Bisikletlerin düzenli olarak bakım gerektirdiği söylediğinde insanlar bisikletlerinin zincirini yağlamaları gerektiğini düşünür. Çoğu insan bisiklet bakımının yağlama, ayarlama ya da nemi silmekten fazlası olduğunu fark etmiyor. Bu yazıda bisikleti temizlemenin neden önemli olduğunu anlatacağız. Gelelim o meşhur soruya: Bisikletinizi temizlemek neden önemlidir?

Bisikletinizi Temizlemek Neden Önemlidir?

 

Bisiklet, hareket eden çeşitli parçalardan oluştuğu için bu parçalarda kolayca toz, kir ve çamur birikebilir. Bisikletinizin düzgün bir şekilde çalışması ve “donmadan” korumak için büyük özen göstermeniz gerekiyor. İşte bu nedenle bisikletinizi en iyi durumda tutmak için düzenli olarak yıkamalısınız.

Bisikleti temizlemek çok önemli bir adım gibi görünmese de önleyici koruma için hayati önem taşır. Profesyonel bisikletçiler bisikletlerini her gün yıkarken bazıları her yarıştan veya sürüşten sonra yıkar. Bunu yapmalarının sebebi ise bisikletlerinden en yüksek verimi almaktır.

Bisikletinizin her gün yıkanması gerekmese de her mevsimde birkaç kez yıkamayı denemelisiniz. Yıkarken pek önemli değilmiş gibi görünür ancak bisikletinizin bakımında çok ciddi değişiklikler yaratabilir.

Bisikletçiler sıcak yaz günlerinde ışıkta, kavşakta durduklarında veya kasklarını çıkardıklarında yoğun şekilde terlerler. Akan terler bisikletin her yerine kolayca ulaşır.

Hatta bisikletinizin çelik ve alüminyum bileşenlerinde birikerek yavaşça aşınmaya sebep olur. Bisikletinizin neme bu şekilde maruz kalması gözle görünür olmasa da aşınmaya sebep olduğu için bisikletinize zarar verir.

Bunun dışında orta mile, fren kaliperlerine ve kaskınıza bakarsanız kir biriktiğini görürsünüz. Bu durum çoğunlukla düzenli olarak bisikletinizi yıkamadığınızda meydana gelir. Bu tür kirleri hemen temizlemezseniz bisikletinizdeki koruyucu yağ tabakasının etkisini azaltır ve bisikletin dış kısımlarını savunmasız bırakır.

Son olarak bisikletinizin zincirinin pırıl pırıl olmasına dikkat edin. Bisikletinizin zinciri siyah ve yağlı görünüyorsa bisikletinizi yeteri sıklıkta yıkamıyorsunuz demektir.

Bisikletinizin düzgün ve sessiz çalışması için yağlamak gerekse de bisikleti yağladıktan sonra da temizlemeniz gerekiyor. Zincirdeki fazla yağ toz ve kiri çektiği için zincirin işlevselliğini etkiler ve düzgün çalışmasını engeller.

Bisiklet zincirini düzenli olarak temizleyip yağdan arındırırsanız kirin, bisikletin zincir halkalarının ve dişlilerinin erkenden aşındırmasını engelleyebilirsiniz.

Bisikleti temizlemek gayet basit bir işlem olsa da önleyici bakımın etkisini büyük ölçüde artırıp bisikletin en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

WD-40 Bike, bisikletlerinizin her koşulda temizlemesine, yağlanmasına ve korunmasına yardımcı olmak için özel olarak üretilmiştir.