Duvarlarınızdaki pastel boya izleri göz zevkinizi mi bozuyor? Peki neden onlardan kurtulmuyorsunuz? Duvarlardan pastel boyaları çıkarmak için ipuçları ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çocuklar tanrının lütfundan başka bir şey değil, ama bazı zamanlar size delirtebilirler. Mesela ne zaman? Mesela duvarlarınızda Picasso oldukları zaman. Böyle bir durumda sakinliğinizi korumak önemli. Ancak endişeye gerek yok, çünkü duvarlardan pastel boyaları çıkarmak için ipuçları ve birtakım yöntemler var. Sadece, bu yöntemlerin hepsi duvarlarınızda işe yaramayacağı için önce küçük bir alanı test etmeyi unutmayın! İşte onların birkaçı:

Duvarlardan Pastel Boyaları Çıkarmak: Güçlü Karbonat

Eski dost karbonatın yapamadığı bir şey var mı? Mesela… cidden! Karbonatın neredeyse her ev çözümünde bir kullanımı mevcuttur. İsmi akla ne getirirse getirsin, karbonatın sınırsız kullanımı vardır. Duvarlardan pastel boyaları temizlemek dâhil. Tüm yapmanız gereken ıslak bir bez alıp onu küçük bir miktarda karbonata batırmak. Sonra duvardaki pastel boya izlerini bezle nazikçe ovalayın. Sonuçlar şüphesiz izlerin niteliğine ve yoğunluğuna bağlı olacaktır. Ancak çoğu durumda izler gayet kolay ve asgari çabayla çıkmalıdır.

Duvarlardan Pastel Boyaları Çıkarmak: Naneli Diş Macunu

Durun… Diş macunu mu? Evet, diş macunu! Diş macunu, evinizdeki çocukların duvarlarınıza yapmış olabilecekleri pastel boya izlerini çıkarmak için de kullanılabilir. Yoksa diş macununun sadece dişlerinizi mi temizleyebildiğini düşünüyordunuz? Bu işlemin işe yaraması için bir jel olmayan diş macunu tüpüne ve bir ovalama fırçasına ihtiyaç duyacaksınız. Diş macununun duvara püskürtülmesi gerekir ve ovalamak için fırça kullanılır, böylece duvardan pastel boya izleri çıkarılabilir. Diş macunundaki aşındırıcı, duvarınızın yüzeyinde ovalanırken pastel boya izlerini aşındıracaktır. Yine de şunu bilin: bu yöntem ÇOK ter dökmenizi gerektirecek, ona rağmen istenen sonuçları vermeyebilir. Kısacası: işlemin sonuçları doğrudan alın teri dökmenize bağlı olacaktır.

Sert Çelik Yünü

Çocuklar önlerine emirlerine amade bir kâğıt ve bir pastel boya seti konduğunda daima hayal güçlerini çalıştırmaya teşvik edilirler. Ve çoğu zaman çocuklar hayal güçlerini serbest bırakıp bizi hayran bırakan şaheserler yaratırlar. Ancak sadece bir sorun var: o heyecan içinde çocuklar bazen kâğıt ile duvar kâğıdı arasındaki sınırın farkında olmamaya meyillidirler. Bunun anlamı da, duvar kâğıtlarınızın onların şaheserlerinin segilendiği mekân hâline gelmesidir, bu da sizin kesinlikle istemediğiniz bir şey, değil mi? Ancak çelik yünü, sizin için duvarlardan pastel boyayı çıkarabileceğinden böyle bir durumda yardımcı olabilir… tabii ki sertliğinden doğru şekilde yararlanılırsa. Bu, yalnızca bir yönde hareketlerle duvar kâğıdının yüzeyini sıyırmanız gerekeceği anlamına gelir. Çelik yünü sabununu daire şeklinde ovalamayın, çünkü bu şekilde duvar kâğıdınızı büyük ölçüde mahvedecektir. Çelik yününün gücünü doğru şekilde dizginleyin ve duvar kâğıdınız çocuklarınızın deneyleri için çabucak yeni bir tuval olsun!

Bulaşık Deterjanı ve Su Karışımı

Bazılarına şaşırtıcı gelebilir, ama bulaşık deterjanı ve su karışımı gerçekten duvarlardan pastel boyayı çıkarır. Bu iş için tek ihtiyacınız, sıcak suda karıştırılmış bulaşık sıvısı dolu bir kova. Yöntem aslında gayet basit: bir sünger alın, karışıma daldırın ve onunla pastel boya izlerini ovalayın. Ancak bu iş için çok ter dökmeniz gerekeceğini bilin. Bu işlemi kullanmanın dezavantajlarından biri, sonuçta duvarlarınızdaki badananın da birazını çıkarabilecek olmasıdır. Bunun olmasını istemeyiz, değil mi?

Temizlik Şampiyonu Sirke

Çocukları ve pastel boya izlerini düşündüğünüzde, evlerinizin duvarlarının listede bozulma riski bulunan şeylerden yalnızca biri olduğunu söylememiz gerekir. Duvarların dışında, çocukların giysileri de çoğu zaman pastel boya izleriyle lekelenir. Böyle bir durumda, sirke, sorunlarınızı kontrol altına alma konusunda harikalar yaratabilir. Eski bir diş fırçası alın, seyreltilmiş sirkeye batırın ve onunla pastel boya izlerini ovalayın. Daha sonra giysileri çamaşır makinesine atın, pastel boya lekeleri muhtemelen kaybolup gidecektir.

Sihirli WD-40 ile Duvardaki Pastel Boyaları Kolayca Çıkarmak

Yukarıda sıralanan yöntemlerin tümü bir başarısızlık olasılığı barındırır, bu yüzden duvarlarınıza zarar vermeyecek en iyi çözümü bulmanız gerekir. Bir diğer seçenek bir kutu WD-40 kapıp pastel boya izlerine püskürtmek. WD-40‘ın sihrini konuşturması için birkaç dakika geçtikten sonra, temiz bir bez alıp duvarınızdan WD-40’ı silin ve pastel boya izleri onunla birlikte kaybolsun.

WD-40, özellikle temizlenmesi gereken alan büyük olduğunda etkilidir. Üstelik WD-40, keçeli kalem lekelerini de temizleyebilir. Sanata âşık çocuklarınız mı var? Öyleyse ne bekliyorsunuz? Bir kutu WD-40 alın, hemen!