Çeşitli zemin türlerindeki sürtünme izlerinin nasıl giderileceğini ve basit evsel öğelerin nasıl sürtünme izi çıkarıcı görevi görebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ne demişler, meramın elinden bir şey kurtulmaz. Bunu insan azminin zorlukları yenme gücü hakkındaki motivasyon konuşmalarında duyabilirsiniz, ama bunu uygulayabileceğiniz bir şey daha var. O da… ayak sürme izleri! Evet! Sürtünme izleri her türlü zeminde bulunur ve işlemden geçirilmedikleri takdirde kesinlikle kalırlar! Bütün temiz yüzeylerin baş belası olur ve göz zevkini bozarak var olma alanlarını sürekli genişletirler. Neyse ki hâlâ ümit var ve birkaç şekilde sürtünme izlerinden kurtulabilirsiniz. Harika sürtünme izi çıkarıcı olan epey fazla evsel öğe bulunduğunu öğrenmeniz sizin hoş bir sürpriz olacak.

Bunlar nereden geliyorlar?

Sürtünme izleri tabanında sert lastik bulunan herhangi bir şeyle oluşur. Bu, çok çeşitli öğeleri kapsar fakat lastik dış tabanlı ayakkabılar, topuklar, merdivenler, oyuncaklar ve mobilyalarla sınırlı değildir. Bu yüzden onları gerçekten önleyemezsiniz.

Ne yapacağım?

Bu sorunun cevabı ne tür zemine sahip olduğunuza bağlıdır. Vinil zeminler, karo zeminler ve mozaik zeminler için kullanabileceğiniz yöntemleri dâhil ettik. Zemininiz için savaş başlasın.

Sürtünme İzi Çıkarıcı : Vinil Zeminlerden sürtünme izlerini çıkarma

Vinil zeminden sürtünme izlerini çıkarmak, özellikle muşamba ile vinil arasındaki farkı bilmediğinizde zorlu bir görev olabilir. Muşamba zemin tamamen doğal ve vinil zemin sentetiktir. Desen veya renkler sadece en üst tabakayla sınırlıdır. Bu nedenle sürtünme izlerini çıkarmaya çalışırken son derece dikkatli olmalısınız yoksa sonunda zeminin rengini de bozabilirsiniz. Bu durumda, en iyi sürtünme izi çıkarıcı, ‘sihirli’ silgi olarak etiketlenmiş bir beyaz silgi olurdu. Alternatif olarak, bir diğer harika sürtünme izi çıkarıcı, su ve karbonatı karıştırarak yapabileceğiniz bir macundur. Daha aşındırıcı bir şey kullanmak rengin çıkmasına neden olur.

Karolu zeminlerden sürtünme izi çıkarma

Karolu zeminlerdeki sürtünme izleriyle birkaç şekilde savaşabilirsiniz. Birçok malzeme bu durumda mükemmel sürtünme izi çıkarıcı olabilir. Seramik karolarınız varsa işiniz daha kolay olacaktır. İşte bunu yapabileceğiniz beş yöntem.

    1. Yöntem

Küçük sürtünme izleri için, yukarıda bahsedildiği gibi bir beyaz silgi kullanabilirsiniz. Basit bir silgi çok etkili bir sürtünme izi çıkarıcıdır. İz gidene kadar ovmaya devam edin. Açık renkli bir silgi kullanmak en iyisidir; diğer renklerdeki silgiler lekeler bırakabilir.

    2. Yöntem

Büyük sürtünme izleri mi dediniz? Sorun değil. Şimdi bir tenis topuna ihtiyacınız var. Evet, tenis topu mükemmel bir sürtünme izi çıkarıcıdır. Bir bıçak alıp topu kesin. Şimdi bir süpürge sapı alıp ucunu topa geçirin ve silmeye başlayın.

    3. Yöntem

İşleri basitleştirebilir ve sürtünme izlerinin kriptonitini getirebilirsiniz, yani WD-40’ı. Bir beze sadece küçük bir miktar WD-40 püskürtüp sürtünme izini ovarak yok edebilirsiniz. Onu çıkardıktan sonra mutlaka alanı kuru bir bezle silin.

    4. Yöntem

Gerçekten inatçı sürtünme izleriniz varsa, özellikle çizmeyen bir bulaşık fırçası kullanmanız gerekir. Karonun zarar görmesini önlemek için nazikçe kullanın.

    5. Yöntem

Yapışmaz pişirme spreyi de harika bir sürtünme izi çıkarıcıdır. Herhangi bir türden yumuşak bir bez alıp bir sprey püskürtün ve ardından izi silerek çıkarın. Mutlaka alanı kuru ve temiz bir bez kullanarak iyice silin.

Mozaik zeminlerden sürtünme izi çıkarıcı

Mozaik zeminler pahalı zeminlerdir ve uygun şekilde ilgilenilmeleri gerekir. Uygun şekilde bakımı yapılan mozaik zeminler nesiller boyu dayanırlar. Sürtünme izleri mozaik zeminlerde yaygın bir sorundur, bu yüzden onlara karşı tetikle kalmalı ve hemen icabına bakmalısınız. İşte yapmanız gerekenler. Sürtünme izlerinin yoğunluğu ve derinliği değişebilir.

·      Yüzeydeki sürtünme izlerinin icabına bakma

Mozaik zeminler, zemine kendine özgü parlaklığı vermekten sorumlu olan ince bir cila tabakasına sahiptir. Sürtünme izlerinin temizlenmesi muhtemelen cila tabakasının çıkmasına neden olacaktır. Biraz ılık su alıp bir miktar bulaşık deterjanı ekleyin. Karışıma bir sünger batırın ve izi ovalamaya başlayın. Ondan sonra alanı parlatmak için yumuşak bir bez kullanmalısınız.

·      Kalın sürtünme izleri çıkarıcı

İz hâlâ duruyorsa, sertliğe başvurmanın zamanıdır. Biraz karbonat alıp ılık suyla karıştırın. Karbonat tamamen çözüldüğünde, sünger kullanarak zemini karışımla ovun. Karışım oturup alan kuruduğunda, önceki yöntemde açıklandığı gibi zemini parlatın. Bunu yalnızca iz hâlâ duruyorsa yapmalısınız. Karbonat ve su karışımı çok yönlü bir sürtünme izi çıkarıcıdır ve çeşitli zemin türlerinde kullanılabilir.

·      Derin sürtünme izi çıkarıcı

İz hâlâ gitmiyorsa, bir dakikanızı ayırıp varlığını zorunlu olarak takdir edin. Endişeye gerek yok, çünkü gidecek. Bu, aynı zamanda izin zeminin son katına gömülü olduğu anlamına gelir. Bu durumda, mermer için özel olarak yapılmış parlatma tozuna ihtiyaç duyacak ve onu suyla karıştıracaksınız. Bunu mevcut talimatlara uygun olarak yapın. Bir bez alın, çözeltiye batırın ve izi silin. Ovalamadan sonra, temiz bir bez kullanarak daha önce açıklandığı gibi parlatın.

·      Son katı kesen sürtünme izi çıkarıcı

Hâlâ duruyor mu?! Bu, inatçı bir sürtünme izi. Ama başta söylediğimiz gibi, kararlılığımız devam ediyor. Öyleyse korkmayın!

İz hâlâ duruyorsa, zeminin yüzeyinde, son katın altında demektir. Bu, genellikle zeminin çok kullanılan ve daha ince bir cila tabakasına sahip olan kısmında gerçekleşir. Öncelikle yüzeye ulaşmak için cilayı çıkarmanız gerekir. Bunun için bir cila çıkarıcı kullanılabilir. Sabunlu su veya karbonat ile su karışımı kullanarak zemini ovalayın. Alanı su ile durulayın ve parlatarak kurutun. Şimdi bir mermer yalıtıcı tabakası veya cila tabakası uygulamanız gerekir. Kuruduğunda, parlak bir son kat elde edene kadar parlatın.