Koli bandı kalıntısı nasıl çıkarılır? Koli bandının çok güçlü bir yapıştırıcı olmasının hem iyi hem de kötü yönleri vardır. Koli bandı çıkarıldığında arkasında her zaman yapışkan ve çıkarması güç bir kalıntı bırakır. İşte tam da bu sorunu kolaylıkla çözebilmenizi sağlayacak bazı ipuçları var.

Herhangi bir yüzeyden koli bandı kalıntısını en etkili yöntemlerle nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için bu yazıyı okumaya devam edin. İşte o yöntemler:

 Koli Bandı Kalıntısı Nasıl Çıkarılır : İzopropil Alkol İle Ovarak Çıkartmak

1. Adım: Kalıntıyı Bıçağın Ucuyla Kazımak

Bunun için tereyağı bıçağı kullanmak daha uygun olsa da jilet ya da spatula da kullanabilirsiniz. Bıçağı lekeli yüzeye doğru düz bir şekilde tutup yavaşça kazımaya başlayın.

2. Adım: Yumuşak Bir Bezi İzopropil Alkole Batırın

Temiz bir bezi, birçok eczanede bulunan izopropile daldırın. Bezi ıslattıktan sonra kalıntı çıkana kadar yüzeyi ovalayın. Oje ya da aseton kullanarak da benzer sonuçları alabilirsiniz ancak bu iki madde boyalı yüzeylere zarar verecektir.

3. Adım: Ilık Su ve Bulaşık Deterjanıyla Ovalayın

Son olarak iki bardak suya yaklaşık bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı koyun ve köpürmeye başlayana solüsyonu kadar karıştırın. Daha sonra bir bezi solüsyona batırıp lekeli alanı ovalayın. Tamamladığınızda yüzeyin artık kaygan ve yapışkan olmadığını göreceksiniz.

Koli Bandı Kalıntısı Nasıl Çıkarılır : İnatçı Kalıntıdan Kurtulma

1. Adım: Hızlı Bir Çözüm için Lekeyi Isıtma

Elinize bir saç kurutma makinesi alıp inatçı kalıntının olduğu yere tutun. Bu sayede yapışkan maddeyi yumuşatıp gevşetebilirsiniz. Yaklaşık bir dakika sonra kalıntıyı çıkarmak çok kolay olacak. Şimdi inatçı kalıntıyı bıçakla dikkatli bir şekilde kazımaya başlayın.

2. Adım: Metal Yüzeylerde WD-40 Kullanın

WD-40’ı ev ürünleri satan dükkanlarda ve genel olarak mağazalarda bulabilirsiniz. Ürünü aldıktan sonra inatçı kalıntının olduğu yere sıkın. Daha küçük kalıntıları çıkarmak için bir havlu kumaşa WD-40 püskürterek kullanın.

WD-40’ı kalıntının üzerinde yaklaşık bir dakika bekletip su ve sabunla yıkayın. WD-40’ın arabalar için harika bir seçenek olduğunu göreceksiniz ancak leke yapabilecek yüzeylerle ilgili bilgi almak için teneke kutudaki kılavuzu okuyun.

3. Adım: Kum Püskütme ya da Basınçlı Su yoluyla Temizleyin

Ayrıntılara geçmeden önce bu özel stratejinin yalnızca betona, tuğlaya ya da kayaya karşı kullanılabileceğiniz bilmelisiniz. Koli bandı kalıntısını bu yüzeylerden birinden çıkaracaksanız kalıntı çıkana kadar kum püskürtme ve basınçlı su makinesini kısa aralıklarla açıp kapatın.

 

Artık koli bandı kalıntısını nasıl başarıyla çıkaracağınızı biliyorsunuz.