Bahçe aletlerinin kullanımı ömrünü uzatmak ve etkili şekilde çalışmalarını sağlamak için onları düzenli olarak temizlemek gereklidir. En azından kış gelmeden önce bahçe aletlerinizi depoya kaldırırken temizlemeyi denemelisiniz. Bu aletleri kış boyunca pek kullanmadığınız için temizlenmedikleri durumda zarar görme ihtimalleri artar. Peki bahçe aletleri nasıl temizlenir?

Temizlendiğinde bıçakların ağzı daha keskin olur ve bu durum bıçakları daha etkili ve ot keserken daha kullanılabilir hale getirir. Ayrıca bahçe aletlerinizi temizleyerek paslanmalarını önleyebilir ve hastalık taşıyan toprak parçacıklarından kurtulabilirsiniz.

Ancak yine de, bazı ev sahipleri bahçe aletlerini hastalanmış bitkilerde kullandıktan sonra temizlemeyi unutuyor. Bunun sonucundaysa bitkilerdeki hastalıklar bu aletlere geçip diğer bitkilere bulaşıyor.

Bu aletleri mikropları yok edecek şekilde temizlemek bahçıvanlığa yeni başlayanlar için kolay değildir. Sadece tecrübeli bahçıvanlar bunu nasıl etkili bir şekilde yapacaklarını bilirler. Bu yazıda bahçe aletlerini temizlenin en iyi yollarını anlatacağız.

Bahçe Aletleri Nasıl Temizlenir?

 

Önce makine yağı, bez, uzatma kablosu veya şarj aleti, küçük yedek parçalar dahil olmak üzere uygun bir bahçe aletleri setinizin olması gerekiyor. Gerekli tüm ekipmanlarınız olduğunda açık bir alana gidip tüm bahçe aletlerinizi bir büyük bir muşambanın üstüne koyun.

Daha sonra tüm bahçe aletlerinizi üzerinde toz gibi zararlı maddeler kalmayacak şekilde iyice yıkayın. Sonraki adımlara geçmeden önce bu aletleri açık alanda kurumaya bırakın.

Bu aşamada ekipmanlarınızı bilemeniz gerekiyor. Çeşitli özel bileme aletleri olsa da birçok bahçıvan çok amaçlı bileme aletlerini kullanarak işlerini halledebiliyor.

Bahçe aletlerini bilerken kazma aletlerini bilemeyi de unutmayın çünkü bahçe işinin büyük kısmında bunları kullanıyorsunuz. Küreğin ucunu bilemek sert toprağı kazmayı kolaylaştırır. Bu aletleri, bileyiciyi iki veya üç kez 45 derecelik açıyla kullanarak bileyebilirsiniz.

Bahçe aletlerinizi daha dayanıklı yapmak için sık sık yağlamanız gerektiğini de unutmayın. Budamada ekipmanları yağlamadan en fazla faydayı sağlayan araçlardır. Budama aletlerine zaman zaman makine yağı sürüp vida ve cıvatalar da dahil her parçayı yağlayın.

Zorlu lekeleri çıkarmak için kirli bölgeyi ince aralıklı çelik tel yumağı ovalayabilirsiniz. Daha sonra aletin tamamını temiz ve kuru bezle silerek temizleyin.

Bitkilere doğrudan temas eden bahçe aletlerini yıkamazsanız diğer bitkilere hastalık bulaştırabileceklerini unutmayın. Bahçenizdeki hastalık riskini en aza indirmek için testere, makas veya budama aleti gibi aletleri kullanmadan önce ve kullandıktan sonra çamaşır suyu veya alkolle temizlemelisiniz.

Bahçe aletlerinini ahşap sapları kolayca hasar alabildiği için bir bahçıvan olarak dikkatli olmalısınız. Dış etkenlerin ahşaba zarar vermesini önlemek için ahşabı orta kalınlıkta zımpara kağıdıyla ovalayıp bezir yağı sürmelisiniz. Ayrıca depolamadan önce bu aletleri nemden uzak bir ortamda saklamalısınız.

Son olarak bahçe aletlerinize gereken ilgi ve özeni gösterdiğinize dikkat edin.  Bu aletleri temiz ve kuru bir ortamda saklamak, dayanıklılıklarını artırır ve bahçenizi daha etkili bir yetiştirme alanına dönüştürmenize yardımcı olur.