Metalden pas çıkarmak gerçekten zor bir iştir. Nem, metal yüzeylere temas ettiğinde pasa neden olur. Bir metal parçası bir kez paslandığındaysa değerini kaybeder. Ancak bu şekilde olmak zorunda değil. Paslandığında metal yüzeylerin hemen kullanılamaz hale geldiklerini düşünmeyin çünkü pası birkaç basit adımda kolayca çıkarabilirsiniz. Bugün size işte tam da bunu yani metalden pas çıkarmak nasıl yapılır onu göstereceğiz.

Pas lekesini çıkarmak düşündüğünüz kadar zahmetli olmayabilir. Sadece birkaç malzemeyle sorunu çözebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat belki de hem bulunması hem de herhangi bir yüzeyden pas çıkarmada kullanılması en kolay malzemedir. Tek yapmanız gereken paslı alana bol miktarda karbonat serpmek ve sonrasında birkaç saat beklemek.

Birkaç saat geçtikten sonra sodayı ovalayarak çıkarın. Temizlemeye çalıştığınız alette ulaşması zor alanlar varsa diş fırçası ya da herhangi bir sert fırçayla sodayı çıkarabilirsiniz. İsterseniz çelik tel yumağı ya da bulaşık süngeri de kullanabilirsiniz.

Uyarı: Bu yöntem, hafif ve orta şiddetli paslarda kullanıldığında en iyi sonucu verir. Yoğun pas oluşumunda işe yaramayabilir ya da ilk denemede başarılı sonuç vermeyebilir.

 

Metalden Pas Çıkarmak : Limon suyu ve tuz

Bu yöntem de hafif ve orta şiddetli paslarda kullanıldığında en iyi sonucu verir. Paslı alana bol miktarda tuz serpin. Pası çıkarmak için tuzla kaplı alana yarım limonun iç kısmını sürün. Arada limonu sıkarak suyunun yüzeye temas etmesini sağlayın.

Patates ve bulaşık deterjanı

Garip bir karışım gibi görünüyor, değil mi? Ancak işe yarıyor!

Bir patatesi ikiye bölüp iç tarafına bulaşık deterjanı sürün. Sonra patatesle paslı alanı ovun. İşlemi ihtiyacınız olduğu kadar tekrar edebilirsiniz.

Kullandığınız kısmını ince bir katman halinde kestikten sonra aynı patatesi tekrar kullanabilirsiniz. Patatese tekrar bulaşık deterjanı sürerek süreci tekrar edin.

Sirke

Bu harika madde tüm inatçı pas lekelerine karşı birebirdir.

Temizlemek istediğiniz aleti sirkeye batırıp bir gece bekletin. Ertesi gün aleti çıkarıp paslı alanı bulaşık süngeri veya tel fırçayla temizleyin. Temizlediğiniz alet eskisi kadar parlak olacaktır.

WD-40 ile Metalden Pas Çıkarmak

WD-40, metal maddeler ve nesnelerden pas ve pas lekesi çıkarmada faydalı olduğu bilinmektedir. Paslı alana WD-40 sıkıp biraz bekleyin ve ardından pas lekesini ovarak çıkarın.

Paslı aletleri ve cihazları atmanıza gerek yok. Evde hazırlayacağınız etkili çözümlerle malzemelerinizi temizleyerek uzun yıllar kullanın.