Arabanızın eski parlaklığını tekrar mı yakalamak istiyorsunuz? Düşük fiyatla bu galeri parlaklığını elde etmek için bu altı araba temizliği ipucunu deneyin.

Yolda yanınızda iken yeni bir araba görüyorsunuz ve kendi kendinize “Gerçekten arabamı yıkamam lazım” diye düşünüyorsunuz. Merak etmeyin, hepimiz bunu yaşadık. Evet, araba temizliği böylesine bir angarya gibi görünüyor, ama banyo yapmak o kadar kolay gelirken sıra arabanıza geldiğinde neden mırın kırın ettiğinizi hiç düşündünüz mi? Her ay arabanızı araba yıkama servisine götürmek oldukça pahalı olabilir ve kabul edelim ki hepimiz bunu her ay yapmıyoruz. Arabanızın üzerinde kir biriktiğini hayal edin, bu arada bunun arabanın güzelliğini mahvettiğini göremiyorsunuz.

Arabanın içini temizlemek çok kolay, çünkü tek yapmanız gereken ıslak bir bezle silip sonra da cilalamak. Halıya gelince, çıkarılabiliyorsa, deterjanla yıkayıp geri kalan alanı elektrik süpürgesiyle çekebilirsiniz. Ancak dışı söz konusu olduğunda çok daha ayrıntılı bir yaklaşım gerekir. Kollarınızı sıvamaya hazır olun, çünkü kirlenmek ve ıslanmak üzeresiniz.

Araba temizliği için süslü ürünlere ihtiyacınız yok. Özel çözücülerin, bezlerin ve fırçaların dizildiği mağaza rafları aklınızı çelebilir, ama kendi kendinize düşünün – Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Hayır, çünkü size altı adımda arabanızı temizlemeye yardımcı olacak bazı gizli yıkama ipuçlarını anlatacağım.

Araba Temizliği: 1. Adım

Bir Yüksek Basınçlı Yıkama uygulayın

Çoğu kişinin araba temizliği sırasındaki en büyük hatalarında biri arabayı yıkamak için bulaşık sıvısı veya deterjanı kullanmalarıdır. Bu yağlayıcılar kiri giderse de muma da zarar verir ve boyayı paslanmaya açık bırakır. Bu yüzden herhangi bir araba yıkama sıvısı satın alıp bir keseyle sabunlu suda ovalayın. Sabunu kovalarca suyla temizlemek yerine bir hortum kullanın ve yüksek basınca çevirin. Bu, jantlara yapışmış inatçı kiri çıkartacaktır.

Araba Temizliği: 2. Adım

Çiziklerden Kir Giderme

Araba kirden temizlendiğinde boyadaki helezonları, oksidasyonu ve çizikleri açıkça net bir şekilde göreceksiniz. Aracınız yüksek hızda, mesele yaklaşık 100 km/s hızla giderken havadaki pislikler açık yüzeyde sıkışır, bu da pasa gizleneceği bir yer verir. Yıkama kiri giderse de daha keskin toz tanecikleri kalır. Bu adım için bir kil kitine ihtiyacınız vardır. “Clay-Barring”, bu çizikleri temizlemek için kil ve beraberindeki yağlayıcıları kullandığınız bir işlemdir.

Kili avucunuzda sıkın ve üzerine yağlayıcıyı püskürtün. Şimdi çiziklerin üzerinde ovalayın. Bu, son mum tabakasını kaldıracak ve boyanın pürüzsüzlüğünü geri getirecektir. Çizikler ne kadar derinse o kadar çok defa yeni bir kil parçası kullanmanız ve taze yağlayıcı püskürtmeniz gerekecektir. Kilin griye dönmesi kirin çıktığının bir belirtisidir.

Araba Temizliği: 3. Adım

Bir Araba Temizliği Uygulayıcısı Kullanın

Arabada çok fazla çizik olması nedeniyle “Clay-Barring” işlemini zahmetli bulursanız alternatif bir seçenek WD-40 kullanmaktır. WD-40 arabanızı temizlerken yardımcı olabilir. Arabanın yüzeyinden kiri, yağı ve pisliği temizlemekle birlikte somunları ve vidaları gevşetmek ve metal parçaların paslanmasını önlemek için de kullanılır. Bu yağlayıcının tek bir püskürtmesiyle yalnızca arabanın yüzeyini temizlemekle kalmaz, onu korozif unsurlardan da korursunuz. Sadece çiziklerin üzerine püskürtün ve tozu çelik yünüyle sıyırın. İkinci bir tabaka püskürtün ve kurumasını bekleyin. Bu, altı ay boyunca kir parçacıklarının ve pasın arabanın yüzeyine tutunmasını engelleyecektir.

Araba Temizliği: 4. Adım

Cilalama

Cilalama, mumlamadan oldukça farklıdır. Bu adım isteğe bağlı olsa da arabanın yüzeyinden hafif çizikleri giderebilir. Bu adım için cila makinesine ihtiyacınız yoktur. Bir pede biraz araba cilası dökün tüm arabanın üzerine sürün.

5. Adım

Arabanın Güzelliğin Korumak için Mumlayın

Mum olmadan hiçbir araba temizliği tamamlanmış olmaz. Arabayı mumlamak onu UV ışınlarından korur ve solmasını önler. Ayrıca arabanın boyasını kuş pisliklerinden korur. Süngere küçük bir miktar mum uygulayıp dairesel hareketlerle ovalayın. İki tip mum vardır – Biri parlak ve diğeri ışıltılı bir görünüm kazandırır. Arabanızın boya rengine bağlı olarak herhangi birini seçebilirsiniz.

6. Adım

Camları Temizleyin

Cam temizleme spreyleri yerine WD-40 kullanın. Camı sabunla yıkayıp fazla nemi sildikten sonra, üzerine biraz WD-40 püskürtün ve kiri gidermek için ovalayın. Mutlaka camı indirip camın üst tarafını temizleyin.

Araba temizliği konusunda duyduğum bir diğer şikayet insanların ön cama yapıştırılmış çıkartmaları çıkartamamasıdır. Endişelenmeyin, çünkü WD-40 bunu bile temizleyebilir. Sadece çıkartmanın üzerine püskürtün ve bir süre bekleyin. Yağlayıcıdaki kimyasallar çıkartmayı gevşetir ve siz de plastik bir spatulayla onu çıkartabilirsiniz.

İşe size araba temizliği için 6 adım. Bu adımı izlemek için pahalı malzemelere ihtiyacınız yok. Tek ihtiyaç duyacağınız şey önceden temizlenmesinin imkânsız olduğunu düşündüğünüz belli yüzeyleri temizlemenize yardımcı olacak WD-40 yağlayıcı.

Bu yağlayıcı motor dâhil arabanın herhangi bir yüzeyinde kullanılacak kadar güçlü. Yağlayıcı kir ve pastan altı ay boyunca koruma sunuyor. Tek yapmanız gereken ayda bir arabanızı yıkayıp mumlamak, gerisini WD-40 halleder.