Veranda kapısının kilidi nasıl mı değiştirilir ? Veranda kapıları bahçenizi güvende tutmada önemli bir rol oynadığı için kapı mandalının ve kilidinin düzgün çalışması da bir o kadar önemlidir. Veranda kapısının kilit mekanizmasında birikinti olması ya da kilidin zaman içerisinde kullanımla kırılması normaldir. Kapınız ne durumda olursa olsun kilidini nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekiyor. Kilidi nasıl değiştireceğinizi şimdiden öğrenmeye ne dersiniz? Kilidi değiştirmek oldukça kolay; sadece bir tane Philips tornavidaya ve yeni kapı kilidine ihtiyacınız var. Tek yapmanız gereken aşağıdaki 4 adımı izleyerek kapı kilidini düzgün bir şekilde nasıl değiştireceğinizi öğrenmek.

Veranda kapısının kilidi nasıl değiştirilir? -Kapı Mandalını Kontrol Etme

Yapmanız gereken ilk şey kapı mandalını kontrol etmektir. Veranda kapılarında normal kapılarda da bulunan silindirli kilitlerin olduğunu sıklıkla görebilirsiniz. Bu tür kapılarda pislik kolay bir şekilde dolabilir. Bunun sonucundaysa mandalın içindeki mekanizma sıkışır. Tek yapmanız gereken kilidin içine bir kurşun kalem sokup mandalın içine yağlayıcı bir madde dökmektir. Böylece kilidin içindeki kiri temizleyebilirsiniz.

Kapı Mandalını WD-40 Kullanarak Yağlayın

Bunun dışında bazı veranda kapılarında aşağı yukarı hareket eden mandallar vardır. Bu tür mandallarda da aynı şekilde pislik birikintisi oluşabilir ve yukarıdaki yöntemle temizlenebilir. Veranda kapısının kilidini nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız WD-40 gibi yağlayıcı maddeleri kullanarak kilidin düzelip düzelmeyeceğine bakabilirsiniz.

 Veranda kapısının kilidi nasıl değiştirilir? – Kapı Mandalını Çıkarma

Yapabileceğiniz diğer bir şey ise mandalın çıkarılmasıdır. Kapı kilidini yağlamak sorunu çözmediyse kapı mandalını değiştirmeniz gerekiyor demektir. Elinizi iyi bir tornavida alıp mandalın üstündeki vidayı sökün. Vidayı söktükten sonra mandalı yerinden oynatın ve alt taraftaki mandaldan asılı duracak şekilde bırakın.

Mandalı çıkardıktan sonra veranda kapısının yerinde kilitli durmasını sağlayan kapı kilidinin vidalarını göreceksiniz. Vidaları söküp kapının kilidini çekin. Kilidi alıp yakınlardaki bir hırdavatçıya giderek değiştirin. Bu yöntem veranda kapısının kilidini değiştirmede etkili olabilir.

Kilitleme Silindirini Yerleştirin ve Mandalı Yerine Takın

Yeni kilidi aldıktan sonra veranda kapınızdaki yerine yerleştirin. Vidaları sıktıktan sonra ilk olarak kapı kolunun ve anahtarın düzgün çalışıp çalışmadığına kontrol edin. Düzgün çalışıyorlarsa mandalı kapıya yeniden takın.

Veranda Kapısının Kilidi Nasıl Değiştirilir? -Tekrar Test Edin

Veranda kapısının kilidini değiştirmek için aklınıza tutmanız gereken son aşama ise tüm bu bilgileri kullanmaktır. Test edin. Kilitleme kolunun düzgün çalıştığından ve kapının kilitlendiğinde açıldığından emin olun.

Veranda kapısının kilidini değiştirmeyi öğrenmek o kadar da zor değil. Umarız bu kılavuz size yardımcı olmuştur ve bozuk veranda kapısı kilidini düzeltme konusunda sizi cesaretlendirmiştir.  Bu sorunu tekrar yaşadığınızda veranda kapısının kilidini nasıl değiştireceğinizi internette aramanıza gerek kalmayacak.

WD-40 Çok Amaçlı Ürün için gösterilen ve açıklanan kullanımlar, kullanıcılar tarafından WD-40 Company’e sağlanmıştır. Bu kullanımlar, WD-40 Company tarafından test edilmemiştir ve WD-40 Company tarafından kullanım önerileri niteliğinde değildir. WD-40 Company ürünlerini kullanırken her zaman tedbirli davranılmalıdır. Her zaman talimatlara uyun ve ambalajda yer alan uyarıları dikkate alın.

 

 

İpuçları ve tüyolar ya da ürün bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemize bakın, tüm

bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.