Mücevherler Nasıl Parlatılır ve Temizlenir?Mücevherler Nasıl Parlatılır ve Temizlenir? Aile yadigarlarından sevdikleriniz tarafından verilen değerli hediyelere kadar mücevherler, insanların sahip olduğu en değerli eşyalar arasındadır. Ancak zaman geçtikçe matlaşıp daha az çekici hale gelebilirler. Bu durumda birçok insan pahalı mücevher temizleme solüsyonlarından satın almak için bir kuyumcunun yolunu tutar.

Ancak insanlar evlerinde bulunan malzemeleri kullanarak mücevherleri daha uygun bir maliyetle temizleyebileceklerini bilmiyor. Bu yazıda, zarar vermeden mücevherlerin nasıl temizleneceğini ve parlatılacağını göstereceğiz.

Mücevherler Nasıl Parlatılır ve Temizlenir? : Gümüş Mücevherleri Temizleme

Cila, mücevherlerinizdeki matlığı ve kararmaları gidermek için harika bir yol olsa da çoğu zaman oldukça pahalı bir çözümdür. Aile yadigarları gibi son derece değerli mücevherler için pahalı bir cilaya yatırım yapmak en iyi seçenektir.

Cila, daha fazla bozulmayı önlemek için koruyucu bir tabaka oluşturken oluşan kararmayı temizleyerek ortadan kaldıran bileşenleri içerir.

Ancak mücevher temizliği için gümüş cila evinizde hazır bulunmayabilir ve yakında zamanda da bu mücevheri takmanız gerekebilir. Bu durumda, zarar vermeden mücevherlerinzdeki matlığı gidermek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini deneyebilirsiniz. Yine de mücevherleri çok fazla takmamalı ve en üst tabakasını sağlam tutmalısınız.

Bulaşık Deterjanı

Ilık suyun içine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Daha sonra yumuşak bir bezi hazırladığınız karışıma daldırın ve matlığı ve kararmayı gidermek için bezi kullanarak mücevherleri hafifçe ovalayın. Kararmayı tamamen giderdiğinizden emin olduktan sonra mücevherleri soğuk suyla durulayın ve başka bir yumuşak bezle kurulayın.

Karbonat

Bazen kararmanın yoğunluğu bulaşık deterjanının çıkarabileceğinden daha fazla olabilir. Bu durumda kararmayı gidermek için karbonat gerekir. 1 ölçek suya 3 ölçek karbonatı ekleyin.  Mücevherleri çok az nemlendirin ve yumuşak, tüy bırakmayan bir bez kullanarak macunu uygulayın.

Mücevherleri temizlerken görünmeyen lekeleri çıkarmak için bezi aralıklara uyguladığınızdan emin olun. İşiniz bittiğinde mücevherleri suyla durulayın ve daha sonra kurutmak için yumuşak bezi kullanın.

Mücevherler Nasıl Parlatılır ve Temizlenir? : Altın Mücevherleri Temizleme

Altın bilezikler, küpeler ve zincirler gibi altın mücevherler genellikle gümüş mücevherlerden daha değerlidir. Bu nedenle evde yaptığımız yöntemlerle temizlerken çok daha dikkatli olmalısınız. Ilık su ve birkaç damla bulaşık deterjanını karıştırın. Altın takıları hazırladığınız karışıma daldırın ve birkaç dakika bekletin.

Mücevherleri daha etkili bir şekilde temizlemek için daha küçük mücevherleri kabın içine koymadan önce bu mücevherleri daha küçük bir süzgeçin içine koyarak karışıma daldırın. Daha büyük mücevher parçalarını ise doğrudan karışımın içine daldırabilirsiniz. Mücevherleri yumuşak bir bezin üzerien yerleştirmeden önce yaklaşık beş bekleyin.

Daha sonra elinize yumuşak bir diş fırçası alın ve gözle görünmeyen lekeleri çıkarmak için küçük aralıkları ve zincirin üzerini fırçalayın. İşiniz bittiğinde daha küçük mücevherleri de tekrar süzgeçe koyun ve yumuşak bir bezle kurutmadan önce tüm mücevherleri su ile durulayın.

Kendi kendinize uygulayabileceğiniz bu yöntemlerle en sevdiğiniz mücevherleri tekrar parlak ve çekici hale getirebilirsiniz. Aile yadigarınız gibi sizin için son derece değerli mücevherleriniz varsa özel bir cila satın almayı değerlendirmeli ya da temizlemesi için bir profesyonele danışmalısınız.

Ayrıca WD-40’ın Instagram sayfasına buradan ulaşabilir ve diğer kullanım alanlarını öğrenebilirsiniz.