Yağlı bir motorun temizliği hakkında detayları öğrenmek için okumaya devam edin.

Yağlı motor yapışkan sorunuyla mı karşılaştınız? Neden bu konuda bir şeyler yapmıyorsunuz? Çünkü sizin yerinize halletmesi için bir profesyonele ihtiyacınız YOK. Bugün piyasada mevcut olan alet türlerini göz önüne alınca, otomobilinizin motorunun pisliğini ve yağını silmek için alın teri dökmek gereken günler çok geride kaldı. Birkaç aletin (yani yağ giderici) yardımıyla bu kolay adımları izleyerek yağlı motorunuzun temizliğini halledebilirsiniz:

Yağlı Bir Motorun Temizliği: Motorunuzu Temizlik İşine Hazırlama

Motorunuza gerçek temizlik işini uygulamadan önce motoru buna hazırlamanız önemlidir. Ve bunu nasıl yapacaksınız? Elbette bir ön temizlik işi uygulayarak! İşte arkadaşlar, ön temizlik işinin nasıl yapılması gerektiği:

Mevcut Döküntüleri Kaldırın

İlk yapmanız gereken, motor bölmesinde bulunabilecek her türlü döküntüyü kaldırmaktır. Bu, orada olmaması gereken hiçbir şeyin orada olmaması gerektiği anlamına gelir. Zamanla motorda soruna yol açabilecekleri için, çim, çubuklar, yapraklar, kağıt ve bu tür diğer şeyler kaldırılmalıdır.

Korunması Gereken Şeyleri Koruyun

Temizlik işiniz şüphesiz su gerektirecek, değil mi? Kötü haber şu ki, su, elektriksel bileşenlerin zarar görmesine yol açabilir ve bir-iki sigortayı attırabilir. Ancak bunun olmasını önlemenin bir yolu var: aküyü motordan ayırın ve onu dışarıda ayrıca yıkayın. Bunun için her iki akü kutbunun bağlantısını da sökmeniz gerekecektir. Sonra açıktaki tüm kablo bağlantılarını ve bileşenleri de örtmeniz gerekir. Bunun için buji girişleri ve distribütör kapağı gibi bileşenlerin etrafına plastik sarın. Aynı şeyi gevşek kablolar için de yapın, zira bileşenleri nispeten sızdırmaz hâle getirecektir.

Motoru Çalıştırın

Ama motorunuzun temizlik işinin ön aşamalarında değil miydik? Merak etmeyin; motoru çalıştırmak sürecin bir parçası. Nasıl mı? Sadece ısınmışken yağdan kurtulmanın daha kolay olduğunu söyleyelim. Ve onu ısıtmak için motoru ısıtmaktan daha iyi bir yol yok, değil mi? Cidden motoru yaklaşık beş dakika kadar çalışır hâlde tutmak, bulunabilecek yağın ve pisliğin daha kolay çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

“Gerçek” Temizlik İşi

Motorunuz “temizlenebilir” duruma geldiğinde sıra onu gerçekten temizlemeye gelir. İşte otomobilinizin mümkün olan en iyi temizlikten geçmesini sağlamak için yapmanız gerekenler:

Yağ ve Kirden Kurtulmak için bir Yağ Giderici Kullanın

Sıra sonunda motorunuzdan tüm yağı temizlemeye geldi. Bunun için bir yağ giderici spreyden yardım almanız gerekir. Piyasada mevcut birçok yağ giderici sprey markası olsa da, bizim tavsiyemiz WD-40 Özel Yağ Giderici. Bu hızlı etkili, çözücü bazlı yağ giderici, kalıntı bırakmadan motorunuzdan yağı ve pisliği etkili bir şekilde giderebilir. Motorunuzla ilgilenmek daha uzun süre dayanmasına ve daha sorunsuz çalışmasına da yardımcı olacaktır. Ancak yağ giderici spreyi uygularken, otomobilinizin yüzeyinden boyayı kaldırabileceği için boyalı bileşenlerin üzerine getirmekten sakınmak önemlidir. Ayrıca herhangi bir ürünü motorunuzda kullanmadan önce her zaman üreticinin talimatlarını izleyin.

WD-40 Özel Yağ Giderici, motorunuzdaki pisliği ve yağı yutarak işlev görür. Motor ne kadar kirliyse WD-40‘ın sihrine o kadar uzun süre maruz bırakılması gerekecektir. Temel kural olarak, ürünü ovalamadan önce motorunuzun durumuna bağlı olarak motorunuzun yüzeyinde yaklaşık 3-5 dakika kalmasını bekleyin. Ovalamak demişken, pisliği çıkarmak için kıllı bir fırçaya ihtiyaç duyacaksınız. Uygulanacak yağ giderici spreyin kalitesi içinse, çok alın teri gerektirmeyeceği rahatlıkla söylenebilir. Ancak işe girişmeden önce göz koruyucu takmanız zorunludur. Daha sonra motoru hortumla durulayın. Ancak elektriksel bileşenlerin tümünü plastik korumayla örttüğünüzden emin olun (ön temizlikte yapmanız gerektiği gibi!).

Otomobili Yıkayın

Eliniz değmişken neden bütün otomobili de yıkamayasınız? Yağ giderici sprey kullanımından hemen sonra otomobilin yıkanması otomobilinizin boyalı bileşenlerine gitmiş olabilecek yağ giderici spreyin gerçek bir zarar verme şansı olmadan önce derhâl yıkanmasını sağlayacaktır. Yıkama, otomobilinizin dışını da motorunuz gibi pislikten temizleyecektir!

 

Yağlı Bir Motorun Temizliği: İşi Bitirme

Motorunuzdaki yağın icabına baktıktan sonra münferit parçaları da temizlemeniz tavsiye edilir. Örneğin otomobil akünüzün kutuplarını bir tel fırçayla temizlemek ve plastik yüzeyleri temizlemek için bir kıllı fırça kullanmak motorunuzu temizlemenin önemli aşamalarıdır. Unutmayın, otomobiliniz ancak onun bakımını yaptığınız kadar iyi çalışacaktır, ama üreticinin talimatlarını her zaman izleyin.

Yağlı bir motorun temizliği herkese göre değildir, bu yüzden onu yapmak konusunda içiniz rahat değilse bir profesyonele danışın.