Hiçbir şey yeni aldığınız bir eşyada leke olduğunu görmek kadar sinir bozucu değildir. Yeni aldığınız elbisenize yanlışlıkla yemek dökebilirsiniz ya da çocuğunuz çalışma masanızda oynarken etrafı batırabilir. Peki bu lekeler nasıl çıkarılır?

Daha da kötüsüyse bu lekelerin kolayca çıkmaması ve kuru temizleme yaparsanız lekelerin daha da kötü bir hal alabilmesidir. Bu yazıda aşırı inatçı lekeleri nasıl çıkaracağınızı anlatacağız.

Lekeler Nasıl Çıkarılır?: Şarap

Akşam yemeklerinin zarif içeceği olan şarap, kıyafetlerinize döküldüğünde kalıcı lekeler bırakabilir. Bu lekeler bile nasıl çıkarılır? Aşağıdaki adımları izleyerek şarap lekesini çıkarabilirsiniz:

Giysiler

İnatçı şarap lekelerini çıkarmanın en kolay yollarından biri lekeyi bol su ile çıkarmaktır. Giysiyi tersyüz hale getirin ve musluğu açın, soğuk suyun altında tutun ve lekeyi çıkarmaya çalışın.

Sanılanın aksine soda, şarap lekelerini çıkarmada etkili değildir. Bunun yerine soğuk su ve oksijenli çamaşır suyunu karıştırarak kullanabilirsiniz. Giysinizi bu karışıma batırıp en az bir saat bekletin. İdeal olarak giysinizi bu karışımda dört saat bekletmeniz daha etkili olacaktır ve hatta aceleniz yoksa sabaha kadar bile bekletebilirsiniz.

Halılar ve Döşemeler

Halılar ve döşemeler, giysilerden farklı olarak daha fazla su çeker. Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz çamaşır sulu karışımla lekeli alanı hafifçe fırçalayın, ardından sıcak suya batırdığınız bir havluyla yavaşça silin.

İşinizi bitirince ıslak alanı temiz bir havluyla kurulayın. Hidrojen peroksit karışımı, koyu renkli halıların rengini açabileceği için dikkatli olun.

Granit veya Mermer Mutfak Tezgahı

Granit mutfak tezgahlarında yüzeye hasar verme riskiniz yoktur. Bu nedenle güçlü bir karbonat ve hidrojen peroksit karışımını kullanabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı, lekenin üstünde yaklaşık yarım santimlik bir tabaka oluşturacak şekilde uygulayın. Sonra lekenin üstünü streç filmle kapatın ve kenarlarını bantlayın.

24 saat bekledikten sonra streç filmi kaldırın ve lekeyi kurumaya bırakın. Bu yöntemi leke çıkana kadar uygulayın.

Lekeler Nasıl Çıkarılır?: Mürekkep

mürekkep lekeleri kuruduğunda çıkarması en zor lekelerden biridir. Kıyafetlerinize zarar vermeden mürekkep lekelerini nasıl çıkarabileceğinize bakalım.

Giysiler

Giysilerinizden mürekkep lekesini çıkarmak için elinize bir kulak temizleme çubuğu alıp alkole batırın. Sonra kulak temizleme çubuğunu kullanarak lekenin dışından iç tarafına doğru yavaşça ovalayın. Yeteri kadar mürekkep çekince çubuğu değiştirebilirsiniz. Ancak özel, kalıcı mürekkeple doldurulmuş kalemler ve keçeli kalemlerin lekesi çıkarılamaz.

Halılar ve Döşemeler

Halılar ve döşemeler için de aynı yöntemi kullanabilirsiniz ancak işiniz bittikten temizlediğiniz yeri suyla silmeniz gerekir.

Granit veya Mermer

Tıpkı bir öncekindeki olduğu gibi aynı yöntemi tekrarlayın. Lekelenen alanı suyla durulayın ve alkolü kendiniz kurulayın.

Lekeler Nasıl Çıkarılır?: Makine Yağı

Makine yağı oldukça yapış yapıştır, bu nedenle çıkarması da daha zordur. Yine de bundan, aşağıdaki yöntemle kurtulabilirsiniz:

Giysiler

% 50 beyaz sirke ve % 50 su içeren bir çözelti hazırlayıp lekenin üzerine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra lekeli alanı su ve sabunla yıkayarak leke çıkana kadar tüm işlemi tekrarlayın.

Benzer sonuçlar için halı ve döşemelerde de aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Ancak leke tamamen çıkmadan önce giysiyi kurutucuya koyarken dikkatli olun.

Herhangi bir maddeyi uygulamadan önce herhangi bir malzeme üzerinde test etmeyi unutmayın.