Bir profesyonele hangi metal malzemelerin korozyon ve pastan en çok etkilendiğini sorarsanız verecekleri cevap somunlar ve cıvatalar olacaktır.  Peki kırık cıvataları çıkarmanın en iyi yolu nedir? Somunlar paslanma nedeniyle çok fazla zarar görür ve bağlandığı cıvatalara yapışırlar. Böyle bir durumunda birbirlerine öylesine yapışırlar ki ayırmak imkansız hale gelir.

Somunların ve cıvataların üzerinde oluşan korozyon ve pas, tüm bileşenlerin veya malzemelerin tamamen bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle insanların sorunu fark ettikleri anda, daha fazla hasar oluşmadan sorunu çözmeleri çok önemlidir. Bununla birlikte şimdi sizlere kırık cıvataları çıkarmanın en iyi yolunu göstereceğiz.

Kırık ve Paslı Cıvataların Çıkarılması

Herhangi bir malzeme üzerindeki somunlar ve cıvatalar uzun süre nemli havaya maruz kaldıysa oldukça hızlı bir şekilde pas oluşacaktır. Ev aletlerinde ve otomobil bileşenlerinde bulacağınız bağlantı elemanları, bu tür ortamlardan en çok etkilenebilen malzemelerdir.

Rutubet nedeniyle bağlantı elemanları, bir arada tuttukları cihazının bozulma derecesine gelmesine veya tamamen kullanılamamasına neden olacak düzeyde bozulmaya uğrayacaktır.  Ayrıca metal başlarındaki pas oluşumları nedeniyle bu bağlantı noktalarını çıkarmanın neredeyse imkansız olduğunu göreceksiniz. Kırık cıvataları çıkarmanın en iyi yolu tam da WD-40’ta.

Peki ne yapabilirsiniz?

1.      WD-40 ile Yağlayın

Pas oluşumları nedeniyle bağlantı elemanlarının yerinde sıkışmış olduğunu görürseniz ideal çözüm WD-40 Penetrant Spray olacaktır. Pas, bağlantı elemanlarınızın dişlerine doğru ilerlediğinde WD-40 Penetrant Spray ile gevşetmek en iyi bir çözümdür.

Tek yapmanız gereken paslanan somunların ve cıvataların üzerine Penetrant Spray’i uygulamak ve ardından çekiçle hafifçe vurmaktır. Bu işlem,  Penetrant Spray’in somunların ve cıvataların arasına girerek gevşemelerine yardımcı olacaktır. Bu yöntemi kullanarak bağlantı elemanlarını çıkarmanın oldukça basit olacağını göreceksiniz. Fazlalık yağı sildiğinizden ve ürünle temas ederseniz kullanımdan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

2.      Kesme

Bağlantı elemanının aşırı derecede paslandığını ve çıkarmanın mümkün olmadığını düşündüğünüzde bağlantı elemanını kesmeniz gerekecektir. Ancak bu işlem somunları ve cıvataları kullanılamaz hale getirecek ve atmak zorunda kalacaksınız.

Burada yapmanız gereken tek şey, bağlantı elemanları baş kısımlarını sıkıştırmak için kelepçe kullanmaktır. Daha sonra bulundukları yerden çıkarmak için sert bir şekilde bükmeye başlayın.

3.      Isıtma

Son olarak bağlantı elemanlarını gevşetmek için başka bir yöntem ise pürmüz gibi bir ısıtıcı kullanarak bağlantı elemanlarını bir dereceye kadar ısıtmaktır. Isı, paslanmış somunların ve cıvataların genişlemesine neden olacak ve böylece bu bağlantı araçları gevşeyecektir.

Ancak bunu yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü dışarıda kalan yağlayıcı ürünlerin bir çoğu yanıcıdır ve aleve maruz kaldığında tutuşacaktır. İşlem sırasında koruyucu eldiven ve gözlük kullanarak önlem alın.