Budama makasını yağlama nasıl yapılır? Budama makası tüm bahçıvanların en iyi arkadaşıdır. Neden olmasınlar ki? Bahçıvanlar çeşitli işler için budama makası kullanır ve doğal olarak bu işler çok fazla yıpranmaya sebep olur.  Budama makaslarının temel bakımlarının ihmal edilmesi ise oldukça mümkündür ancak doğru yapılacak bir temizleme ve bileme işlemiyle ile daha iyi performans sergileyecek ve daha uzun süre kullanılabileceklerdir. Bu basit adımları uygulayarak budama makaslarının nasıl yağlanacağını öğreneceksiniz.

Kesici aletlerle çalışırken her zaman dikkatli olun ve gerekli koruyucu kıyafetleri giyin. Kendinizi rahat hissetmiyorsanız çalışmayın.

Budama Makasını Yağlama – Bileme

Büyük ihtimalle körelmiş bir budama makasıyla budama yapmaktan daha can sıkıcı bir iş yoktur.  En sonunda pes eder ve kalan işi halletmek için dalları bükerek yerinden ayırırsınız. Sonrasında ise bitkileriniz o ana kadar ki en kötü halini alabilir.

Bahçe budama makasınızı bilemek için harcayacağınız sürede yaşacağınız tüm hayal kırıklarınızdan kurtulmaya değer.

Bileme işlemi ilk olarak bir eğe ve daha sonra bir bileme taşı ile iki adımda tamamlanabilir.

Eğeleme

Kalın eğeyi budama makasının kavisli kenarı boyunca kaydırarak başlayabilirsiniz. Eğeleme yaparken eğeyi her zaman aynı yönde hareket ettirmeyi unutmayın. Her eğelemede bıçağın daha parlak bir renk aldığını fark edeceksiniz.

Budama Makasını Yağlama – Bileme Taşı

Budama makaslarınızı bir eğe ile keskinleştirdikten sonra makas üzerine bileme taşı uygulayabilirsiniz. Böylece makasları daha pürüssüz hale getirebilirsiniz. İşlemin bu bölümü bir çelik tel yumağı kullanılarak da tamamlanabilir. Yapmanız gereken tek şey kalan son pürüzleri gidermek ve pasları çıkarmak için taşı kullanarak dairesel hareketle makasın ağzını sürtmektir.

Budama Makası Nasıl Yağlanır? – WD-40 Kullanın

Bileme işlemi budama makaslarının nasıl yağlanacağını öğrenmeden tamamlanamaz. İhtiyacınız olan tek şey biraz WD-40. Ürünün bir kısmını temiz bir bez üzerine püskürtün ve ardından budama makasının bıçağını bu bezle ovalayın. Bıçaktaki fazla yağı dikkatlice silmeyi unutmayın.

Budama Makasını Yağlama – Basit Günlük Bakım

Budama makasını günlük işler için kullandıktan sonra bir yere atıp bırakamazsınız.  Makas bıçaklarını pamuklu bir yüz temizleme bezi kullanarak temizlemeniz gerekir ve hatta bu pamuklu bezleri biraz alkol ya da hidrojen peroksit yardımıyla da ıslatabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra bir çelik tel yumağının üzerine biraz WD-40 dökebilir ve budama makasının bıçaklarını bu tel yumağını kullanarak parlatabilirsiniz.  Böylece budama makaslarını yağlamakla kalmayıp günlük işlerden kaynaklı pas oluşumunu önleyeceksiniz.

Mevsimsel Detaylı Temizlik

Günlük temizliğin yanı sıra budama makaslarının somunlarını sökerek tam anlamıyla detaylı bir temizlik yapmanız gerekecektir. Tüm parçalar birbirinden ayrılmışken her bir parçayı bir diş fırçasıyla yıkamak için sabunlu ve ılık su kullanın. Bu işlemi yaptıktan sonra parçaların her birini hidrojen peroksit ya da alkolle ovalayın.

Tüm bu adımları tamamlayarak budama makasınızın çok daha iyi bir durumda olmasını sağlayın.

 

WD-40 Çok Amaçlı Ürün için gösterilen ve açıklanan kullanımlar, kullanıcılar tarafından WD-40 Company’e sağlanmıştır. Bu kullanımlar, WD-40 Company tarafından test edilmemiştir ve WD-40 Company tarafından kullanım önerileri niteliğinde değildir. WD-40 Company ürünlerini kullanırken her zaman tedbirli davranılmalıdır. Her zaman talimatlara uyun ve ambalajda yer alan uyarıları dikkate alın.

 

 

İpuçları ve tüyolar ya da ürün bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitemize bakın, tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.