Bu yazımızda bisiklet yağ sökücüleri nasıl kullanılır ve bisikletinizin zincirini nasıl tamir edeceğinizi anlatacağız.

Bisiklete binen herkes zincirin kırılmasının ne kadar sinir bozucu olduğunu bilir. Ancak zincir sökme aletiniz varsa bu sorunu düzeltmek oldukça kolaydır. Bu aletle tüm rutin bakımları tek başınıza yapabilirsiniz.

1. Adım: Bisikletinizin Vitesini Orta Kademeye Getirme

Bisikletinizin vitesini orta kademeye getirdiğinizde zincir gevşek olacağı için işe bu adımla başlamalısınız. Öte yandan yüksek vitesler zinciri aşırı gereceği için zincirin kırılmasına yol açabilir. Bisikletinizin yalnızca 1 vites kademesi varsa diğer adımlara geçmeden önce fazladan bir zincir bağlantısına ihtiyacınız olacaktır.

2. Adım: Zinciri Sökme — Bisiklet Yağ Sökücüleri Nasıl Kullanılır?

Zinciri söktükten sonra zincirin bağlantılarındaki kiri, pisliği ve pası eski bir diş fırçasıyla ovarak çıkarın. Kirli zincir, temiz zincire kıyasla daha fazla gerginliğe maruz kalacağı için bu adımı uygulamak önemlidir.

3. Adım:  Zincir Sökme Aletini Kullanarak Kırık Bağlantıdan Pimin Yarısını Çıkarmak

Zincir sökme aleti bir işkence aletine benzese de kullanması oldukça kolaydır. Her bir zincir bağlantısı birbirine geçirilmiş haldedir. Kırık olan bağlantıyı bu sayede kolayca bulacaksınız. Burada zincir piminin tamamını değil sadece yarısını çıkarmanız gerekiyor.

4. Adım: Kırık Bağlantıları Çıkarıp Atma

Pimin yarısı dışarıdayken sadece kırık bağlantıyı çıkarın. Sonrasında yeni bağlantıyı eklemek için aynı pimi kullanacaksınız.

5. Adım: Zinciri Tekrar Bir Araya Getirme ve Yeni Bir Bağlantı Ekleme

Kırık zinciri hala kasnağın üzerindeyken tutup kırık bağlantıyla bir araya getirin ve sonra yarısı çıkarılmış olan pime yeni bağlantıyı ekleyin.

6. Adım: Zincir Sökme Aletini Tersine Kullanma

Bu sayede pimi yeni bağlantıya zinciri sıkılaştırabileceksiniz. Bunu yaparken zincirin tamamen hizalanmış olduğundan emin olmak için yavaş hareket edin. Daha sonra zinciri aşağı-yukarı hareket ettirerek yeni bağlantıyı gevşetmelisiniz. Böylece yeni bağlantının eski bağlantılarla sıkışmasını önlersiniz.

7.Adım: Zincir Tamirini WD-40 ile Sonlandırma

Bisiklete binen herkes bisiklet zincirini yağlamanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Tek yapmanız gereken bisikleti ters çevirip zincire 10 ila 15 damla yağlayıcı uygulamaktır. Buradaki önemli nokta, parmağınızı zincirin üzerinde gezdirerek WD-40’ın zincir üzerinde birikmesini önlemektir.

İşte sonunda başardınız! Bisiklet yağ çözücülerin nasıl kullanılacağı hakkındaki bu 7 aşamalı kılavuzun size kıymetli bir beceri kazandırdığını ve gelecekte bisiklet zinciri nedeniyle yaşayacağınız muhtemel endişelerden sizi kurtaracağını umuyoruz. Rica ederiz!