Bisikletinizi mükemmel durumda tutmak için bu basit bisiklet bakımı ipuçları işinize yarayacak. WD-40, bir korozyon önleyici olarak harika bir üründür.

Bisiklete epey para harcadınız ve bu nedenle onun mümkün olduğunca çok keyfini çıkarmalısınız. Düzenli bakımla bisikletinizi mükemmel durumda tutabilecek ve düzgün ve sorunsuz hareket etmeye devam etmesini sağlayacaksınız. Bisikletinizin bakımını kendiniz yaptığınızda işçilik masrafı açısından epeyce tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda çok değerli bir beceridir ve ihtiyaç duyduğunuzda yararı dokunabilir. Bisikletinizin bakımını kendiniz yapmanız çok zor değildir. Tek gereken atacağınız adımlar hakkında birkaç teknik ve bilgi, bisikletiniz hemen iyi bir bakımdan geçmiş olacak.

Daha fazla konuşmadan hadi bisikletinizin bakımını yapmak ve onu mükemmel durumda tutmak için gereken ipuçlarına, tekniklere ve adımlara geçelim.

Bisiklet Bakımı: 1. Adım – Bisikletinizi Temizleyin

Bisiklet bakımı sürecindeki ilk adım bisikletinizi iyice temizlemektir. Bisikleti düzenli olarak temizlemek ömrünü uzatacak ve sorunsuz çalışır durumda tutacaktır. Bisikleti temizlemek için, biyobozunur bir temizleyici, bir sünger, eski bir diş fırçası ve bir havluya ihtiyacınız olacaktır. Bu, seleden, frenlerden, vites değiştiricilerden, kasetten, aynakoldan, zincirden ve kadrodan her şeyi temizleyecektir. Basit bir sis veya nazik bir yağmurumsu sprey iş göreceği için bol su kullanmaya gerek yoktur, çünkü tek ihtiyacınız bisikleti temizledikten sonra kalan sabunu durulamaktır. İyice temizlemek için sele borusunu da çıkarmalısınız ve tekrar takmadan önce küçük bir miktar gres eklemelisiniz.

 

Bisiklet Bakımı: 2. Adım – Frenlerinizi İnceleyin

Bisikletinizin en önemli parçalarından biri frenlerdir. Hepsinin iyi çalışır durumda olduğundan ve aynı zamanda düzgün ayarlandıklarından emin olmak önem arz eder. Frenlerin ayarları, düzgün kontrollü bir bisiklet ve birtakım ciddi yaralanmalara neden olabilecek olan bisiklet üzerindeki kontrolü kaybetme durumu arasındaki tüm farkı belirler. Bisikletin düzgün çalışmaya devam etmesi için frenleri sık sık kontrol edip düzgün çalışır durumda tutmak önemlidir.

Tekerlek jantına veya diske sürtünen küçük kauçuklu dikdörtgen metalik yüzey olan fren pabuçlarını kontrol etmekle başlayın. Fren pabuçları aşırı kullanımlarından dolayı zamanla aşınmaya meyillidir ve değiştirilmeleri gerekir. Fren pabuçlarının durumunu kontrol etmek için el feneri kullanabilirsiniz ve aşırı aşınma ve yıpranma belirtileri gösteriyorlarsa bunların değiştirilmeleri iyi olur. Fren pabuçları ayar kovanının sıkılmasıyla ayarlanabilir. Fren pabuçlarını diske yaklaştırmak isterseniz vidaları sıkın ve uzaklaştırmak isterseniz gevşetin.

Frenleme yüzeyini ve fren pabuçlarını yağ ve kirden arınmış tutmak önemlidir. Kirli fren pabuçları, frenleme yüzeyini ve kendilerini daha hızlı aşındırmaya meyillidir.

 

Bisiklet Bakımı: 3. Adım – Tekerlekleri Kontrol Edin

Tekerlekler ve jantlar bisiklete düzgünlük ve denge sağlar ve bisikleti sürerken lastiklerinizi yerinde tutar. Tekerleklerin düzgün doğrultulmuş ve ayarlanmış olması toprakla lastikler arasında tutarlı temasa olanak sağlar.

Tekerlekleri kontrol etmek için bisikleti yükselttikten sonra tekerlekleri döndürün. Her iki tekerlek sallanmadan dönmelidir. Sallanan bir jant varsa, onu jant teli anahtarıyla ayarlayabilirsiniz. Tekerlekler aşırı hasar görmüşse, onları yenileriyle değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

 

Bisiklet Bakımı: 4. Adım – Somunları ve Cıvataları Sıkın

Bisiklet bakımı yaparken bisikletin tüm somunlarını ve cıvatalarını kontrol edin. Hiçbirinin gevşek olmadığından emin olun. Ancak vidaları sıkarken aşırı sıkmadığınızdan emin olun, zira bu, bisikletin hasarına neden olabilir ve sürüş deneyiminizi de etkileyecektir.

 

5. Adım – Aktarma Organlarını İnceleyin

Bir bisikletin aktarma organları zinciri, pedalları, vites değiştiriciyi ve arka tekerlek kasetini içerir. Aktarma organları bacaklarınızın ürettiği gücü bisikletin arka tekerleğine aktarır. Bisikletinizi hareket ettiren budur. Sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşamak için aktarma organlarını bakımlı tutmak gerekir.

Ayarın bu adımında yardımcı olması için aktarma organlarını incelerken bir elinize ihtiyaç duyacaksınız. Arka tekerleği yukarı kaldırın ve 3. adımda tekerlekleri kontrol ederken yaptığınız gibi döndürün. Bu sırada tüm viteslere geçirin ve kolay ve düzgün yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Şimdi aynakolu, zinciri, kaseti ve vites değiştiriciyi aşırı aşınma, çentikler, eksik dişler, kazıntılar vs. bakımından inceleyin. Zincir çok aşınmış görünüyorsa, aktarma organlarının diğer parçalarının hasarına da yol açabileceği için değiştirilmesi iyi olur.

 

6. Adım – Bisikleti bir Korozyon Önleyici Sprey ile İyice Yağlayın

Bu, bisiklet bakımının son ve en önemli adımıdır. Yağlama, düzgün ve sorunsuz sürüş deneyiminin anahtarı olmakla birlikte, bisikletin parçalarını sadece yağlamakla kalmayıp aynı zamanda korozyona karşı direnç sağlayan bir yağlayıcı kullanmak da önemlidir. Bisikleti özellikle de aktarma organlarını yağlamak, sorunlar yaşamadan düzgün çalışmayı sürdürmek için esastır. Aynı zamanda bisiklet üzerinde hareketini etkileyen pislik ve kir birikmesini önlemeye yardımcı olur. Muhteşem korozyon önleyici yağlayıcı/sprey WD-40’tır.

Pedalları saat yönünün tersine döndürürken zincire WD-40 yağlayıcı uygulayın; WD-40, bir korozyon önleyici olarak da iş görecektir. Vites değiştiriciyi, açıktaki kablo telini ve fren kollarını da yağlayın. Fazla yağlayıcıyı bırakmayın ve silin. Bisiklete WD-40 korozyon önleyici sprey püskürtmeden önce orada bulunan pastan kurtulduğunuzdan emin olun. Çelik yünü kullanarak ovalayıp çıkarabilirsiniz. Temizlenmesi gereken çok korozyona uğramış bazı parçalar varsa onları değiştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Artık bisikletiniz dışarı çıkarılmaya hazırdır ve yukarıdaki ipuçları sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşamanızı garanti edecektir.