Bu yazı cam yüzeyleri temizleme yolları ve aynaların nasıl temizleneceğini açıklamaktadır. İşlemler her iki yüzey için de kullanılabilir.

Aynalar ve cam pencereler onları sık sık temizleseniz dahi kir mıknatıslarıdır. Ayrıca, titiz temizliğe rağmen sonuç asla çok tatmin edici görünmez. Cam asla tamamen temiz görünmez; daima kalan birkaç kir çizgisi ve nahoş hatlar olur. Bu, size doğru malzemeleri kullanmanız gerektiğini göstermelidir. Evet, bir bez ve su veya tiftik lekesiz ve çizgisiz bir ayna temin etmeye yeterli değildir. Örneğin normal bir bez veya kağıt havlu, cam pencereler, cam mobilyalar, duş kabinleri ve aynalar için kullanıma uygun mu? Cevap hayırdır, çünkü bunlar defalarca ovsanız da yüzeyden asla çıkaramayacağınız çizgiler bırakırlar. İhtiyacınız olan şey bir mikrofiber bez, çekpas veya güderidir.

Hatta gazeteler ayna temizliği ve cam temizliği için mükemmeldir. Mürekkebi emmedikleri için baskı mürekkebinin aynanızı ve camınızı kirletmesinden endişelenmek zorunda kalmazsınız. Yine de gazeteyi pencere çerçevelerine sürtmekten sakınılmalıdır. Evinizdeki cam yüzeyleri temizleme yolları ve aynaları nasıl kolayca temizleyebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Cam ve ayna temizliğini kendi başınıza yapmanız kolaydır. Başlarken birkaç önemli şeye dikkat ederek sizi tamamen tatmin edecek şekilde temizliklerini sağlayabilirsiniz.

 

Temizleme Adımları

 

 1. Önce gerekli tüm öğeleri toplayarak başlayın. Öncelikle temizlik maddeleriniz ve kapları yerinde olmalıdır. Bunlar aşağıdakileri içerir:
 • Beyaz sirke
 • Su (tercihen damıtılmış su)
 • Sprey şişesi veya büyük bir kase

Madem temizlik maddeleriniz hazır, temizlik aletlerine ihtiyacınız var. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Mikrofiber bez
 • Tiftiksiz yumuşak bez
 • Gazeteler
 • Pamuklu çubuklar
 • Diş fırçası (tercihen yumuşak)
 1. Pencere camını temizliyorsanız, pencere eşiklerine havlular yerleştirilmesi gerekir. Özellikle pencerenizin ahşap eşikleri varsa bunu kesinlikle yapmalısınız. Temizlik çözeltisi ahşap için zarar vericidir.
 2. Pencere temizliği ve ayna temizliği için en iyi temizlik çözümlerinden biri, 1:4 oranında beyaz sirke ve su, yani bir ölçek beyaz sirke ve dört ölçek su karışımıdır.
 3. Temizlik çözeltinizi bir kaseye veya sprey şişesine koymuş olmanıza bağlı olarak onu temizlik bezinize uygulayın. Püskürtün veya bezi batırın ve kıvırarak fazla çözeltiyi sıkın. Ancak temizlemekte olduğunuz yüzey çok büyükse, çözeltiyi camın veya aynanın kendisine püskürtün.
 4. Yüzeyi ovmak için dairesel hareketler kullanın ve tüm temiz olmayan noktaları giderin. Ondan sonra camı tamamen silip temizlemek ve parlatmak üzere takviye için yatay ve dikey hareketler uygulayın.
 5. Kenarları ve köşeleri temizlemek için pamuklu çubukları veya diş fırçasını kullanın. Bu şekilde yüzeyin köşelerinde temizlik çözeltisi kalmamasını sağlarsınız.
 6. Son olarak, yüzeyi tamamen temizleyip parlatmak ve kalan kir izlerini gidermek için gazete kullanın. Bu durumda eski bir pamuklu bez (örneğin eski pamuk gömlek) dahi kullanabilirsiniz.

Çok kirli olan cam yüzeyleri temizlemek için, marketten satın aldığınız ya da evde kendiniz yaptığınız temizlik çözeltine batırılmış bir mikrofiber bez kullanarak başlamalısınız. Onu temizledikten sonra gazete kullanarak parlatın.

Piyasada mevcut bir cam temizleyici satın almak isterseniz, en iyisi, içinde amonyak olmayan bir ürün kullanmaktır. Soda, cam ve ayna temizliği için çok etkilidir. Hatta kahve filtreleri de cam ve ayna temizliği için çok etkilidir.

 

Kirli yüzeyler için ne yapmalı?

 

 1. Camın veya aynanın yüzeyini kaplayan mum benzeri bir film varsa, etkili bir çözelti yapmak için aşağıdakileri kullanabilirsiniz. Şunlara ihtiyacınız olacaktır:
 • Oda sıcaklığında iki bardak su
 • Çeyrek bardak sirke
 • Yarım bardak sıvı bulaşık deterjanı

Yukarıda bahsedilen sorun için aşağıda alternatif bir tarif verilmiştir:

 • 1 yemek kaşığı ovma alkolü
 • 1 yemek kaşığı beyaz sirke
 • 1,5 çay kaşığı mısır nişastası
 • 1 bardak ılık su

Karışımı yapın ve bir sprey şişesinde tutun. Kullanmadan önce kuvvetlice çalkalamasınız.

 1. Cam yüzeyiniz bulanıksa, etkili bir temizlik çözeltisi yapmak için aşağıdaki bileşenleri kullanın:
 • Yarım bardak ovma alkolü
 • Çeyrek çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı
 • 2 yemek kaşığı amonyak

Cam yüzeyli bir masayı temizlemek istiyorsanız, biraz limon suyu püskürtün ve ardından yüzeyi gazeteyle ovun. Çok sert ovalamamaya dikkat edin yoksa yüzeyi çizebilirsiniz. Ancak bu bile küçük bir miktar beyaz diş macunu kullanarak engellenebilir.

 

Cam Yüzeyleri Temizleme Yolları : Ayna temizliği için alternatif çözümler

 

Yukarıda bahsedilen çözümlerin dışında, aynanızı temizlemek için kullanabileceğiniz birtakım alternatif ayna temizliği çözümleri vardır. Yine, bunları herhangi bir cam yüzey veya ayna için kullanabilirsiniz.

Boraks

Boraks, ayna temizliği için mükemmel bir alternatiftir. 2 yemek kaşığı boraks alın ve 3 bardak suda karıştırın. Tüm kir çizgilerini gidermek için karışıma batırılmış bir mikrofiber bez kullanın.

Tıraş Kremi

Ayna temizliği için bir diğer harika madde de tıraş kremidir. Aynanın yüzeyini temizler ve kir çizgilerinden arındırır. Ayrıca buharı uzaklaştırma işlevi de görür. Kremi aynanıza yaymak için kağıt havlu kullanın. Daha sonra kremi silmek için ıslak kağıt havlu kullanın.

Tek Kenarlı Jilet

Bazı yüzey temizleyicileri boya sıçramasını, yapışkan tutkalı ve diğer lekeleri çıkaramaz. Tek kenarlı bir jilet, zarar vermeden kazımak için etkili bir şekilde kullanılabilir. Bitirdikten sonra yüzeyi yıkamak için herhangi bir temizlik sıvısı kullanın.

Oda Parfümü

Şaşırtıcı bir şekilde oda parfümleri ayna temizliği için mükemmeldir. Sadece parfümü aynaya püskürtün ve bir mikrofiber bezle silin.

WD-40

WD-40 Çok Amaçlı Ürün, cam yüzeyleri ve aynaları temizlemek için harika bir alternatiftir. Yapışkan kalıntıları ve lekeleri çıkararak size berrak bir cam bırakır. Her zaman ürünü kuru bir bezle iyice silmenizi öneririz.