Özel ayna temizleyicileri satın almayı mı düşünüyorsunuz? Cevabınız evetse bir kez daha düşünmelisiniz. Aynaları temizlemek hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin:

Konu aynaları temizlemek olduğunda kullanılabilecek birçok seçenek olduğunu unutmayın. Kullanabileceğiniz bazı gündelik ürünler varken özellikle aynaları temizlemek için özel bir ürüne harcama yapmak kulağa oldukça tuhaf geliyor. Zira işi maliyet bakımından en etkin biçimde yapıyorlar. İşte onların birkaçı:

Aynaları Temizlemek: Karbonat

Karbonat, pek çok durumda muhakkak karşılaştığınız kimyasallar arasındadır. Aynalarınızı temizlemek için, tek yapmanız gereken küçük bir miktar karbonat alıp ıslak bir beze veya bir kumaş parçasına serpmektir. O ıslak bezle, aynanıza hak ettiği parlaklığı vermek için yüzeyini silin. Birkaç defa sildikten sonra temiz, kuru bir kumaş parçası alın ve onu aynanın yüzeyini ovmak için kullanın.

Tatmin olduğunuzda aynayı bir silme havlusuyla silerek temizliği bitirin. Bu, aynanıza sürekli bir ışıltı kazandıracaktır. Basit ama etkili.

Sirkeyi de deneyebilirsiniz.  Tek yapmanız gereken biraz beyaz sirkeyle suyu karıştırmak (eşit miktarlarda). Karışımı bir sprey şişesinde tutmanız tavsiye edilir, böylece kolayca kullanılabilir. Temizlemek için, seyreltilmiş beyaz sirke çözeltisini aynanın yüzeyine püskürtün. Bu adımdan sonra bir havluyla silerek temizleyin.

Bu işlem tüm pisliği ve kiri aynanızın yüzeyinden giderecektir. Aynanızda kirin hâlâ durduğunu görürseniz kir gidene kadar işlemi tekrarlayın.

Aynaları Temizlemek: Gazete

Bir gazetenin işe yaradığı tek şeyin okumak olduğunu mu düşünüyordunuz? İsterseniz bir daha düşünün. Tek yapmanız gereken gazeteyi küçük toplar hâlinde kırıştırıp suya batırmak. Bu ıslanmış gazete topları aynanızın yüzeyinde küçük daireler hâlinde ovulmalı. Ondan sonra iş büyük ölçüde bitmiş olur.

Aynaları temizlemenin bu yöntemi mevcut en ucuz yöntem olmakla birlikte gazete kullanmak aynanızda mürekkep izleri bırakabilir. Gazete kullanmayı planlıyorsanız aynanın küçük bir bölümü üzerinde deneyin. Yalnızca en yüksek kalite malzeme kullandığınızdan emin olun.  Kimse mürekkep veya kağıt izleri kalmasını istemez.

WD-40

WD-40 ile tek yapmanız gereken tamamen ıslanana kadar bir beze ürünün birazını dökün ve aynayı o bezle silerek temizleyin. Aynayı her türlü kir ve yapışkan maddeden temizlemek için tüm yapmanız gereken bu.

WD-40 aynaları temizlemekle kalmaz, onları buğulanmaktan da korur. Nasıl mı? Çünkü WD-40 kullanılmasıyla aynanın yüzeyinde ince bir film oluşur. Bu koruyucu film, ürün kaldırılıncaya kadar aynanızın buğulanmasını önleyecektir.

Ayna temizleme, WD-40’ın sunduğu çok sayıda kullanımdan yalnızca birisidir.  İnsanların faydalanabileceği “iki bin” adet kadar çok kullanımı vardır. Tüm bunları göz önüne aldığınızda WD-40’ın tam anlamıyla muhteşem olduğunu söyleyebilirsiniz.