Bisikletinizin Bakımı için Rehber

Kim bisiklet sürmenin heyecanına kapılmaz ki? Ancak konu bisikletiniz olduğunda, işin aslı şu ki, bisikletinizin size daha uzun süre boyunca heyecanlar yaşatmaya devam etmesi için düzenli bakımı hayati önem taşır. İşte bisikletinizin bakımı söz konusu olduğunda dikkate almanız gereken hususlardan bazıları:

 

Düzenli Olarak Temizleyin

Bisikletinizin bakımı için en önemli şeylerden biri onun temizliğini düzenli olarak sağlamaktır. Kulağa meşakkatli gelebilir ama gerçek: düzenli bakım bisikletinizin daima mükemmel durumda olmasını sağlamak için çok yararlı olacaktır. Neden? Çünkü bisikletinizi düzenli olarak temizlemezseniz kir ve yapışkan maddeler yüzeyine kalıcı olarak yerleşecektir. Bu, bisikletinizin görünümünü kirletmekle kalmayacak, zamanla performansı üzerinde de ciddi bir etki yaratacaktır. Üstelik kir ve yapışkan madde oluşumları bisikletinizi korozyon zararına da açık hâle getirecektir.

Bisikletiniz için süslü bir temizlik kitine ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tek ihtiyacınız bir sünger ve bir kova sabunlu su. Yine de bisikletinize daha fazla harcamak isterseniz… WD-40 Bisiklet Temizleyiciyi deneyin. Bisikletinizden çamuru vs.’yi giderdikten sonra. WD-40 Bisiklet Temizleyici ile spreyleyin ve sonrasında suyla durulayın. İnatçı kirler üzerinde tekrarlamanız gerekebilir.

Bisikletinizin metal parçalarını paslanmadan korumak için onları WD-40 ile spreyleyin. Bir WD-40 katı pası uzak tutmaya yardımcı olacaktır!

Lastiklerinizi Şişirin

Bisikletinizin lastiklerinin olması gerektiği gibi şişirilmiş olmasını sağlamanız önem arz eder. Bu neden önemli? Çünkü kötü şişirilmiş lastikler patlak riskini artırır ve bunun olmasını istemezsiniz, değil mi? Lastiklerinizi şişirmek amacıyla kullanabileceğiniz – el pompalarının kullanımı dâhil – birkaç seçenek vardır, ama işin aslı şu ki hiçbir şey basınç göstergeli bir ayaklı pompa gibi iş görmez. Lastiklerinizi şişirmek için ayaklı pompa kullanmanın en büyük avantajlarından biri, tam olarak lastiğiniz için tavsiye edilen miktarda havayı basabilmenizdir – ne eksik ne fazla. Kullanmak için bir bisiklet dükkânından kolayca ayaklı pompa ödünç alabilirsiniz. Bisikletinizin lastiklerinin daima yeterince şişirilmiş olması, lastiklerinizin uzun bir süre boyunca kullanılabilir durumda kalmasını sağlamak için çok yararlı olacaktır.

Frenlerinize Dikkat Edin

Bazıları bisikletleri söz konusu olduğunda tek önemli şeyin hız olduğunu düşünürler. Aslında öyle değil, zira büyük hız büyük sorumluluk getirir: onu kontrol edebileceğinizden emin olmak. Ve hızınızı kontrol etme ne anlama geliyor? Gittiğiniz hız ne olursa olsun gerektiğinde durabilmeyi sağlamanız anlamına geliyor. Frenlerinizin mükemmel durumda olduğundan emin olmanızın bu kadar önemli olmasının nedeni bu. Emin olmanız gereken ilk şey, bisikletinizin aşınmış fren pabuçlarına sahip olmamasıdır. Neden? Çünkü aşınmış fren pabuçlarıyla kullanışsız fren pabuçları arasında hemen hiç fark yok. Bu nedenle fren pabuçlarınız aşınmışsa onları mutlaka derhâl değiştirin.

Emin olmanız gereken bir diğer şey frenlerinizin sıkı olması. Bu ne anlama geliyor? Frenleriniz gevşemişse onları sıkılaştırmanız gerektiği anlamına geliyor. Bunu yapmanızın birkaç yolu var. Ancak en kolay işlem, fren koluyla kovan ayarlayıcıyı döndürmektir. Unutmayın, frenlerinizin mükemmel durumda olması gerekir. Hayatınız buna bağlı!

Bisiklet Zinciri

Bisiklet zinciri, bisikletinizin performansının doğrudan ona bağlı olması nedeniyle belki de bisikletinizin en önemli parçasıdır. Bisiklet zinciriniz kirli ve tamamen yağa bulanmışsa, onu yağdan arındırmak sizin için azami önem taşır. Ve bisiklet zincirinizin yağdan arındırılması söz konusu olduğunda WD-40 Çok Amaçlı ürününü deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bisiklet zincirini WD-40 Çok Amaçlı ürürüne batırmak. Bir süre sonra bir dış fırçası alıp bisiklet zincirini iyice temizleyin. Bu, bisiklet zincirinin dişleri arasına sıkışmış tüm kirin ve kumun giderilmesini sağlayacaktır. Hepsi bu! Bisiklet zincirlerini yağdan arındırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı, değil mi?

Bisiklet zincirini yağdan arındırmayı bitirdiğinizde bisiklet zincirine bir kat yağlayıcı uygulamanız tavsiye edilir. Neden? Çünkü yağlayıcının son katı bisiklet sürerken bisiklet zincirinizin pürüzsüzce hareket etmesini sağlayacaktır. WD-40’ı da bisiklet zincirinizde yağlayıcı olarak kullanabilirsiniz!