Halıdan sakız çıkarmak için ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Halılar ve sakızlar birbirine bağlanmaya meyillidir ve aralarında bir aşk-nefret ilişkisi var gibi görünür. Özellikle evde çocuklarınız varsa, kendinizi zaman zaman dizlerinizin üzerine çömelmiş, oturma odası halınızdan sakız çıkarmaya çalışırken bulacaksınız. Yeni temizlenmiş bir halıya yapışmış bir sakız bulmaktan daha sinir bozucu bir şey yok, çünkü lekeyi çıkarmanın ne kadar zor olacağını ve ne kadar çok zamanınızı alacağını biliyorsunuz. Bütün bunlara rağmen, bu durumla sık sık karşılaşacaksınız. Ama panik yapmayın. Ya size halınızdan sakız lekelerini çıkarmanın artık mesele olmayacağını söylersem? Bunun sizi güldüreceğinden eminiz, çünkü mücadelenin gerçek olduğunu biliyoruz. İşte halıdan sakız çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı basit yöntemler.

Halıdan Sakız Çıkarmak: Yöntem 1 – Buz Kullanın

Her tür leke için önerildiği gibi, halıdan mümkün olduğunca çabuk sakız çıkarmak daha iyi ve daha kolaydır. Onu çıkarmaya çalışmadan önce günler boyunca halıda kalmasına izin verirseniz daha da sertleşecek ve hatta yöntem işe yaramayabilecektir.

İşte halıdan sakız çıkarmak için basit bir “kendin yap” yöntemi.

 1. Bir kilitli poşet alıp içine bir avuç dolusu buz koyun.
 2. Şimdi poşeti doğrudan sakızın üzerine koyun. Sakızın sertleştiğini görebildiğiniz müddetçe orada tutun. Sakız sertleştiğinde çıkarılması daha kolay olacaktır.
 3. Şimdi bir kazıma aleti alıp sakızı halıdan kazıyın.
 4. Sakız çıktığında halıyı öylece bırakmayın, çünkü sakız bir leke bırakacaktır. Lekenin kalmamasını sağlamak için, bir sünger alıp bir temizleme sıvısına batırın. Şimdi süngeri lekenin üzerine koyup nazikçe ovun. Bu, sakızın üzerinde hiç leke kalmamasını temin eder.
 5. Temiz bir beyaz havlu alıp sakız lekesini onunla örtün. Tüm sıvı emilene ve halı kuruyana kadar sıvazlayın. Artık sakız ve sakız lekesi olmayacak ve halınız yeni gibi olacaktır.

Halıdan Sakız Çıkarmak: Yöntem 2 – WD-40 Kullanın

Bir saat içinde gelecek misafirleriniz var ve aniden halınıza bir sakız yapışmış olduğunu mu görüyorsunuz? Sakızı çıkarmak için kesinlikle daha uzun yöntemlerle uğraşmaya vaktiniz yok. Ne yapacaksınız? Paniğe gerek yok, çünkü yararı dokunabilecek bir evsel ürün var. Evet, WD-40’tan bahsediyoruz. WD-40 kullanmak, halıdan sakız çıkarmanın sadece basit değil, aynı zamanda kolay ve hızlı bir yöntemidir. İşte halılarınızı sakızlar ve lekelerden arındırmak ve yeni gibi görünmelerini sağlamak için ihtiyacınız olanlar.

 1. WD-40’ı alın ve sakızın üzerine bol miktarda püskürtün
 2. Spreyin birkaç dakika lekeye nüfuz etmesini bekleyin. Bir saat veya daha uzun süre beklemenize gerek yok çünkü anında iş görür
 3. Bir tırnak fırçası alıp lekeyi çıkarın. Lekeyi aynı yönde ovaladığınızdan emin olun, solu veya sağı seçin ve kolay hızlı hareketlerle aynı yönde ovalamaya devam edin. Halıya çok sert davranmayın, yoksa ona zarar verebilirsiniz.
 4. Halıyı fırçayla ovalarken daha WD-40 uygulamaya devam edin.

Bu, sakız lekesini en fazla 10 dakikada temizleyecektir ve halınız temizlenip yeni görünecek ve hiç kimse birkaç dakika önce halıda sakız olduğunu söyleyemeyecektir. Halının dokusunu ve hissini mahvetmeden halıdan sakızı çıkarmanın en hızlı ve en kolay çözümüdür.

Yöntem 3 – Saç Kurutma Makinesi Kullanın

İşte halınızdan sakız çıkarmanın bir diğer yöntemi. Tek ihtiyacınız, bütün evlerde bulunan saç kurutma makinesi. Saç kurutma makinesi kullanarak halıdan sakız lekelerini çıkarmak üzere adım adım rehber için aşağıyı okuyun. Burada anahtar, sakız lekesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce çok uzun beklememektir, ne kadar çok bekletirseniz çıkarılması o kadar zor olur.

 1. Sakız lekesini tespit eder etmez saç kurutma makinesini doğrudan ona doğrultun.
 2. Mutlaka sakızı dikkatlice gözetleyin, çünkü aşırı ısıtma halının liflerini eritebilir.
 3. Sakız erimeye başladığında, plastik bir torba alıp sakızı kazıyın. Sakız erimiş olduğundan plastik torbaya kolayca yapışacak ve çıkarması zor olmayacaktır.
 4. Sakız lekesi görünmez oluncaya kadar bunu yapmaya devam edin.

Bunlar halınızdan kolay ve hızlı bir şekilde sakız çıkarmanın basit yollarıydı. Bu yöntemlerle, halıdan sakız çıkarmak artık mesele olmayacak. Bu üç yöntem arasından bizim tercihimiz WD-40 yöntemi, çünkü sadece hızlı ve rahat değil, aynı zamanda oldukça etkili. Geride hiçbir leke bırakmaz. Ayrıca halıdan sakız çıkarmanın hızlı bir yöntemi, bu yüzden aceleniz varsa bir şişe WD-40 kapıp doğrudan sakız lekesi üzerinde çalışın. Daima evinizde bir şişe WD-40 bulundurun, çünkü bir çözüm yolu bulamadığınız yüzlerce durumda yararı dokunur.