Aynadaki su lekesinin, çoğumuzun defalarca karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Doğru şekilde çıkarılmadıkları takdirde, aynada gözle görülür bir leke bırakırlar. Nerede yaşıyor olursanız olun, banyo aynalarınızda, arabanızın ön camında ve evinizin camlarında inatçı su lekelerine rastlarsınız. Doğru şekilde ve zamanında temizlenmezse, lekeler temizlenemez hale gelerek aynayı veya camı işe yaramaz duruma getirir. Su lekesinin çıkarılması ve ayna temizliği konusunda size yardımcı olacak çeşitli temizlik maddeleri mevcuttur. Bu Aynadaki su lekesinin ve camdan temizlenmesine dair cevaplar arıyorsanız, belgeyi okumaya devam ederek bunu yapmanın kolay yollarını öğrenin.

Aynadaki su lekesinin Çıkarılması

Su damlacıkları lavabonun içinden kolayca çıkabileceği için, mutfak ve banyo pencereleri ve aynaları su lekeleri denince akla gelen en yaygın bölgelerdir. Bu su izlerinden kurtulmak için birçok teknik mevcuttur, ancak sert su söz konusu ise, her teknik sizin işinize yaramaz. Lavaboyu her kullandığınızda temizlemeniz gerekir ve kimsenin buna vakti yoktur. Burada, aynalardan ve pencerelerden su lekesinin çıkarılması konusunda izleyebileceğiniz ve bunlara yeni görünümü kazandırabileceğiniz bazı adımlar anlatılmaktadır.

  1. Adım: %50 beyaz sirke ve %50 su içeren bir karışım oluşturun. En iyi seçenek, daha az mineralli su kullanmaktır.
  2. Adım: Bir havlu alın ve karışıma batırın. Şimdi bu havluyu kullanarak lekeleri silin. İşlem boyunca havlunun ıslak kaldığından emin olun
  3. Adım: Zorlu lekelerde, havluyu birkaç dakika boyunca ilgili bölgeye bastırın. Sirkenin asiditesi, sert sudaki minerallerin yumuşamasına yardımcı olacak ve bu lekelerin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Su lekeleri kaybolana kadar ayna veya camın üzerini ıslak havluyla da örtebilirsiniz.

Yukarıdaki prosedürleri uygulamak istemiyorsanız, aynalardaki su izlerini etkili bir şekilde temizlediği için WD-40’ı kullanabilirsiniz. Ayna temizliği ve su lekesi çıkarma konusunda etkili bir spreydir ve aynaların yepyeni görünmesini sağlar.

Büyük Cam veya Pencereden Su Lekelerinin Çıkarılması

Duş kapıları gibi su lekelerinin oluşabileceği başka alanlar da mevcuttur. Bu gibi büyük yerler için, yukarıda belirtilen ıslak havlu yönteminin izlenmesi çok zaman alacaktır. Geniş alanlardaki su lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki prosedürü izleyin.

  1. Adım: %50 su ve %50 sirkeden oluşan bir karışım hazırlayın. Plastik bir sprey şişesi alın ve karışımı içine dökün.
  2. Adım: Şimdi bu karışımı su lekelerinin bulunduğu alanlara püskürtün Bir havlu vasıtasıyla karışımı sürerek lekelerin kolayca çıkması için su lekelerine ait mineral birikintilerini çözdürün
  3. Adım: Camı iyice durulayın ve bir sünger yardımıyla fazla suyu alın. İşlem tamamlandığında, temiz bir bez kullanarak ilgili alanı kurulayın
  4. Adım: Bazı inatçı su izleri mevcutsa, eski bir diş fırçası kullanarak mineral birikintilerini çözebilirsiniz. Su lekeleri çıkarılana kadar alanı iyice fırçalayın

Diğer İpuçları ve Püf Noktaları

Aşağıda cam ve aynalardaki su birikintilerini gidermek için denenmiş ve test edilmiş yöntemlerin bir listesi bulunmaktadır. Bu temizlik maddeleri, su izlerindeki mineral içeriğinin çözülmesine yardımcı olur ve bunları kolayca çıkararak size pırıl pırıl temiz pencereler ve aynalar bırakır.

WD-40:

WD-40 ayna temizliği ve su lekesi çıkarma söz konusu olduğunda harika iş görür. Kullanımı kolay olup, yapmanız gereken tek şey sıvıyı etkilenen bölgeye püskürtmek ve temiz bir bezle silerek temizlemektir. Cam pencerelerinizi ve aynalarınızı pırıl pırıl, temiz ve yepyeni hale getirir. Su lekesinin çıkarılmasını kolaylaştırmak için sudaki minerallerle reaksiyona girip bağlarını gevşeterek su lekelerinin kolay ve hızlı şekilde çıkarılmasını sağlar.

Saf Beyaz Sirke:

Ayna üzerinde gerçekten zorlu lekeler mevcutsa, temizlemek için saf beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirkeyi cama püskürtün veya bir havluyu sirkeye batırın ve ardından havlu vasıtasıyla lekeleri ovalayarak çıkartın. Ellerinizi sirke asidinden korumak için uygun lastik eldivenler giydiğinizden emin olun.

Limon Suyu:

Asiditesi nedeniyle su lekesi çıkarma konusunda limon suyu da kullanışlı bir yöntemdir. Limon suyunu suyla karıştırarak ayna ve camdaki lekeleri çıkarmak için bu karışımı kullanın.

Sodyum Bikarbonat:

Mükemmel bir temizlik maddesidir. Su ve sodyum bikarbonat karışımı yaparak elde ettiğiniz macunu ayna veya camın etkilenen bölgelerine uygulayın. Orada yarım saat kadar beklettikten sonra ıslak bir havlu kullanarak silin ve iyice durulayın. Bu işlem, aynanın yepyeni görünmesini sağlar.

Tuvalet İspirtosu:

Su lekeleri ayna ve camlardan çıkarılmaya çalışılırken aynı zamanda tuvalet ispirtosu da işe yarar. Bir parça tuvalet ispirtosu alın ve dört parça su ile karıştırın. Bu karışımı kullanarak camları temizleyin. Hafif yoğunluğa sahip su izlerinde etkilidir ve cam ve aynaları temizlemek için mükemmel bir seçenektir.

Toz Bulaşık Deterjanı:

Su lekelerinin aynalardan ve camdan temizlenmesi için basit bir bulaşık deterjanı ve su karışımı da kullanılabilir.

Amonyak Kullanın:

Amonyak ve su karışımı oluşturarak içerisine bir havlu daldırın ve su lekelerini aynalardan ve camdan temizlemek için bu havluyu kullanın. Amonyak kullanımı sırasında yaralanmalara neden olabileceği için koruyucu eldiven giyilmesi önemlidir. Amonyak ayrıca cilt tahrişine neden olabilir, bu nedenle kullanırken dikkatli olun.

Bu basit ipuçları, aynalardaki su izlerini temizlemek için kullanılabilir. Kullanımı kolay ve hızlı olması ve mükemmel sonuçlar vermesi nedeniyle, ayna temizliği ve su lekesi çıkarma konusundaki temel ürünümüz WD-40’tır.

 

Yazan: Smole – adobestock.com