Konu kumaş araba döşemesi olduğunda, arabanızın inkâr edilemeyecek şekilde güzel iç görünümüne hizmet ettiği bir gerçektir. Ancak kumaş araba döşemenizi lekelemenizin son derece kolay olduğu unutulmamalıdır. İster sabah kahvenizden kalan bir leke isterse bir pastel boya lekesi olsun, arabanızın içi sürekli lekesiz görünecekse kumaş araba döşemesiyle dikkatli bir şekilde ilgilenilmesi gerekir.

Ancak gösterebileceğiniz tüm ilgiye ve tedbirlere rağmen sonunda döşemenizi mahvettiğiniz zamanlar olabilir. Bunu göz önüne alarak işte araba döşemesini temizlemenin yöntemlerinden bazıları:

Elektrikli Süpürge Kullanın

Yapmanız gereken ilk şey, koltuklarınızla yakından ve şahsen uğraşmadan önce arabanızın içindeki her türlü, kir, toz ve çöpten kurtulmak için bir elektrikli süpürge kullanmaktır. Süpürgenin yalnızca koltuklarda değil arabanın içinin diğer yerlerinde de kullanılması gerekir.

Temizleme İşi

Elektrikli süpürgeyle temizlik turunuzu bitirdiğinizde. Sıra araba döşemesini temizleme için işe koyulmaya gelir. Bunun için bir kovayı sıcak suyla ve bir kovayı soğuk suyla doldurmanız gerekecektir. Temizleme işi temel olarak sıcak suyla yapılacaktır. Soğuk su ise son rötuşu vermek için kullanılacaktır. Sıcak su kovanıza bir kepçe çamaşır deterjanı ekleyin. Bu çözelti arabanız için döşeme temizleyicisi olarak kullanılır.

Bir sünger veya bez alıp yapmış olduğunuz çözeltiye batırın. İşi yalnızca daha etkili değil aynı zamanda daha hızlı kılacağı için sünger kullanmanız önerilir. Süngerle her koltuğu iyice ovalamanız gerekir. Böylece koltuklarınıza bulaşmış olabilecek lekelerin tümü halledilebilir.

Koltuklarınızı ıslak bir süngerle temizlerken aşırıya kaçıp yoldan şaşmanız kolaydır. Bu, koltuklarınızı fazla ıslatmamanızın önem arz ettiği anlamına gelir. Yoksa sonunda iyilik yapmak yerine onlara daha çok zarar verirsiniz. Koltuklarınızın eşit derecede nemli ve temizlenmiş görünmesi gerekir. Öyle değilse, öyle olana kadar işi tekrarlamanız gerekir. Sıcak suyla temizleme işi bittiğinde. Şimdi sıra yanda duran soğuk su kovasını kullanmaya gelir. Soğuk suya bir bez batırın ve onu hâlâ araba döşemenizin yüzeyinde bulunabilecek kirin ve deterjanın tamamını ovalayarak çıkarmak için kullanın. Bu, araba döşemesinin hak ettiği şekilde temizlenmesine hizmet edecektir.

Zorlu Lekeler

Konu, özellikle kumaştan yapılmış türden araba döşemesini temizleme olduğunda. Temizleyemeyeceğiniz belli lekeler olduğuna dikkat edin. Bu, tam da bu amaçla piyasada bulunan çeşitli temizlik ürünlerinden faydalanmanız gerekeceği anlamına gelir.

Ancak iş bu temizlik ürünlerini kullanmaya geldiğinde sonuçlar tahmin edilemez. Bu, temizlik ürünlerinin döşemenize bulaşan lekeyi hallederek sizi hayran bırakabileceği anlamına gelir. Veya koltuklarınızda daha da büyük bir lekeye yol açarak sizi üzebilirler. Bu nedenle uzmanlar araba sahiplerinin sonuçların tatmin edici olup olmadığını öğrenmek için temizlik ürünlerini araba döşemelerinin küçük, önemsiz bir alanında denemelerini önerirler. Unutmayın: temizlik ürünlerinin amacı işleri kötüleştirmek değil size yardım etmektir!

WD-40’ın Gücü

Ticari temizleyicilerle yaşanan sorun göz önüne alındığında, WD-40’ın istisna olduğuna dikkat çekmek gerekir. WD-40, araba sahiplerine araba döşemelerindeki ve halılarındaki bazı lekeleri halletme fırsatı sunar.

Araba Döşemesini Temizleme

Resim: highwaystarz – stockadobe.com

 

Arabanızın koltuğuna kahve mi döktünüz ya da çocuğunuz resim dersinden dönerken bütün arka koltuğu pastel boya lekeleriyle mi doldurdu? Lekenin niteliği ne olursa olsun WD-40 size yardımcı olabilir. Temizlik ürünlerinde olduğu gibi, her zaman önce küçük bir alan üzerinde deneyin.

 

WD-40’ın araba döşemesinin temizliğinde yardımcı olacağını kim bilebilirdi! Dahası WD-40’ın yaşamlarımızı kolaylaştırmak için sunabileceği daha pek çok kullanım var!

https://wd40.com.tr/diy/wd-40-nedir/