Karlı ya da yağmurlu bir havanın ardından arabanızın üzerinde, borularınızda, el aletlerinizde, bisikletinizin gidonunda ve diğer birçok metal yüzeyde pas görebilirsiniz.  Peki pası ne temizler? Değerli eşyalarınızın üzerinden bu çirkin kahverengi dokuyu temizlemek için yapılabilecek bir şey var mı? Tabii ki de var ve eğer pası neyin temizlediğini merak ediyorsanız doğru sayfadasınız.

Pası Temizlemenin Kolay Yolları

 

1.      Fırçalama

Evde yapabileceğiniz basit bir yöntem olarak paslı yüzeyi fırçalayarak başlayabilirsiniz.  Sizden eski bir bez parçasını kullanmanızı istemiyoruz. Tek yapmanız gereken elinize kalay folyo, tel fırça, zımpara ya da çelik tel yumak almak ve paslı yüzeyi fırçalamak. Metal yüzey çok derinden pas tutmamışsa bu şekilde pas tabakalarından kolayca kurtulacaksınız.

Başlangıç için güzel bir adım ancak işe yaramazsa diğer yöntemler için aşağı doğru devam edebilirsiniz.

2.      Beyaz Sirke

Pas sert fırçalamada bile yüzeyden çıkmayacak kadar inatçıysa biraz daha güçlü bir şey denemeniz gerekir. Beyaz sirke kullanmayı deneyin.  Bu tarz bir asetik asit çoğu evde kolayca bulunabilecek bir maddedir. Yapmanız gereken tek şey tüm paslı malzemeyi çözeltiye batırıp iyice durulamaktır.  Pas temizlendikten sonra sonra bu malzemeleri durulamak önemlidir çünkü beyaz sirke metal yüzeylere zarar verebilir.

3.      Karbonat

Karbonat, birçok ev pisliğini temizlemenize yardımcı olacak diğer bir evde kullanılabilecek maddedir. Paslı yüzeylere uygulamak için biraz karbonatla suyu karıştırıp katı bir macun kıvamına getirmeniz gerekecektir.  Bu macun metal yüzeye yapışıp bir süre orada kalacak kadar yoğun olmalıdır. Daha sonra tel fırça ve çelik tel yumağı kullanarak macunu fırçalayın. Paslı yüzey kolayca soyulmalıdır.

Eğer yukarıda bahsedilenlerden hiçbiri işinize yaramazsa sorunu çözmek için kimyasal güce ihtiyacınız vardır.

4.      WD-40 ile Pas Nasıl Temizlenir?

Bu çok amaçlı ürün paslanmaya karşı mükemmel bir madde ve önleyici bir uygulama olarak bilinmektedir. Tek yapmanız gereken paslı nesneyi WD-40 ile ıslatmak ve daha sonra bir tel fırça yardımıyla nesneyi fırçalamak. Ürünle temas ettikten sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Devam ederken WD-40’ın nesneye zarar verip vermediğini kontrol etmek için paslı nesnenin küçük alanlarına bakabilirsiniz. WD-40’ı paslanabilecek yüzeylere düzenli olarak uygularsanız pasın tekrar oluşmadığını göreceksiniz. Normal WD-40 ürünlerinden istediğiniz kadar verim alamıyorsanız WD-40 Specialist Penetrant da deneyebilirsiniz. Bu ürün, herhangi bir yüzeyden kolayca çıkması için kir ve pasa nüfuz etmeye yönelik özel olarak tasarlanmıştır. Artık pası ne temizler biliyoruz.

Pas hala temizlenmedi mi yani?