Evde metal yüzeylerin temizliği çok kolay! Metal armatürler, donatılar ve aksesuarlar evlerimizde geniş bir yer kaplar. Lavabolardan heykellere, mücevherlerden kapı kollarına kadar baktığınız her yerde hazır bir örnek görebilirsiniz. Ancak zaman ve kullanım bu çekici parçaların zamanla soluklaşmasına ve kararmasına neden olabilir. Bu yüzden çeliğinizin ışıldaması ve pirincinizin daha temiz olması için bazı kullanışlı çözümler arıyorsanız, hemen elinizin altında bulabileceğiniz bazı kolay çözümlerimiz var ve artık evde metal yüzeylerin temizliği çok kolay!

Evde Metal Yüzeylerin Temizliği : Karbonat ve Sirke Çözeltisi

Metalden kir gidermede oldukça etkili olabilecek bir ev bazlı çözüm, sirke ile karıştırılmış karbonattır. Okuldaki bilim deneylerinden, bu iki bileşeni birbiriyle karıştırmanın minyatür volkanlar üzerinde harikalar yaratan bir köpüren macun meydana getirdiğini hepimiz biliyoruz.

Macunun kabarcıklanması bittikten sonra armatürünüzü veya yüzeyinizi büyük bir topakla kaplayın. Ardından asidin birikmiş pislik tabakalarını aşındırmasına izin vermek için bekleyin. Karışımı metale nazikçe sürmek için diş fırçası kullanın – küçük karbonat parçacıklarının gevşemiş kiri söküp çıkarmasına izin verin. Bu işlem ucuzdur ve metalinizi çizmeyecek veya ona zarar vermeyecek kadar naziktir. İşlemi bitirdiğinizde, karışımı nemli bir bezle silin, ardından kurulayın. Çeliğiniz veya pirinciniz daha temiz hâle geldikten sonra, biraz WD-40 püskürterek son rötuşları uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika sonra malzemeyi ışıldaması için parlatabilirsiniz.

Limon Suyu

Limon, asidik özelliklerinden ötürü sirkeye benzer şekilde iş görür; eldeki işe bağlı olarak onu çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz.

Hafif günlük kullanım için, bir limonu ortadan kesin ve biraz sofra tuzu serpin. Bunu yüzeysel kiri ve pisliği temizlemek için herhangi bir metalin yüzeyine sürebilirsiniz. İyice sürdükten sonra kuru bir bezle silin. Bu çözüm ağır kir kaldırma yapamasa da, yüzeysel bir çelik ve pirinç temizleyici olarak kesinlikle işe yarayacaktır.

Daha ayrıntılı temizlik için, bir ölçek tartar sos ve bir ölçek limon suyu, ağır şekilde kararmış metalleri kaplamak için kullanabileceğiniz bir macun oluşturacaktır. Ilık su ile yıkayıp kurutmadan önce macunun 30 dakika işlemesini bekleyin. Son parlatma için tekrar WD-40 uygulayıp yumuşak bir şekilde ovabilirsiniz.

WD-40

Herkesin garajında veya mutfak lavabosunun altında bu çok amaçlı yağlayıcıdan bir kutu vardır. Ama spreyin çok sayıda kullanımının her türden metali parlatmayı ve cilalamayı da kapsadığını biliyor muydunuz? Kendiniz deneyin; evinizde kararmış bir pirinç donatı bulun. Kutunuzdan plastik tüpü çıkarıp nozüle takın. Yumuşak, temiz bir beze küçük bir miktar püskürtün ve sürekli dairesel hareketle soluk pirinci ovun.  Etkili bir pirinç temizleyici olarak işe yaradığını gördüğünüze şaşıracaksınız. Evde metal yüzeylerin temizliği WD-40 ile çok kolay.

Önleme ve Koruma

Birçok eşya ve döşeme günlük olarak kullanılır ve sürekli temas nedeniyle, elde etmek için çok çalıştığınız parlaklık birkaç ayda yok olabilir. Orta süsler ve diğer dekorasyonlar için, gördükleri muamelenin miktarının sınırlanmasını kesinlikle tavsiye ederiz, ama pirinç kapı kolları ve donatıların emniyete alınması o kadar kolay olmayabilir.

Bu nesneler genellikle koruyucu bir kaplama tabakası uygulanarak hasara karşı yalıtılır, burada birkaç farklı yöntem kullanılabilir.

Boya

Ahşap ve estetik niteliği düşük olan metaller için kullanılan yaygın bir kaplama olarak, kalın bir boya katı yıllarca dayanır ve metallerinizi korozyonun en kötü etkilerinden korur. Ancak boyanın kendisi de çoğunlukla pullanma ve lekelenme şeklinde hasara karşı savunmasız olup, alttaki yüzeyi tekrar dış unsurlara açık hâle getirir. Pirinç ve çelik gibi çekici metallerin estetiğini de yok edecektir, bu durumlarda farklı bir korozyon önleyici gerekli olabilir.

Yağlayıcı

Ağır kullanıma maruz kalan hareketli parçaları olan metaller için, WD-40 gibi bir yağlayıcı daha etkili bir korozyon önleyicidir. Kuruyken çatlamaz veya soyulmaz ve pahalı parçaların görünümünü muhafaza eder. Arada sırada yeniden uygulama gerekebileceği hâlde, bunu genel olarak daha iyi bir çözüm olarak bulabilirsiniz.

Evde Metal Yüzeylerin Temizliği : Tencereler, Tavalar ve Mutfak Aletleri

Döküm demir tencereler, paslanmaz çelik tavalar veya çelik ve bakır çanak-çömlek olsun, mutfakta günlük kullanımımızın çoğunu karşılayan metaller bulabiliriz.

Pişirme kaplarımızı temizlemenin ilk adımı, bulaşık yıkamış olan herkesin aşina olduğu bir şeydir. Pişirme yüzeyini kaplayan yağı çıkarmaya dikkat ederek metali sıcak su ve sabunla yıkayın. Çıplak metale temas edebilecek kadar tatmin olduğunuzda, sıra ovalamaya başlamaya gelir. Yaygın kanı, pürüzsüz bir yüzey üzerinde çizikler ve sıyrıklar bırakabilecekleri için bulaşık pedleri ve çelik yünü kullanılmamasıdır. Bu yüzden basit bir ovma pedi işi göremiyorsa, bu inatçı yanmış kırıntıları ve lekeleri çıkarmak için birçok seçeneğimiz daha var.

Tencerenize bir veya iki bardak su döküp tabanını kaplayın, birkaç yemek kaşığı sirke veya limon koyun, ardından karışımınızı kaynatın. Paslanmaz çelik bıçaklarınızın veya pirinç eşyalarınızın daha temiz olması için kirli mutfak aletlerinizi oraya koyun. Karışımı yaklaşık 15 dakika çalkalayıp ardından dökün, geriye kolayca ovalanan berrak bir yüzey kalmalıdır. Hâlâ kalıntı varsa, tatmin olana kadar işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Parıldayan Sadece Altın Değildir

Gündelik ev malzemeleri ve bir kutu WD-40 kullanarak siz de evinizin tekrar ışıldadığını görebilirsiniz.  Öyleyse plastik eldivenlerinizi ve limon dilimlerinizi kapın ve işe koyulup çelik, bakır, alüminyum ve pirinç eşyalarınızı her zamankinden daha temiz yapın.