bir kapı açılırken veya kapanırken gıcırdayıp çatırdar. Bu yüzden hızlı bir çözüm üretilmesi önerilir. Uygun bir yağlayıcıyla, her kapının sorununu gidermek kolaydır.

 

Neden kapıda bir gıcırtı var?

Başlangıçta oldukça eğlenceli olabilir. Ama bir noktada gıcırtılı kapı bir sorun hâline gelir. Çatırtı çoğu defa menteşelerden gelir. Kapıyı yavaşça açıp kapatır ve dikkatle dinlersiniz sesin yerini bulabilirsiniz. Kapının uzun yıllar sık kullanımından dolayı yağlama tabakası gitmiştir. Artık metal metale sürtünmektedir.

Gıcırtılı kapılar karşı neyin faydası olur?

Bir kapı gıcırdadığında elbette hemen çözülmelidir. Yağlama tabakası bulunmadığı bariz olduğu için yeni bir yağlayıcı uygulamanız gerekir. Acil bir tedbir olarak az bir bütçe ile sorun halledilebilir. Bu, kolza yağı veya zeytinyağı gibi bir yemeklik yağ olabilir. Menteşenin oyuğuna bir uçla veya bıçak ucuyla uygulanabilir. Elbette alternatif olarak klasik WD-40 çok amaçlı ürün kullanabilirsiniz. Bu, yağlanacak yere nüfuz eder ve bulaşma özelliği daha fazla gıcırdama gürültüsünü önler. Bunun dışında, menteşeleri yağlamaya uygun olan ve uzun süreli yağlama vaat eden özel yağlayıcılar da vardır. Yayılmaları kolaydır ve iyi yapışırlar. Gıcırtılı kapıya karşı etkili bir fayda sağlarlar. Burada iyi bir uzun süreli etkiden bahsedilmektedir.

Menteşeleri greslemek yetersizse WD-40 ile kapı menteşesinin bakımını yapın

Bazen yeni yağlayıcılar koymak yeterli olmaz. Menteşe üzerinde tortular ve pas oluşmuş olabilir. Yağlayıcının daha iyi geçirilebilmesi için, bir tornavida ve uygun bir destekle kapıyı hafif yukarı itmeyi deneyebilirsiniz. Bazen kapının çıkarılması da gerekir. Bu, menteşenin iyice temizlenebilmesi, pas önleyici bir temizleyiciyle işlemden geçirilebilmesi ve gerekirse biraz zımparayla işlemden geçirilebilmesi için tek yoldur. Bu tedbirlerle her gıcırtılı kapı susturulabilir.

Gıcırtılı Kapılar İçin Pratik Çözüm

Önleyici tedbirler

Bir kapının gıcırdamaya başlamaması için önleyici tedbirler almalısınız. Yılda birkaç dakikalık bakım burada yeterli olur. Hava etkilerine açık olduğunda biraz daha sık bakmak daha iyi olacaktır. O zaman menteşelerdeki toz bir elektrikli süpürgeyle giderilmelidir. Kapı olması gerektiği kadar kolay hareket etmiyorsa, kapı gıcırdamaya başlamadan önce biraz yağlayıcı ekleyebilirsiniz. Bu bir nüfuz edici yağ veya WD-40 olabilir. Bu, menteşelerin paslanmasını da etkili bir şekilde önler. Yeni bir kapı satın alırken, tedbir olarak kapı bağlantı parçalarının iyi kalite olmasına dikkat etmelisiniz.