Çay, hiç süphesiz, dünyada en çok tüketilen içecektir ve milyarlarca insan, bu içeceği günlük rutinlerinin bir parçası olarak içer. Ancak çok sevilen bu kafeinli içecek mutfak eşyalarımızın, mobilyalarımızın ve giysilerimizin üzerinde inatçı lekeler bırakabilir. Bu yazımızda çay lekelerini çıkarma hakkında da konuşacağız.

Çaylar, döşemelerde, porselende ve kumaşta bıraktığı lekelerin çıkarılmasını zorlaştıran, tanen olarak bilinen özel bir kimyasal madde içerir. Bu lekeleri tam olarak çıkarmak için güçlü bir deterjana, asitli bir etkin maddeye ya da aşındırıcı bir maddeye ihtiyaç duyarsınız.

Bu yazıda yüzeylerdeki çay lekelerini çıkarma hakkındaki çeşitli teknikleri anlatacağız.

Mutfak Eşyalarındaki Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Mutfak eşyalarının üzerindeki çay lekeleri, belki de çıkarması en kolay lekelerdir. İlk olarak büyük bir limon parçası kesmeniz ve bu limonun dış kenarlarına tuz serpmeniz gerekiyor. Limon suyu doğası gereği asitlidir, tuz ise çay lekelerini etkili şekilde çıkarabilecek aşındırıcı bir yapıya sahiptir.

Ancak çay lekelerinin temizlenmeden uzun süre kalıp kuruması olasıdır. Bu durumda çay lekesini çıkarmak için bir karbonat karışımına ihtiyacınız olacaktır. Bu karışım macunu hazırlamak için karbonat tozuyla bir miktar suyu karıştırmanız gerekir.

Macunu tamamen karıştırdıktan sonra lekeli bölgeye uygulayabilirsiniz. Bir kağıt havlu ya da kumaş yardımıyla uygulayabilmeniz için karışım macun yoğun olmalıdır. Leke temizlenene kadar biraz baskı uygulayarak ovalayın ve sonra suyla iyice durulayın.

Kumaşlardaki Çay Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Giysiniz, kuru temizleme yoluyla temizlenmesi gerektiğini düşündürtse de çay ya da kahve lekelerine kuru temizleme yapılması hiçbir zaman iyi bir fikir değildir. Kumaşa kuru temizleme uygulamak lekeyi kalıcı ve çıkarılması aşırı zor hale getirir.

Çay döküldüğü anda hızlıca harekete geçmelisiniz. İlk olarak fazla çayı temiz, kuru bir beze emdirin. Sonrasında bir kaba soğuk su doldurun ve giysiyi 30 dakika boyunca bu suda bırakın. Giysideki leke çok büyükse giysiyi bir gece soğuk suda bırakmayı da tercih edebilirsiniz.

Yine de işe yaramazsa soğuk su, bulaşık deterjanı ve beyaz sirkeden oluşan bir başka çözeltiyi deneyebilirsiniz. Bu çözeltide en az bir litre suyla birlikte yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı beyaz sirke bulunmalıdır.

Lekelenen bölgeyi on beş dakika boyunca bu çözeltinin içinde bırakın. Daha sonra kıyafeti çözeltiden çıkarın ve soğuk suyla durulayın. Leke temizlenmediyse bir sünger yardımıyla leke çıkana kadar alkolle silin. Sonrasında kıyafeti normal yıkama tercihinize göre yıkayın.

Bütün bunlara rağmen çay lekelerinin aşırı inatçı olabileceğini ve lekeyi tamamen çıkarmak için bu adımları tekrarlamak zorunda kalabileceğinizi unutmamalısınız. Lütfen tam olarak uygulamadan önce bir kumaş parçası üzerinde yama testi yapmayı unutmayın.

Çay lekelerini çıkarması zordur ancak yukarıda sıralanan teknikleri uygularsanız lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.