Otomobilinizin zarar görmemesi adına pası önlemek için beş ipucunu deneyin.

Otomobilinizin kenarlarında kahverengi renginin belirdiğini görüyorsunuz ve onunla daha iyi ilgilenmenin vaktinin geldiğini anlıyorsunuz. Basit bilimde: Oksijen, su ve tuz bir metalin yüzeyinde birleştiğinde pas oluşur. Gayet basit, değil mi? Oluşumu çok kolay olmasına rağmen, hepimizin nefret ettiği şey onun giderilmesi. Otomobilinizi düzenli yıkatmak için maddi gücünüz olmadığında pası giderme konusunda ne yaparsınız ki?

Benim gibi bazı insanlar için, otomobil, çoğu kişinin kabul edeceği üzere en değerli eşyalarımdan birini temsil eder. Otomobiliniz onu bayiden alıp geldiğiniz gündekiyle aynı durumda kalmayacaktır. Evet, güzelliği zamanla bozulacak, ama biraz özen ve uygun bakımla genel görünümünü bozulmamış hâlde tutabilirsiniz. Şimdi otomobiline dokunuyorlar diye çocuklara bağıran ve her toz zerresini silmek için cebinde mendil taşıyan mahalledeki o deli adam olun demiyorum. Sadece biraz fazladan tedbir alın, o zaman otomobilinizin daha iyi görüneceğini kendiniz göreceksiniz.

Aşağıda otomobilinize saldırmasın diye pası önleme konusunda  yardımcı olacak bazı ipuçları yer almaktadır:

1. İpucu

Pası Önlemek: Her İki Haftada Bir Yıkayıp Cilalayın

İki kelime – Nemli hava. Pasın sorunu, yaşadığınız yere bağlı olmasıdır.

Deniz kıyısında mı yaşıyorsunuz?

Bölgenizde sık sık yağmur mu yağıyor?

Öyle ise, otomobilinizi her iki haftada bir yıkamanız iyi olacaktır. Çoğunlukla insanlar bunu ayda bir diye anlıyor, bu da pasa köşe bucağa girmesi için zaman kazandırıyor. Küçük bir otomobil yıkama sıvısı şişesi alın ve sadece onu kullanın. Başta otomobili ev deterjanıyla yıkamayı düşündüyseniz tekrar düşünmenizi öneririm. Deterjanın sorunu pası önlememesidir. Aslında yosunların otomobil boyasında büyümesi için daha çok fırsat verir. Önceki cilanızı soyar ve otomobilinizi pasa karşı savunmasız bırakır. Otomobilinizi yıkayıp cilaladıktan sonra kapıları açın ve suyun marşpiyelerden ve kapı eşiklerinden akmasına izin verin. Ardından, tozu uzak tutmak için bir oto brandası kullanın.

2. İpucu

Pası Önlemek: Otomobili Çiziklerden Koruyun

Pekâlâ, bunun elinizde olmayan bir şey olduğunu kabul ediyorum, çünkü her zaman bir kaza olabilir, ama pası önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler var, mesela:

 • Kuş pisliklerinden sakınmak için otomobili gölgelik altına park edin (Kuş pisliklerinde otomobilin boyasını tahrip eden ve tozun oturması için çizikler bırakan belirli kimyasallar vardır)
 • Otoparkta diğer otomobillere yakın park etmeyin
 • Otomobilin kaputunun veya bagajının üzerine ağır eşyalar koymayın
 • Yol çukurlarının ve yapım hâlindeki yolların üzerinden geçmekten sakının (Çoğunlukla çakıl taşları fırlayıp tekerlek davlumbazlarına sıkışır)
 • Olukların veya su toplanan alanların üzerinde park etmekten sakının (Su, çoğunlukla otomobile ulaşır ve tabanı dışarıdan zayıflatan pasa yol açar)

3. İpucu

Pası Önlemek: Zayıf Noktaları Bulun

Pası önlemek için, bulunabileceği tüm küçük alanları bilmeniz gerekir. Bir el feneri alıp aşağıdaki noktaları kontrol edin:

 • Kaporta çıtalarının ve süs şeridinin altı
 • Yan aynaların bağlantı noktası
 • Anten
 • Açılır tavan
 • Araç altındaki bütün yüzey
 • Tekerlek davlumbazları
 • Her çentik ve çatlak

Ekstra güvenlik tedbiri olarak, otomobili yıkadıktan sonra kalmış olabilecek suyu gidermek için bir pipo temizleyici kullanın. Pasın en büyük belirtisi boyadaki kabarcıklardır. Bunlar çiziklere ve göçüklere dönüştüğünde pas yayılır. Bir sonraki durak şasi ve ardından son olarak motordur.

4. İpucu

Pasa Yatkın Alanları WD-40 ile Kaplayın

Madem ki basit evsel ipuçlarıyla pası önlemek için ne yapacağınızı biliyorsunuz, şimdi sıra çabalarınızın beyhude olmamasını garantiye almakta. Yıkama ve cilalamadan sonra kaplama gelir. Ardından pası daha fazla önlemeye yardımcı olması için WD-40 kullanın. Bu yağlayıcı sadece pası önlemekle kalmaz, otomobilinizi tüm hava koşullarından koruyup parçaları kuru tutar. Alanlara derin bir seviyede nüfuz eder ve daha fazla oksitlenmelerini önler.

Otomobili yıkadıktan sonra, paslanmaya yatkın alanları WD-40 ile spreyleyin. Mutlaka talimatları izleyin ve WD-40 kaygan olduğu için tekerleklerden uzak tutun! Tekerlek diskindeki ve motor bağlantısındaki somunlar ve vidalar gibi küçük parçalar için, kalın ve hassas bir kat uygulamak üzere ince bir nozül kullanın ve damlama izlerini silin.

5. İpucu

Değişen Havalara Göre Tedbir Alın

Nem, pasa neden olan tek hava koşulu değildir. Hatırlarsanız yağmur yağdığında araba yolunuzdan ve kaldırımdan buz küremek için tuz kullanırsınız. Hava değişip ısındıkça, buz erir ve havada bir sürü tuz olur. Bu tuz şasiye yapışır ve yüzeyi yavaşça kemirir. Sonuçta otomobilinizi yıkadığınızda suyun içeri akması ve birikinti biçiminde toplanması ihtimali vardır. Bu nedenle,otomobilinizin her zaman garajda park edildiğinden emin olun ve garajınız yoksa, kar yağdığında yüksek bir alana, gölgelik altına park edin.

Maddi durumunuza göre her iki haftada bir defa oto yıkamaya harcama yapmak mümkün olmayabilir, ama otomobilinizi yıkamak için programınızda arada bir zaman ayırarak pası önleyebilir ve uzun süre güzelliğini koruyabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli şey, basit bir oto yıkamanın ve cilalamanın size passız bir otomobil garanti etmeyeceğidir. Bu iş için WD-40 gibi bir yağlayıcı kullanmanız gerekir. Gerekli alanları WD-40 ile kaplayın. Düzenli olarak yeniden uygulamanız ve WD-40’ı lastiklerin veya otomobilin yağlanması istenmeyen parçalarının yakınına bulaştırmaktan sakınmanız gerekeceğine lütfen dikkat edin.