Nüfuz Edici Yağ İşe Yarar mı? Kısacası, evet. İnsanlar kendi ev yapımı nüfuz edici yağ formüllerini hazırlayacak kadar ilerledi. Ancak biz burada WD-40 gibi nüfuz edici yağ ürünlerinden bahsedeceğiz.

Şimdi sorunun daha uzun ve detaylı cevabına gelelim. Nüfuz edici yağların “Nüfuz edici yağ işe yarar mı?” sorusuna cevap verebilecek bazı kanıtlanmış kullanımları var. O halde WD-40 gibi nüfuz edici yağların işe yaradığı kullanımlara bir bakalım.

1. Nüfuz Edici Yağ İşe Yarar Mı? : Sıkışmış Parçaların Yağlanıp Gevşetilmesi

En belirgin ve yaygın kullanımını araba severlerin de kabul edeceği bir alanla ilgilidir. Bu ürünler, arabanın pas, korozyon ya da başka nedenlerle sıkışan mekanik parçalarını gevşetmek için kullanılır.

Bu ürünlerin bu kadar etkili olmasının sebebi, en küçük parçalar ve yüzeydeki boşluklarda kolayca fayda sağlaması ve ulaşması zor olan bölgelere erişebilmesidir.

Sadece sıkışmış parçaları gevşetmenin yanında bu tür ürünler birbirine geçmiş iki parçayı ayırmada da sıklıkla kullanılır. Bu tür yağların oldukça düşük viskoziteleri vardır ve direnç göstermedikleri için parçaları yağlamaya devam edeceklerdir.

2.  Nüfuz Edici Yağ İşe Yarar Mı? : Temizleyici Olarak

Nüfuz edici yağlar, aynı zamanda harika temizleyicilerdir ve korozyona karşı son derece etkililerdir. Piyasada birçok farklı nüfuz edici yağ bulabilirsiniz ve bu ürünlerin ne kadar etkili oldukları markadan markaya değişiklik gösterebilir. Ancak WD-40 bu iş için harika bir seçenektir. Nüfuz edici yağların temizlemede çok başarılı olduğu bazı maddeler arasında kurumuş yağ, silinmez mürekkep kalem, sakız, katran lekeleri, sprey boya ve çeşitli makine yağları vardır.

3. Gıcırdayan Parçaların Onarılması

Arabanızda gürültülü bir süspansiyon ya da sinir bozucu bir kapı mentesi varsa ihtiyacınız olan tek şey WD-40 nüfuz edici yağ. Bu ürünü uyguladığınız bölgede sürtünme ve ısıyı azaltabilirsiniz. Böylece gürültüyü de azaltabilirsiniz.

Parçalarda çok fazla sürtünme ve gürültü olmasının diğer bir sebebiyse yüzeyde zaman içerisinde oluşan korozyondur. Nüfuz edici yağlar aynı zamanda pas ve korozyonu temizleyebilir.

4.Korozyonu ve Pası Önleme

WD-40’nın oluşturduğu nüfuz edici ince tabakanın yağlama veya gevşetme dışında da işlevleri vardır.

Nüfuz edici yağlar temelde pas ve korozyonun en yaygın sebepleri olan su ve tuza karşı büyük koruma sağlar. Nüfuz edici yağların oluşturduğu korozyon önleyici tabaka, su geçirmediği için hareket eden parçaların bakımında önemli bir rol oynar.

WD-40’ı uygulamadan önce herhangi bir malzeme üzerinde test edin ve ürünle temas ederse ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

 

WD-40 Yılbaşı çekilişine buradan katılabilirsiniz.