Doğru bisiklet zinciri yağını satın aldığınıza emin değil misiniz? Bisiklet zinciri yağı için yapmanız gereken seçim hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hepimiz bisiklet zincirlerinizi yağlamanın önemini biliyoruz, değil mi? Seçim yapmak için çok seçenek var, bu yüzden bunalmış hissetmeniz normal. Seçiminizde yardımcı olmak için işte size mevcut olan alternatiflerin bazılarının ve sizin için olası en iyi sonuçları verecek seçeneğin bir açıklaması:

Bisiklet Zinciri Yağı : Gres

Gres, frenleri ve vites kablolarını değiştirirken küçük miktarlarda kullanılır. Üstelik gres, bisiklet tamirleri sürecinde yağlama amacıyla da kullanılabilir. Ancak bazı kişiler gresin yağlama işlevinden faydalanmada bir adım daha ileri gider ve sonunda onu bisiklet zinciri yağı olarak kullanırlar. Ancak gres, bir bisiklet yağlayıcının sahip olması gereken temel niteliklere sahip değildir.

Buna ilaveten piyasada mevcut olan çeşitli gres türleri vardır ve hepsi bisikletinizde kullanılamaz. Örneğin bisikletinizin bileşenlerini yapış yapış hâle getirmenin peşinde olmadığınıza göre bisikletiniz otomotiv rulman gresi için doğru yer değildir. Bisiklet gresi örneğin boğaz üzerinde kullanılmalıdır.

Bisiklet Yağı

Bazı kişiler bisiklet zinciri yağlama amacıyla bisiklet yağı dâhil kullanabilir. Yağ kullanılması gres kullanılmasından daha iyi olduğu hâlde, yine de bisiklet yağlama için mevcut olan en iyi ürün değildir. Örneğin bisiklet yağının bisiklet zinciri yağı olarak kullanılması bisiklet zincirinizin halkalarının birinde bir pim varsa hiçbir fayda getirmeyecektir. Pimin yağlanmasının sert bir zincirin teklemesini önlemede büyük yardımı dokunabilecek olmasına rağmen, yağın bisiklet zinciri yağlayıcısı olarak kullanılmasının başka fayda getirmeyeceği unutulmamalıdır.

Bisiklet yağının küçük miktarlarda kullanılması gerektiğini unutmayın. Ancak göbekten üç vitesli bir bisikletiniz varsa, servisini yaparken iç göbeği bolca yağlamayı unutmamanız gerekir.

Dikkat

Bisiklet yağının ve gresin bisiklet zinciri yağı olarak kullanılması önerilmese de, yine de biraz hüner gösterebilirler. Motor yağı gerçek bir bisiklet zincir yağlayıcı almaya bir diğer alternatiftir. İşin aslı şu ki, asitliği ve parçacıklı maddesi nedeniyle üzerinde kullanıldığı bileşenleri aşındıracaktır.

Benzer şekilde vazelin kağıt üzerinde bisiklet zinciri yağlama için iyi bir ürün gibi görünebilir. Ama özellikle bisikletinizin geçeceği zorluklar göz önüne alındığında dayanıklılığının yeterli olmayacağı tam anlamıyla bir gerçektir. Üstelik koşullar nemli ise, bisiklet zincirinizin yağlanması için kullanılan herhangi bir miktarda vazelinin kısa sürede kaybolacağından kesinlikle emin olabilirsiniz. Sonunda başka bir alternatif kullanarak bisiklet zincirinizi yağlamanız gerekecektir.

Bisiklet Zinciri Yağı

Bisiklet zincirinizi yağlamak için kullanabileceğiniz en iyi şey, bisiklet zinciri yağı olarak özellikle tasarlanmış bir üründür. Bir bisiklet zinciri yağının kullanılması sadece zincirinizin dişliler üzerinde hareket etmeye devam etmesini sağlamakla kalmayıp zincirinizi yapışkan madde ve korozyondan da korur.

WD-40, müşterilerin seçim yapması için sunacağı geniş bir bisiklet zinciri yağları yelpazesine sahiptir. Bu farklı bisiklet zinciri yağları yalnızca özellikleri bakımından değil işlevleri bakımından değişiklik gösterir. Örneğin genellikle çetin koşullarda ve durumlarda sürüş yapan bir dağ bisikletçisiyseniz, WD-40 ıslak bisiklet zinciri yağını seçmekle iyi edersiniz. Öte yandan, yollarda açık gökyüzünün altında rahat bir gezintinin peşindeyseniz, sizin için en iyisi WD-40 kuru bisiklet zinciri yağını kullanmak olacaktır. Sonunda – ihtiyaçlarınıza ve elbette tercihlerinize bağlı olarak – hangi ürünü seçerseniz seçin, işin aslı şu ki WD-40 her şeyi halleder!