Saksıların Depoda Birbirine Yapışmasını Önleyin. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Böylece bu duruma bir son verebilirsiniz.

 

Hiç ekim sezonunda bahçe kulübesine çıktığınızda çiçek saksılarını birbirine yapışmış şekilde buldunuz mu? Saksıları birbirinden ayırmak için doğal olarak çok fazla zaman harcamış olmalısınız ve bu da ekim sürecini oldukça etkilemiştir. Bunun yerine kendinizi birbirinden ayırmak için çok uğraştığınız kırık saksı parçalarını temizlerken bulursunuz.  Saksıların depoda birbirine yapışmasını engellemenin bir yolu var. Bu kılavuzu takip etmeye çalışın.

Saksıların Depoda Birbirine Yapışmasını Önleyin –

Saksıların Depoda Birbirine Yapışmasını Önleyin: 1. Yöntem: Kauçuk Tokmaklar

Saksıların depoda birbirine yapışmasını önlemek için saksıları kulübenizde yan taraflarından yerleştirmeniz gerekiyor.  Daha sonra, kırılmalarını önlemek için saksıları kalın bir havlu ile örtün. Daha sonra bu saksılara kauçuk tokmak ile hafifçe vurun ve aşırı güç kullanmamaya çalışın. Hafif vuruşlar saksıları gevşetmek için yeterli olacaktır. Bu aşamadan sonra havluyu kaldırıp saksıyı elle çıkarmaya çalışabilirsiniz.

Saksıların Depoda Birbirine Yapışmasını Önleyin:  2. Yöntem: Dondurucu

Bu yöntemde yapışmış saksıları yaklaşık 15 dakika boyunca dondurucuya koymanız gerekiyor. Pişmiş toprak saksıların ve diğer birçok saksının düşük sıcaklıklarda küçüldüğü bilinmektedir. Bu nedenle saksıları 15 dakika boyunca düşük sıcaklığa maruz bırakmanız onları gevşetmek için yeterli olacaktır. Böylere saksıları kolayca ayırabileceksiniz.  Ancak saksıları dondurucuda uzun süre bırakmadığınızdan emin olun. Bunun nedeni ise saksının tamamen donduğunda çatlamasıdır.

3. Yöntem: Sıcak ve Soğuk Su

Bu yöntemde öncelikle saksının içerisindeki boşaltma deliğini koli bandı veya tamamen kapatabilecek bir şey kullanarak kapatmanız gerekiyor. Kapattıktan sonra saksının içinin buz gibi soğuk suyla doldurulup dışının, yani saksının kendisinin ise sıcak suyla dolu bir lavaboya yerleştirilmesi gerekiyor. Sıcaklık farklılıkları, saksının iç ve dış kısımlarının daralmasını ve genişlemesini sağlayacaktır.  Sonucunda iki saksıyı da çekip ayırabileceksiniz.

4. Yöntem: WD-40 Kullanın

Evinizde halihazırda bir WD-40 olabilir.  Eğer yoksa bir tane satın almayı değerlendirmelisiniz.  Tek yapmanız gereken saksının sıkışan her yerine biraz WD-40 püskürtmek. Çevrenin tamamıyla kapalı olduğundan emin olun. Bu işlemi yaptıktan sonra her iki saksıyı yavaşça ayırmaya çalışın.

Saksılarınızı saklama şeklinizi elbette değiştiremezsiniz. Yapabileceğiniz şey, tüm bu yararlı ipuçlarını akılda tutmak ve bahçenize dikmeyi planladığınız saksıları her defasında kırmaktan kaçınmaktır.

İpuçları ve tüyolar ya da ürün bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemize bakın, tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.