Eşyalardan pas nasıl çıkarılır öğrenmek için doğru yerdesiniz. Evimizdeki çoğu metal eşyayı hemen çöpe atamayız ya da yenisini alamayız. Bu nedenle internette “pas nasıl çıkarılır” diye arama yapınca bu yazıyı buldunuz. Metal eşyalardan pası çıkarmanın birçok yolu olduğunu söyleyebiliriz.

İhtiyacınız olan şeyler alüminyum folyo, beyaz sirke ve herhangi hafif asitli bir sıvı gibi evde bulunan birkaç malzemedir. İsterseniz WD-40 gibi ürünleri kullanarak çözüme hızlıca ulaşabilirsiniz. Eşyalardan pası nasıl çıkarabileceğinizi  öğrenirken bu sürecin oldukça can sıkıcı olabileceğini, zaman ve sabır gerektireceğini unutmamalısınız.

Eşyalardan Pas Nasıl Çıkarılır?

1. Beyaz Sirke

Beyaz sirke, tepkimeye girdiği metalden pası çözerek çıkardığı için oldukça etkili bir yöntemdir. Tek yapmanız gereken paslı metali bir bardak beyaz sirke içinde birkaç saat bekletmektir. Sonra metal eşyayı bir macun gibi fırçalayın.

Ancak paslı eşya çok büyükse paslı bölgenin üzerine eşit bir şekilde beyaz sirke dökebilir ve bir süre bekleyebilirsiniz ya da bir bez parçasını beyaz sirkeye batırıp paslı yüzeyi silebilirsiniz.

2. Alüminyum Folyo

Evde uygulayabileceğiniz diğer bir çözüm ise beyaz sirkeye batırılmış bir parça alüminyum folyodur. Normal sirke kullanmak da harika bir tercih olsa da alüminyum folyoyu kullanarak sorunu daha kısa sürede çözebilirsiniz. Paslı eşyayı beyaz sirkede birkaç saat beklettikten sonra paslı alanı beyaz sirkeye batırılmış bir parça alüminyum folyoyla kazıyarak temizleyebilirsiniz.

Eşyalardan Pas Nasıl Çıkarılır? : WD-40

Bu çok amaçlı ürün paslanmaya karşı mükemmel bir madde ve önleyici bir uygulama olarak bilinmektedir. Yapmanız gereken paslı eşyayı WD-40 ile ıslatmak ve daha sonra bir tel fırça yardımıyla fırçalamaktır.

WD-40‘ın eşyaya zarar verip vermediğini kontrol etmek için paslı eşyanın küçük alanlarında deneyebilirsiniz. WD-40’ı paslanabilecek yüzeylere düzenli olarak uygularsanız pasın tekrar oluşmadığını göreceksiniz. Normal WD-40 ürünlerinden istediğiniz kadar verim alamıyorsanız WD-40 Specialist Penetrant da deneyebilirsiniz. Bu ürün, herhangi bir yüzeyden kolayca çıkması için kir ve pasa nüfuz etmeye yönelik özel olarak tasarlanmıştır.

Ürün ile temas ederse ellerinizi iyice yıkadığınızdan emin olun.

Artık pası nasıl çıkarabileceğinizi öğrendiğinize göre hangi yöntemi tercih edeceksiniz?