Uzun süre boyunca çalışır durumda tutmak üzere işte size çim biçme makinesi bıçaklarının temizliği için bazı kolay yollar.

Bahçe ekipmanlarınızı bakımlı ve temiz tutmak, çimenliğinizi düzenli tutmak için çok gereklidir, çünkü ekipmanların uzun süre boyunca çalışır durumda kalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sizi olası kazalardan koruyacak ve düzenli ve temiz çimenliğinizi de tamamlayacaktır. Çim biçme makineleri bahçe peyzajı için en önemli ekipman parçalarından biridir. Çimi keser ve bahçenizin ve çiminizin taze ve sağlıklı görünümünü muhafaza eder. Çim biçme makinesi bıçaklarınızı temiz tutmanın önemli olmasının yanı sıra düzgün kesimli bir çimenlik için gereklidir. Çimdeki açık yaralardan dolayı bulaşıcı hastalıkların yayılmasını da önleyecektir. Bunu bir çim biçme makinesi temizleyici kullanarak yapabilirsiniz. Bakımlı ve temiz bir çim biçme makinenizin olması bunun olma şansını azaltır.

Bahçede geçirdiğiniz uzun bir günden sonra oturmak isteyebilecek olsanız da, bıçaklar ve kasa üzerindeki çim döküntüleri kuruyup sertleşmeden önce çim biçme makinenizin temizlenmesi gerekecektir. Çim biçme makinesi bıçaklarının temizlenmesi ve bakımının yapılması zor bir şey değildir. İzlenecek bazı kolay, hızlı ve basit adımlar vardır, böylece temizliği bitirmiş olacaksınız. İşte bir çim biçme makinesinin bıçaklarını temizlemek için bazı kolay adımlar.

Çim Biçme Makinesi Bıçaklarının Temizliği: 1. Adım

Birinci adım emniyetinizin tehlikeye düşmemesidir, çünkü çok keskin bıçaklarla uğraşacak ve çalışacaksınız. Bu nedenle, sonraki adımlara geçmeden önce, ciddi kazalara yakalanmaktan sakınmak için ağır ve sağlam bir iş eldiveni takın.

Çim Biçme Makinesi Bıçaklarının Temizliği: 2. Adım

Sonraki adım çim biçme makinesinin yakıt deposunu boşaltmaktır. Bıçaklara ulaşmak ve onları doğru şekilde temizlemek için çim biçme makinesinin ters çevrilmesi gerekir. Yakıt tankının boşaltılması önem arz eder, çünkü bunu yapmamak depodan yakıt dökülmesi riskini doğurur. Depodan tüm yakıtı çekmek için bir el pompalı sifon kullanabilir veya başlamadan önce depo bitene kadar çalıştırabilirsiniz.

Çim Biçme Makinesi Bıçaklarının Temizliği : 3. Adım

Çim biçme makinenizi durulayacaksınız, bu nedenle üzerinden geçen akım olmadığından emin olmanız önem taşır. Bunun için buji kablosunu bujiden çıkarmanız gerekir. Bu aynı zamanda sizi bıçakları temizlerken çim biçme makinesinin kazara çalışması endişesinden de kurtaracaktır. Tüm yapmanız gereken buji kablosunu yukarı doğru çekmektir. Bazı çim biçme makineleri buji kablosunu anahtar kullanarak çıkarmanızı gerektirir.

Çim Biçme Makinesi Bıçaklarının Temizliği: 4. Adım

Bir hortum alıp bıçağa ve muhafazaya su püskürtün. Bu, bıçaklardan ve muhafazadan tüm döküntüleri ve kabuklaşmış çimi temizleyecektir. Birikmiş tüm çimi sökeceği için hortumu nispeten yüksek bir basınçla kullanmak daha iyi olacaktır. Çim biçme makinesini yan tarafına yatırın ve döküntü ve çimin çoğunluğu yıkanıp gidene kadar püskürtmeye devam edin.

5. Adım

Bir fırça alıp onu bıçağı ve muhafazayı temizlemek için kullanın. Sert kıllı bir fırça kullanmak, hortumun çim biçme makinesinden çıkaramadığı tüm zorlu alanları temizlemek için idealdir.

6. Adım

Bıçaklar temizlediğinde onları çim biçme makinesinden çıkarın. Bıçakları cırcır seti kullanarak muhafazadan da çıkarın. Bu, biraz kuvvet ve biraz ciddi manivela hareketi gerektirecektir. Bu nedenle uzun saplı bir cırcır anahtar kullanmanız önerilir.

7. Adım

Bıçağı her iki taraftan iyice silin. Bıçaklar çim biçme makinesinden çıkarılmışken onları bileyebilirsiniz. Bileği taşından bileme aletleri kullanarak bunu kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Kendiniz yapmayı planlıyorsanız, son derece dikkatli olun, çünkü bıçaklar gerçekten keskindir ve doğru şekilde yapılmadığı takdirde derin kesiklere neden olabilirler.

8. Adım

Bıçakları ve muhafazayı temizleyip bilemeyi bitirince, sonraki adım bakımdır. Bunun için tüm ihtiyacınız WD-40’tır. O, mükemmel bir çim biçme makinesi temizleyicidir. Bir çim biçme makinesi temizleyici olarak WD-40‘ın bıçakların ve muhafazanın üzerine hafifçe püskürtülmesi, bunların üzerine çimin yapışmasını engelleyecektir. Muhafazayı ve bıçakları pastan da uzak tutacaktır. Bu da çim biçme makinesini uzun süre boyunca en iyi durumda çalışır hâlde tutacaktır. Bahçe ekipmanları için en iyi çim biçme makinesi temizleyici ve yağlayıcılarından biridir. Çim biçme makinelerinin gelecekteki bakımını ve temizliğini de kolay ve hızlı hâle getirecektir.

9. Adım

Çim biçme makinesinin bıçaklarını ve muhafazasını yağlamayı bitirdiğinizde sıra onu geri monte etmeye gelir. Bıçakları geri takıp iyice sıktığınızdan emin olun. Bıçaklar takılıp sıkıldıktan sonra çim biçme makinesini düzeltin. Şimdi buji kablosunu bujiye geri takın. Bitirince depoyu benzinle doldurun, çim biçme makinesi tekrar kullanılmaya hazırdır.

 

Çim biçme makinesi bıçaklarının temizliği çok zamanınızı almaz, ama doğru ve düzenli bir şekilde yapılırsa çim biçme makinesinin ömrünü ve aynı zamanda verimliliğini artıracaktır. Bıçaklar keskin olacak ve çimi doğru seviyede kesecektir. Bıçakların üzerine püskürtülen WD-40 bıçakları pastan ve bıçakların üzerinde biriken döküntülerden koruyarak, bıçakları uzun süreli kullanıma uygun tutacaktır.