Yazan: sp4764 – stockabode.com

 

Sıyrık İzleri Seramik Karo Döşemelerden Nasıl Kaldırılır

Sıyrık İzlerinin Seramik Karo Döşemelerden, sert tabanlı ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, mobilyalar, merdivenler, oyuncaklar, vb. sert bir kauçuk tabanı olan cisimlerin döşemeler üzerinde oluşturduğu siyah renkli çizgilerdir. Döşemelerdeki sıyrık izleri kötü bir görünüme sahip olup, bu da zeminin göze hoş görünmemesine yol açar. Bu izlerden kurtulmak her ne kadar zor görünse de, aslında sıyrık izlerini ortadan kaldırmak o kadar da zor değildir. Düşündüğünüzden daha az çaba harcayarak zahmetsiz şekilde temiz bir zemin elde edersiniz. Burada, sizin için bazı basit ipuçları ve püf noktalarına ve de seramik karo döşemenizden sıyrık izlerini ortadan kaldırarak yepyeni bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilecek sıyrık izi gidericilere değindik.

Kauçuğa karşı Kauçuk kullanmayı deneyin

Kauçuklar çeşitli tiplerde mevcuttur ve bir tanesi sıyrık izlerine yol açarken diğeri bunları ortadan kaldırmada kullanılabilir. Seramik döşemenizdeki sıyrık izlerinden kurtulmak için farklı türlerdeki kauçuğu nasıl kullanabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Silgiler

Daha küçük sıyrık izleri için bir kalem silgisi kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu, sıyrık izlerinin ortadan kaldırılmasına yarar. Lekeli bölgeyi sıyrık izi kaybolana kadar kuvvetli bir şekilde ovalayın. Artık silgi talaşlarını temizlemeyi unutmayın, aksi halde yerde kalırlarsa döşemeye iz bırakırlar. Piyasada özellikle bu amaç doğrultusunda imal edilmiş birçok silgi mevcuttur. Kullanıma hazır bir ürün seçerken, döşeme cilasının sökülmesini önlemek için çok sert olmadığından emin olun. Ayrıca, silgiyi ana alanlarda kullanmaya başlamadan önce döşeme üzerindeki küçük ve gizli bir bölgede silgiyi test etmeyi unutmayın.

Tenis Ayakkabıları

Tenis ayakkabılarının kauçuk tabanı da harika bir sıyrık izi sökücü olup daha büyük sıyrık izleri ile uğraşılması durumunda mükemmel iş görür. Elinizi ayakkabının içine sokarak etkilenen noktayı ayakkabının topuğunu kullanarak sıkıca ovalayın. Bunu yaparken kendinizi rahat hissetmiyorsanız veya sıyrık izine doğru miktarda baskı uygulayamayacağınızı düşünüyorsanız, ayağınızı ayakkabının içerisine yerleştirerek de ovalayabilirsiniz. Böylece, işlem rahatsızlık vermeyecek ve aynı zamanda sıyrık izlerine doğru miktarda baskı da uygulayabileceksiniz. İzleri dairesel zımparalama hareketleriyle ovaladığınızdan emin olun.

Tenis Topu

Döşemedeki sıyrık izlerinden kurtulmak için bir tenis topu da kullanılabilir. Bu sıyrık izi sökücü, en büyük sıyrık izlerinin bulunduğu alanlarda en iyi şekilde çalışır. Bir tenis topu alın ve üst kısmına “X” şeklinde küçük bir kesik atın. “X”, topun yaklaşık ¼’ü boyutunda olmalıdır. Yaralanmaları önlemek için, kesme işlemi sırasında topu elinizde tutmamanız önemlidir. Topu bir ayarlı pense ya da sağlam bir yüzeye yerleştirmek iyi bir fikirdir. Topu kesme işini bitirdikten sonra bir süpürgenin sapını topun içerisine yerleştirin ve sıyrık izlerini ovalamak için kullanın.

Ovalamaya ilişkin Püf Noktaları

Yukarıda belirtilen püf noktaları çok işe yaramazsa, aşağıda döşemenizdeki çizik izlerinden kurtulmanıza yardımcı olacak bazı temizlik püf noktaları verilmektedir.

Sodyum Bikarbonat Macunu

2 çorba kaşığı sodyum bikarbonatı ılık suyla karıştırarak pürüzsüz bir macun hazırlayın. Macunun çok akışkan olmadığından emin olun. Şimdi yumuşak bir bez alın ve sıyrık izlerinin bulunduğu alanları sodyum bikarbonat macunu ile nazikçe ovalayın. Sıyrık izleri giderildikten sonra, alanı silmek ve kurumasını sağlamak için temiz ve nemli bir bez kullanın.

Diş macunu

Döşemelerinizi sıyrık izlerinden temizlemek için sıyrık izi sökücü olarak diş macunu da kullanabilirsiniz. Temiz bir beze az miktarda diş macunu alın ve sıyrık izlerini küçük, dairesel ve sert hareketlerle ovalayın. İşlem tamamlandığında, nemli bir bez kullanarak alanı temizleyerek iyice kurulayın.

WD-40

Sıyrık İzlerinin Seramik Karo Döşemelerdenn kullanımı en kolay ve en etkili yöntemlerinden birisi de WD-40’tır. Kağıt havlu üzerine veya yumuşak, temiz bir bez üzerine bir miktar WD-40 püskürtün. Bu bezi kullanarak sıyrık izlerinin bulunduğu döşeme alanlarını ovalayın. Ovalama sırasında çok sert davranmayın, işlemi küçük, hafif dairesel hareketlerle gerçekleştirin. Şimdi alanı temiz nemli bir bezle silin ve kurumaya bırakın. WD-40 sıyrık izlerini kolayca temizler ve zemini ve cilasını etkilemeden bu sıyrıklardan kurtulmanın etkili bir yoludur.

Uyarılar

Seramik karo döşeme üzerindeki sıyrık izlerini ortadan kaldırmak için yukarıda belirtilen ipuçlarını kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar aşağıda belirtilmiştir.

  • Ana döşeme alanında yukarıda belirtilen püf noktalarından herhangi birini uygulamadan önce küçük bir gizli alanda deneme yapmayı unutmayın. Bu, sıyrık izi sökücüler kullanılırken zeminde solma veya renk atması olmamasını sağlayacaktır.
  • Herhangi bir sıyrık izi sökücünün kullanılması konusunda şüpheniz varsa, tereddüt etmeyin ve hata yapmadığınızdan emin olmak için HER ZAMAN perakende satıcınıza veya üreticiye danışın. Ayrıca, kendilerinden seramik döşemedeki sıyrık izlerinin ortadan kaldırılması sırasında uyulması gereken ikazlar ve atılacak önemli adımların yanı sıra ek ipuçları da talep edebilirsiniz.

Sıyrık İzlerinin Seramik Karo Döşemelerden yönelik bahsedilen ipuçları ve püf noktaları sıyrık izlerinin döşemeden kaldırılması konusunda size yardımcı olabilir. Bu ipuçlarını kullanırken, döşeme renginin solmadığından veya cila kaybının yaşanmadığından emin olmak için döşemenin gizli bir bölgesini kontrol etmeyi unutmayın. Ayrıca, döşeme üzerinde ovalama işlemi yaparken fazla sert davranmayın, aksi halde bu durum rengin bozulmasına neden olabilir.