Bu ipuçları bahçe aleti depolama işinizi kolaylaştırıyor.

Bahçecilik popüler bir hobidir. Çoğu kişi bir şeyler yetiştirdiği en az bir saksı, kap veya toprak parçasına sahiptir. Bitkilere ve onları sulayıp temizlemeye çok özen gösterdiğimiz hâlde bahçe aletleri çoğunlukla ihmal edilir. Beller, malalar, kürekler, çapalar vs. Uzun ömürlü olmalarını ve bahçe işlerinizde size yardımcı olmaya devam etmelerini sağlamak için hepsiyle ilgilenmek gerekir.

Bahçe aletlerinizin bakımlı tutulması önemlidir. Bahçe aletlerinizi kış için depoya koyarken özel dikkat gösterilmesi gerekir. Bahçe aletleri metalden yapılmış oldukları ve çamur, nem ve su dolu yerlerde kullanıldıkları için, pas, bahçe aletlerinde karşılaşılan temel sorunlardan biridir. Bunları depoya koymadan önce iyice temizlemez ve bakımlı tutmazsanız zamanla paslanacaklardır. Her mevsim yeni bahçe aletleri satın alma çilesine katlanmak zorunda kalacaksınız.

İşte bahçe aletlerinizi mükemmel durumda tutmak üzere depolanmaları için yapılacak bazı önemli şeyler:

 

Bahçe Aleti Depolama: Bahçe Aletlerini İyice Temizleyin

Pas, toprakta bol bulunan nemden beslenir. Bahçe aletleri her zaman toprakla temas hâlindedir. Pası ve korozyonu önlemek için bahçe aletlerinin depoya konmadan önce temizlenmeleri önemlidir.

Bahçe aleti depolama aşamasından önce iyice temizlenmemeleri ot köklerinin parçalarının, tohumlarının ve toprak kaynaklı hastalıkların bir bitkiden diğerine aktarılmasına da olanak verecektir. Bahçenizin bir hastalıktan dolayı heba olmasını kesinlikle görmek istemezsiniz. Aletleri bahçe aleti deposuna koymadan önce, aletlerden toprağı gidermek için onları suyla yıkayın. Çamuru sıyırmak için bir macun bıçağı da kullanılabilir. Bu, bitki özsularının ve reçinelerinin bir bitkiden diğerine aktarılmasını da önleyecektir. Sadece bitkileri sorunlardan uzak tutmakla kalınmamalı, bahçe aletleri üzerinde pas oluşumu da önlenmelidir. Bahçe aleti deposuna koymadan önce bahçe aletlerini kurutmak da önemlidir.

 

Bahçe Aleti Depolama: Pastan O Yerde ve O Zamanda Kurtulun

Bahçe aletleriniz üzerinde paslı kısımlar varsa, onlarla hemen ilgilenmek önem arz eder. Onları temizlemek pasın aletin diğer kısımlarına ve yakında depolanmış diğer aletlere zarar vermesini önler. Bahçe aletlerinin metal kısımlarından pası gidermek için tel fırça veya zımpara bezi kullanılabilir.

Bu aletlerden yağı ovarak çıkarmak için yağlı kum da kullanılabilir. Bahçe aletlerinden pas gidermek için istediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Ama bunu üzerinde pas oluştuğunun farkına varır varmaz yapın. Bunun bahçe aletlerinizi bahçe aleti deposuna koyarken de yapılması gerekir. Pası sıyırmakta gecikirseniz, aletlerinizin diğer parçalarına da yayılacaktır. O zaman onları tekrar kullanmak üzere depodan çıkardığınızda sonradan temizlemek zor olacaktır.

 

Doğru Ürünleri Kullanma

Temizleme, kurutma ve pastan kurtulma bahçe aletlerinizi bahçe aleti deposuna koymadan önce atılması gereken önemli adımlardır.  Ama bahçe aletlerini toz ve korozyondan uzak tutacak olan, yapılması gereken bir şey daha vardır. Bahçe aletlerini koruyucu bir kaplamayla örtmek güvenle depolanmalarına olanak verir.

Pas ve korozyondan uzak tutmak için bahçe aletlerinin metal kısımları üzerinde ince bir yağ katı kullanabilirsiniz. Ancak metaller üzerindeki pası önlemek için özel olarak imal edilmiş ürünler kullanılması her zaman daha iyidir. Bahçe aletleri bahçe aleti deposuna konmadan önce üzerindeki pası ve korozyonu önleme söz konusu olduğunda, WD-40 harika bir üründür. Sadece aletleri yağlamakla kalmaz, onları pasa karşı da korur. Bahçe aletlerinizin depoda paslanmasından endişelenmek zorunda değilsiniz, çünkü WD-40 hepsinin üstesinden gelecektir. Aletlere nüfuz ederek, pasın ana sebebi olan neme karşı koruyucu bir örtü oluşturur. Ve bahçe aletlerine verimli çalışmaları için gereken doğru miktarda yağlamayı da sağlar.

Özet

Yukarıda bahsedilen ipuçlarıyla artık bahçe aletleri depolama konusunda daha bilgilisiniz. Dış unsurlara maruz kalmanın bahçe aletlerinin paslanmasının ana sebeplerinden biri olduğunu hatırda tutmak önemlidir. Bahçe aletlerinizi depoya koymadan önce, onlara ömürlerini kısaltabilecek olan neme ve diğer dış unsurlara karşı koruma sağladığınızdan emin olmanız önem arz eder. Ayrıca bahçe aletlerinizi depolamak için mutlaka uygun bir barakanız olsun. Onları açıkta tutmak sadece paslanıp korozyona uğramalarına neden olarak, onları tekrar kullanım açısından verimsiz hâle getirecektir.

Bahçe aletleri küçük bir yatırım değildir. Her iki günde bir yeni bahçe aletleri satın alamazsınız. Bu nedenle, bu aletlerle ilgilenmeniz, onları temiz tutmanız, doğru ürünlerle örtmeniz ve onlara bir daha ihtiyaç duyana kadar bahçe aleti deposunda güvende tutmanız gerekir. Bahçe aletlerini pastan uzak tutmak, ömürlerini artıran başlıca şeylerden biridir. Bahçe aletlerine neme karşı koruyucu bir örtü sağlamak ve onları pastan uzak tutmak için WD-40 kullanın.