Arabanızın farklı yerlerinde birdenbire ortaya çıkan berbat kahverengi lekeler mi görüyorsunuz? Arabanızın daha sık bakım gerektirdiğini biliyorsanız sevgili arabanızın korozyona yem olmadan önce korozyon nasıl önlenir bunu da merak ediyorsunuzdur.

Pas yalnızca su, oksijen ve tuz karışımı olduğu için tamamen düzeltilebilirdir, bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Araba sahipleri bu süreçten nefret etse de dişlerini sıkıp araçlarını her zamanki zarifliğine kavuşturmak zorundalar. Size bazı bakım yöntemlerini gösterip WD-40 olarak bilenen sihirli bir ürünü tanıtacağız.

Arabanızı 2 Haftada Bir Yıkayıp Cilalamak

Pas, nemli havaları sevdiği için yaşadığınız yerde fazla yağmur yağıyorsa ya da deniz kenarında yaşıyorsanız bu yöntemi düzenli olarak uygulamak isteyebilirsiniz.

Hemen bir araba yıkama ürünü ya da ev tipi sabunla işe koyulmayın çünkü bu ürünler paslanmayı önleyemez. Aksine arabanın pahalı boyayla kaplı tüm yüzeyine yayılacak su yosunlarının oluşumuna yol açarlar.

Daha önce uyguladığınız cilayı çıkarıp arabanızı tekrar yıkamanız ve cilalamanız gerekiyor. Arabanızın üzerindeki su kuruduktan sonra bir oto brandası ile örterek aracınızı tozdan koruyun.

Paslanabilecek Alanlara WD-40 Uygulama

Arabanızı yıkadıktan sonra sıra artık pas ve korozyon oluşumunu önlemeye geldi. Bu işlem, paslanma ihtimali en yüksek olan alanlara biraz WD-40 uygulamak kadar basittir. Cilalamak yeterli olsa da WD-40 ile garajınızın hemen dışında yağmur yağıyor olsa bile arabanızı pastan tamamen koruyabilirsiniz.

WD-40, arabanızdaki çatlaklara ve yarıklara nemin girmesini önleyerek bu bölgeleri her zaman kuru tutar. Bu da arabanızdaki metalin oksitlenmeyeceği ve bakım ya da yedek parça için hiçbir harcama yapmayacağınız anlamına gelir.

Hatta WD-40’ın ince püskürtme ucunu kullanarak arabanızın tekerleklerindeki vida ve cıvata gibi en küçük parçalara bile WD-40 uygulayarak pastan koruyabilirsiniz. Bu parçaları kalın ve yeterli miktarda WD-40 ile kaplayın. Gereğinden fazla WD-40 uygularsanız fazlalık ürünü silerek temizleyin.

WD-40 ile temas ederse ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın.

“Korozyon nasıl önlenir?” sorusunun cevabının bu kadar kolay olduğunu kim bilebilirdi?

Değişen Havaya Göre Önlem Alın

Paslanmanın tek sebebi nem değildir. Kar yağdığında garaj yolunuzda da benzer etkileri görmüşsünüzdür. Karlı günlerde havada bol miktarda tuz olduğu için siz şöminenin karşısında kıvrılıp yatarken korozyon, arabanızı yavaş yavaş ele geçirmeye başlar.

Ancak sadece şu 3 şeyle sorunu çözebilirsiniz: Yıkama, cilalama ve WD-40! Arabanızın sorunlarını internette tekrar araştırarak zaman kaybetmek istemiyorsanız bu işlemleri düzenli olarak uygulayın.