Profesyonel bir bisikletçi ya da sadece eğlenmek için bisiklet binen biriyseniz bisikletin sizin için ne kadar değerli olduğunu bilirsiniz. Bisiklet sadece eğlenceli bir ulaşım aracı olmayıp aynı zamanda çevre dostudur ve sağlığınız için harikadır. Bisikletinizin uzun süre düzgün çalışması için ona özen göstermenin ne kadar önemli olduğunu ve bisiklet zinciri yağlayıcı gibi ürünleri nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Her zamanki temizleme ve yıkamanın işlemlerinin dışında pedal çevirmeye devam edebilmeniz için bisikletinize ekstra sevgi göstermeniz gerekiyor. Bunun için ise bisikletinizin tekerleklerini şişirip zincirlerini yağlamalısınız. Bunun içinde bisiklet zinciri yağlayıcı sizin işinizi görecektir.

Tekerlekleri şişirmek, zinciri yağlamaya göre daha kolaydır. Bunun doğru olmadığını düşünebilirsiniz. Sonuçta zincir yağlamak bir roket bilimi değil, bunu kim yapamaz ki? Ancak insanların bisiklet zincirlerini ne sıklıkta yanlış yağladığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz.

Doğru yağlama şekline geçmeden önce en iyi bisiklet yağı türünden bahsedelim.

Yağ Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Üç Nokta

  1. Islak yağ mı yoksa kuru yağ mı istiyorsunuz?
  2. Dışarısı soğuk mu yoksa sıcak mı?
  3. Bisikletinizi ne sıklıkla dışarı çıkarıyorsunuz?

Islak ve kuru olmak üzere iki yağ türü vardır. Kuru yağ, macunsudur ve uzun süre dayanmaz. Ancak yaz ayları için iyi bir seçenektir. Sıvı bir solüsyon gibi işlev görür ancak kuruduğunda zincirin üstünde yapışkan bir kalıntı bırakır. Soğuk nemli havalarda kolay kurumadığı için profesyonel bisitletçiler kış aylarında ıslak yağlayıcı tercih eder. Islak yağ kurumaz ve uzun süre dayandığı için harika bir seçenektir. Ancak bu yağ türü kir ve pisliği toplayabilir. Bu nedenle biraz kire hazır olun. Bisikletinizi sık kullanıyor ve uzun süre dışarıda tutuyorsanız ıslak yağ daha dayanıklı olduğu için kuru yağa kıyasla daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bir yağ türünü seçtikten sonra artık işe koyulabilirsiniz. Yağlamadan önce zinciri iyice temizleyin. Temiz bir bezle silin ya da iyice yıkayın. Zinciri yıkayıp kuruttuktan sonra bir bezle bakım yağı uygulayın. Sıcak bir yıkama işleminden sonra yumuşatıcı görevi görür.

Alanı hazır hale getirdiğinize göre artık yağlama zamanı. Püskürtme yapabileceğiniz bir şişe kullanarak zincire yağ uygulayın. Sprey şişesi de kullanabilirsiniz ancak püskürtme şişesiyle yağı daha iyi uygulayabilirsiniz. Böylece yağ boşa harcanmaz ve frenler boş yere kirlenmez.

Pedalları elinizle geriye doğru çevirirken zincirin iç kısmına yağ uygulayın. Birkaç tur daha pedal çevirerek yağlamaya devam edin. Yeterince yağ uyguladıktan sonra daha fazla yağ püskürtmeyin. Ancak birkaç tur daha çevirmeye devam edip zincirin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Son olarak zincirdeki fazla yağı bir bezle silin.

Bisikletiniz artık hazır; gönlünüzce bisiklete binin!