Yazan: Dmytro Smaglov – stockadobe.com

Neden Pirinç Temizliği veya Pirinç Parlatma?

Pirinç ve altın, ev eşyalarınıza parlak ve sıcak bir ışıltı getirir. Kapı tokmakları ve anahtar plakalarından banyo eşyalarına, mobilyalara, mutfak aletlerine, lamba, pirinç ve altın kaplamalara kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Altın ve pirinç korozyona dayanıklı ve güçlü alaşımlar olup, parlak altın renkleri nedeniyle dünyadaki en popüler dekoratif ve ev mefruşat malzemelerinden biridir.

Tıpkı diğer metaller gibi, pirinç ve altın da zamanla kararmaya ve matlaşmaya eğilimlidir. Bununla birlikte, pirinç eşyaları kolayca temizleyebilir ve olabildiğince parlak şekilde ışıldamalarını ve doğru pirinç temizleyici ve pirinç parlatıcı kullanarak yepyeni görünmelerini sağlayabilirsiniz. Altın ve pirinç lambaların veya diğer eşyaların temizlenmesi ve parlatılması zor olmayıp, bu işlemi evlerde yaygın olarak bulunan malzemelerle gerçekleştirebilirsiniz.

Pirinç eşyaları temizlemeye başlamadan önce, bunların saf altın ve pirinç olup olmadığını ya da içerisinde başka metallerden oluşan bir karışım bulunup bulunmadığını da öğrenmeniz gerekir. Bunu öğrenmenin kolay bir yolu bir mıknatıs kullanmaktır. Mıknatıs yüzeye yapışırsa, bu, mıknatısların katı pirinç ve altından etkilenmemesi nedeniyle içerisinde başka metallerin bulunduğu anlamına gelir. Eşyalarda kaplama varsa, bunları sıcak sabunlu suyla temizleyebilirsiniz. Ancak, bunların pirinç temizleyici ile aşırı kuvvetli bir şekilde parlatılması veya ovulması, kaplamalarını sökerek cansız görünmelerine neden olur. Bu nedenle, işleme dikkatlice devam edin.

Katı Pirinç ve Altın Lambaların Temizlenmesi

Katı altın ve pirinç lambaları temizlemenin birçok yolu mevcuttur. Sergileyeceğiniz yaklaşım, yüzeyde oluşan kir, kararma veya toz seviyesine bağlı olmalıdır. Burada, bazı basit teknikler ve ipuçları verilmektedir.
  1. Bir kase alın ve içerisine bir miktar sıcak su koyun. Şimdi suya sıvı sabun ekleyin ve iyice karıştırarak ince bir çözelti elde edin. Bir temizlik bezi alın ve tüm yüzeyleri iyice ovalayın. Lambadaki çatlakları temizlemek için eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. Temizlikten memnun kaldıktan sonra, lambayı ılık suyla yıkayın ve iyice kurulayın. Pirinç temizliği harikadır.
  2. Altın ve pirinç lambaların üzerinde zorlu lekeler, kir veya karartılar mevcutsa, domates ketçabı, hamur veya sos kullanabilirsiniz; bu, pirinç temizlemek ve parlatmak için mükemmel bir yöntemdir. Lambanın yüzeyine bunlardan ince bir kat ovarak sürün ve en az bir saat bekletin. Ardından, ılık sabunlu suyla iyice temizleyin.
  3. Altın ve pirinç lambaları temizlemek için basit mutfak malzemelerini de kullanabilirsiniz. Eşit miktarlarda beyaz sirke, un ve tuz karışımı oluşturun. İyice karıştırın ve kararmış lambaların yüzeyine uygulayın. En az bir saat bekletin. Şimdi ılık suyla durulayın ve kurumaya bırakın. Tüm kararmalar kaybolacak ve lambalar yepyeni bir görünüm kazanacaktır.
  4. Pirinç ve altın lambaları temizlemek ve parlatmak için bir başka harika yöntem de tuz ve limon karışımı ile yıkamaktır. Bir limon alın, ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın. Limonun yarısını alın ve üzerini tuzla kaplayın. Şimdi kararmış pirinç ve altın lambaların yüzeyine sürün. Gerektiğinde limonu tekrar tuzla kaplayabilirsiniz. Lambanın tüm yüzeyini bununla kaplayın, temiz ve kuru bir bez alın ve lambayı ışıldayana kadar parlatın. Ayrıca bir parça limon suyu ve iki parça tartar kremasından oluşan bir karışım da yapabilirsiniz. Karışımı macun haline getirerek lambayı bununla kaplayın. Karışımı, altın ve pirinç lamba üzerinde yaklaşık 30 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve ışıldayana kadar kurulayıp parlatın.
  5. Ticari parlatıcılar ve metal temizleyiciler de altın ve pirinç lambaların temizliğinde ve parlatılmasında oldukça etkilidir. WD-40 kullanmak istiyoruz. Sadece kullanımı oldukça kolay değil, aynı zamanda hızlı ve çok etkili bir üründür. Yapmanız gereken tek şey, altın ve pirinç lambayı pirinç temizliğinde mükemmel sonuç veren WD-40 tabakasıyla kaplamaktır, ardından yaklaşık 15-30 dakika bekletin. Temiz bir bez alın ve lambayı dairesel hareketlerle ovalayarak kurutup parlatın. Bu işlem pirinç ve altın lambayı temizleyip parlatacak ve lambaya yepyeni bir görünüm kazandırarak ışıldayan parlaklık sağlayacaktır.

Alınması Gereken Bazı Önlemler

Altın ve pirinç lambaları pirinç temizleyici ve pirinç parlatıcı kullanarak temizleyip parlatırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önlemler aşağıda belirtilmektedir.
  • Yüksek oranda aşındırıcı ovma bezleri kullanmayın. Benzer şekilde, lamba yüzeyinde çizikler bırakacağından bulaşık teli veya metal kıllı fırçalar kullanmaktan kaçının.
  • İnce bir mineral yağ veya keten tohumu yağı kaplaması kararmayı önlemede etkili olabilir. Pirinç ve altın lambayı yumuşak bir banyo havlusu ile temizledikten sonra yağ sürün.
  • Altın ve pirinç lambaların çoğu vernik kaplamalıdır. Bu nedenle, sıcak sabunlu su ile temizlenmemelidir. Bu tür altın ve pirinç lambaların yoğun şekilde kararması durumunda, ilk olarak verniği çıkarmak için vernik veya boya sökücü kullanmanız, ardından altın ve Pirinç temizliğine ve cilalamak üzere yukarıda belirtilen teknikleri kullanmanız gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra, lambanın parlaklığını muhafaza etmek ve korunmasını sağlamak için yeniden vernikleyin.
  • Altın ve pirinç parçalara gereğinden fazla temas etmekten kaçının. Ellerinizden gelen yağ kararma sürecini hızlandırabilir ve altın ve pirinç eşyalarınızın kullanım ömrünü kısaltabilir.

Altın ve Pirinç temizliğine, düzenli olarak temizleyip cilaladığınız takdirde uzun süre ışıldamaya devam eder. Parlak, aydınlık ve ışıltılı kalmaları için altın ve pirinçten yapılmış eşyalarda toz, kir ve kararma oluşmasını önlemek önemlidir. Yukarıda belirtilen ipuçları ve püf noktaları sayesinde, sadece lambaları değil tüm altın ve pirinç eşyalarınızı temizleyip parlatabilir ve onlara yepyeni ve ışıltılı bir görünüm kazandırabilirsiniz.