Ah! WD-40 ve suyla yer değiştirme, nasıl açıklayacağımı bilmediğim bir aşk hikâyesi. Nasıl açıklayabilirim ki? Küçük sihirbazın adındaki yalnızca iki harf “Water Displacement” (Suyla Yer Değiştirme) ifadesinin kısaltmasıdır. Bir gönül macerasını bu kadar yalın kelimelere dökmek için şiirin yardımını almak gerek.

Cidden, WD-40, iddia ettiği şeyi gerçekten yapıyor. WD-40’ın eklem iltihabını tedavi edebilmesi gibi birçok efsane halk tarafından ürünle ilişkilendirilmiş olsa da, suyla yer değiştirme masalı hiç de efsane değildir. Kısacası WD-40, harika bir suyla yer değiştirme spreyidir.

Hayatta sadece iki şeye ihtiyaçları olduğunu söylerler: selobant ve WD-40. Bir şeyin hareket etmemesi gerekiyorsa, ihtiyacınız olan şey selobanttır; ama bir şey hareket etmiyor ama etmesi gerekiyorsa WD-40 günü kurtaracaktır. WD-40’ın hiçbir şeyin yapamadığı kadar suyla yer değiştirebilmesi, BİRÇOK amaç için kullanılabileceği anlamına gelir. Hepimizin bildiği gibi, su, biz insanlar için ne yaparsa yapsın birçok malzemede sıkıntıya yol açar. İşte bir suyla yer değiştirme spreyinin yararlı olabileceği amaçlardan bazıları:

Pası ve Korozyonu Önleme

Kim paslı metallerin ve korozyonlu yüzeylerin görüntüsünden nefret etmez ki? Oturma odanız için yeni bir metalik teşhir nesnesi aldığınızı ve birkaç gün sonra zamanla içeriden tamamen kemirilene kadar sararacağını fark ediyorsunuz. Metaller satın alırken özen gösterilmesi gerektiği doğru olsa da, nemin pasın ana sebebi olduğu da doğrudur.

Bu yüzden metallerinizin paslanıp paslanmaması nemden – veya sudan – korunup korunmadıklarına bağlı olacaktır. Suyla yer değiştirme işlevi yalnızca metallerinizi korozyondan korumayıp aynı zamanda pas zaten hâkim olmuşsa onları bu beladan kurtarma yeteneğine sahip olduğundan WD-40 burada devreye girer. WD-40 Akıllı Pipet tam da bu amaçla geliştirilmiştir. WD-40 Akıllı Pipet iki şekilde spreyleme yapar, böylece hedefi ıskalamazsınız.

Elektrikli Aletlerden Nemi Kovma

Elektrikli aletler söz konusu olduğunda, hepimiz suyun bir numaralı düşman olduğunda hemfikir olacağımızı düşünüyorum. Su, sadece elektrikli aletlerin devrelerini mahvetmekle kalmaz, kısa devreler gibi tehlike endişesine de neden olur. WD-40, nemin tetiklediği kısa devreler riskini azaltmak amacıyla, elektrikli aletlerin ve diğer elektronik eşyaların devrelerinden nemi kovmak için kullanılabilir.

Böyle bir durumda WD-40 Akıllı Pipet kullanımı idealdir, çünkü size istediğiniz yere hatasız nişan alma esnekliğini verir. Devrelerin içinden suyu çıkarmak söz konusu olduğunda böyle bir kesinlik zorunludur. Ancak WD-40 her şeyi hallediyor gibi görünüyor.

Akü Kutuplarındaki Oksidasyonu Önleme

İster akü bölmelerinize dikkatsizlikle su dökmenizden isterse başka bir nedenden dolayı meydana gelsin – işin aslı şu ki, akü kutuplarındaki oksidasyon sıkıntıya yol açar. Hepimiz bir otomobil sürücüsünün elinden geleni yaptığını ama otomobilinin çalışmadığını görmüşüzdür, değil mi? Çoğu defa bunun nedeni akü kutuplarındaki korozyondur.

Paslı akü kutuplarından kurtulmak için kullanılabilecek birçok çözüm vardır; ancak en başta korozyona uğramalarını önleyebilecek fazla yöntem bulunmamaktadır. Ve işte WD-40 gelir.

WD-40, kutupların yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturmak için de kullanılabilir. Bu, başta nemin onlara ulaşmasını önleyip otomobilinizin çalışmasını engelleyecek korozyon bulunmamasını temin eder.

Suyla yer değiştiren spreylerin faydası inkâr edilemez. Konu ister metallerinizİ korozyondan korumak isterse pasın metallerinizi kemirmemesini sağlamak olsun, WD-40’ın elinden her iş geldiğini göreceksiniz. WD-40’ın binden fazla kullanımı olduğu doğrudur ve bu kullanımların çoğunun WD-40’ın suyla yer değiştirme yeteneğinden ileri geldiği inkâr edilemez.